Connect with us

Zabawa

Polski reżyser pochodzenia żydowskiego nakręcił film o kryzysie uchodźczym. Rząd porównał to do propagandy nazistowskiej.

Published

on

Polski reżyser pochodzenia żydowskiego nakręcił film o kryzysie uchodźczym.  Rząd porównał to do propagandy nazistowskiej.

(JTA) — Minister sprawiedliwości Polski wdaje się w spór z jednym z najbardziej znanych filmowców w kraju po tym, jak porównała swój nowy, wielokrotnie nagradzany film o kryzysie uchodźczym w Europie do nazistowskiej propagandy.

Reżyser, Agnieszki Holenderjest córką matki katoliczki i ojca Żyda, oboje brali udział w powstaniu w getcie warszawskim. Jej dziadkowie ze strony ojca zginęli w getcie.

Najnowszy film Holland „Zielona granica” opowiada historię uchodźców z Syrii i Afganistanu, których losy zderzają się z losami funkcjonariusza straży granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Na początku tego miesiąca film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zebrał entuzjastyczne recenzje i zdobył Nagrodę Specjalną Jury.

W Polsce przyjęcie było jednak znacznie bardziej wrogie. Zeszły tydzień kilku prawicowych ministrów w krajuw tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, skrytykowali film, twierdząc, że przedstawienie funkcjonariuszy straży granicznej stanowi obrazę kraju. Szczególnie ataki Ziobry wzbudziły gniew Hollanda, gdy porównał film do nazistowskiej propagandy na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter.

„W III Rzeszy Niemcy kręcili filmy propagandowe, które przedstawiały Polaków jako bandytów i morderców” – napisał Ziobro. „Dziś mają za to Agnieszkę Holland”. Porównał później Hollanda do komunisty.

Od tego czasu strony filmu w mediach społecznościowych zostały zalane antysemickimi trollami, według jego przedstawiciela handlowegoWściekła Holandia groził podjęciem kroków prawnych przeciwko Ziobroktóry jest wymieniony z imienia w filmie. Zażądała od niego przeprosin i przekazania datku na rzecz polskiej organizacji wspierającej ocalałych z Holokaustu.

Stowarzyszenie europejskich filmowców przybył Hollandowi z pomocą„Agnieszka Holland została przez ministra porównana do propagandystów III Rzeszy, mimo że reżyserka jest córką łącznika Powstania Warszawskiego i wnuczką ofiar Holokaustu” – podała w oświadczeniu Europejska Akademia Filmowa, dodając, że Wypowiedzi Ziobry sprowadzały się do „osobistych wrogości i gróźb”.

READ  Media „Polish News Blackout” przeciwko nowemu podatkowi - 10.02.2021 - Cały świat - KSU

Ten epizod pokazuje, jak głęboko obecny kryzys migracyjny podzielił Polskę, która od czasów II wojny światowej stała się europejskim frontem dla fali uchodźców. Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka zaczął zachęcać do masowej migracji przez granicę swojego kraju w 2021 r. Uważa się, że Łukaszenka, kluczowy sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, realizuje strategię zalewu Polski migrantami w celu destabilizacji Zachodu.

Ponieważ w ostatnich latach polski rząd przesunął się daleko na prawicę, zaatakowali lokalnych historyków którzy twierdzą, że kraj był uwikłany w Holokaust, Potępienie ze strony organów międzynarodowych. Rząd staje się także coraz bardziej antyimigrancki, mimo że otworzył swoje granice dla ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną z Rosją. Właśnie w tym tygodniu była zamieszany w skandal dotyczący wiz pracowniczych, w ramach którego rzekomo sprzedawano urzędników migrantom w zamian za łapówki.

Holland kręcił w przeszłości prowokacyjne filmy o Holokauście, wywołując nawet gniew czołowych europejskich Żydów. Reżyser „Shoah” Claude Lanzmann oskarżył ją o antysemityzm za nominowany do Oscara film z 1990 r. „Europa, Europa”, Film opowiada prawdziwą historię żydowskiego dziecka, które aby przeżyć wojnę przebrało się za nazistę. Niektórych Żydów niepokoił także inny film, który Holland nakręcił o żydowskim lekarzu Januszu Korczaku, który bezskutecznie próbował ocalić setki żydowskich dzieci w getcie warszawskim. Nominowany do Oscara film Hollanda z 2011 roku „W ciemności” opowiada o Żydach ukrywających się w okupowanej Polsce.

Premiera Green Border w Polsce planowana jest na koniec tego miesiąca.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *