Connect with us

Nauka

Ministrowie energii UE muszą oszczędzać na strategii gazowej – POLITICO

Published

on

Naciśnij play, aby posłuchać tego artykułu

Ministrowie ds. energii UE we wtorek rano dyskutować jak uniknąć w przyszłości powtórzeń wysokich cen energii spowodowanych przez gaz dewastujący blok.

To delikatny czas: rządy walczą o walkę z powszechnym luzem ze strony znużonych konsumentów, łagodzenie skutków ubocznych, takich jak rosnące koszty żywności, chronienie swojego programu klimatycznego i obronę istniejącego zliberalizowanego systemu rynku energii przed żądaniami radykalnych zmian strukturalnych.

Naśmiewanie się z rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że ​​Komisja Europejska sama sobie poradziła poprzez złą politykę energetyczną – zniechęcając długoterminowe kontrakty na dostawy gazu na rzecz rynku gotówkowego, by kupować kiedy tylko chcesz – nie pomaga.

Niektóre rządy są stanowcze i mają nadzieję oczekiwać, że to, co twierdzą, jest zjawiskiem przejściowym.

„Nie możemy poprzeć żadnego środka, który jest sprzeczny z krajowym rynkiem gazu i energii elektrycznej, na przykład doraźnej reformy hurtowego rynku energii elektrycznej”, mówi wspólne oświadczenie opublikowane w poniedziałek przez Austrię, Niemcy, Danię, Estonię, Finlandię, Irlandię, Luksemburg. , Łotwie i Holandii. „To nie będzie lekarstwo na złagodzenie obecnych rosnących cen energii związanych z rynkami paliw kopalnych”.

Zamiast tego koalicja dziewięciu krajów opowiada się za szybszą dystrybucją energii odnawialnej, aby uwolnić blok od gazu ziemnego, większą liczbą połączeń elektrycznych między krajami i większymi renowacjami, aby budynki zużywały mniej energii.

Tymczasem kraje takie jak Hiszpania chcą ponownie przemyśleć, jak działają rynki UE, podczas gdy Polska naciska na zbadanie, czy Gazprom, wspierany przez państwo rosyjskie, złamał jakiekolwiek zasady, odmawiając udostępnienia dodatkowego gazu na rynku spot UE.

Ratunek Kremla

Amerykański starszy doradca ds. globalnego bezpieczeństwa energetycznego Amos Hochstein – którego zadaniem jest określenie warunków, na jakich rurociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec może zostać ukończony bez sankcji USA – powiedział w poniedziałek że obecna sytuacja w Europie to długotrwały kryzys, który tylko Rosja może rozwiązać wysyłając więcej gazu przez Ukrainę.

READ  Zapowiedź pełnego harmonogramu The Ocean Race Europe

„Kilka tygodni temu zadzwoniłem na alarm… obawiałem się, że ten kryzys, z którym się zmierzyliśmy, jeśli nie został rozwiązany, nie dotyczył tylko pieniędzy i wyższych cen, to było dosłownie coś, co narażało życie w całej Europie” powiedział Hochstein powiedział dziennikarzom. „To nie był szczyt, który wrócił do rzeczywistości, ale pozostał przy tych wysokich cenach… a to odzwierciedla fakt, że rynki patrzą na te [gas storage] zapasy w Europie są znacznie niższe niż powinny. „

Ira Joseph, szef globalnego wytwarzania paliw i cen energii elektrycznej w S&P Global Platts, powiedział, że różnica między historycznymi poziomami magazynowania gazu w UE w ciągu ostatnich pięciu lat a niższym napełnieniem w tym roku wynika głównie z magazynowania gazu będącego własnością Rosji, głównie w Niemczech , siedząc znacznie poniżej normy.

„Rosja produkuje więcej gazu niż kiedykolwiek wyprodukowała, ale w zasadzie zdecydowali przechowywać gaz w rosji zamiast w europejskich magazynach w bardziej znaczący sposób w tym roku, jest to wielka zmiana – powiedział Joseph. Jeśli jest przechowywany w Niemczech i gotowy, jest tam i może zaspokoić natychmiastowe zapotrzebowanie rynku, natomiast jeśli tej zimy w Rosji i Rosji w Europie jest zimno, nie wiadomo, gdzie może płynąć gaz. „

Komisarz UE ds. Energii Kadri Simson oraz europejskie stowarzyszenie regulatorów energii ACER obaj powiedzieli, że obecne rezerwy gazu w Europie, które są: wypełniony dla około 77 procent są one wystarczające do przetrwania mroźnej zimy, ale Hochstein odpowiedział, że „w każdym scenariuszu chłodniejszej niż przeciętna zimy może wystąpić kryzys dostępności zasobów” w Europie.

Sprężanie LNG

Ministrowie będą dyskutować o zbiorowych zakupach gazu na Radzie ds. Energii, a także o tym, czy kraje powinny być zobowiązane do utrzymywania rezerw gazu ziemnego w taki sam sposób, w jaki muszą utrzymywać stan awaryjny. zapasy ropy naftowej.

READ  Podatek od reklamy nie zagrozi pluralizmowi mediów

Ale ponieważ globalny popyt przewyższa podaż, UE ryzykuje wyczerpanie się na parkiecie, szukając gazu do kupienia.

Joseph zwrócił uwagę, że podczas gdy Norwegia wyeksportowała w zeszłym roku o 7% więcej gazu, „ilość, która trafiała do Niemiec, teraz trafia do Wielkiej Brytanii”.

I chociaż Stany Zjednoczone wyeksportowały LNG, „więcej trafia do Azji, a także do Brazylii z powodu suszy… więc Europa jakby dwukrotnie się skrobała, nie dostają tak dużo z USA, jak kiedyś”.

Gdy były prezydent USA Donald Trump szczerze mówił o podpisaniu porozumień w celu wprowadzenia amerykańskich producentów skroplonego gazu ziemnego na rynek UE, Hochstein powiedział: „Rząd USA nie określa, kogo sprzedają naszym firmom”.

Co gorsza, dane z Enagas przedstawia Zarezerwowane przepływy gazu do Hiszpanii przez gazociąg Medgaz są obecnie na poziomie zerowym w listopadzie z powodu trwającego sporu dotyczącego taryf między krajem tranzytowym Marokiem a dostawcą Algieria – coś, co może być tylko częściowo zrekompensowane wyższymi przepływami bezpośrednimi z Algierii do Włoch.

Tymczasem azjatyccy nabywcy są zajęci ustawianiem dostawców na długie lata.

„W ostatnich miesiącach chińscy nabywcy podpisali umowy na dostawę 10 milionów ton LNG z USA i Kataru, co jest znaczącą ilością, wszystkie mają rozpocząć się w 2022 i 2023 roku, począwszy od umów na trzy do 20 lat” – powiedział Joseph.

Kraje UE, takie jak Polska, Węgry i Włochy, nadal mają blokowane dostawy gazu poprzez długoterminowe kontrakty z producentami w Stanach Zjednoczonych, Katarze, Rosji i Azerbejdżanie.

Ale nadal może być miejsce dla innych osób, aby dołączyć do gry. „Katar ma wiele długoterminowych umów, które wygasają i buduje zdolności, które nie zostały jeszcze sprzedane, więc UE byłaby logicznym rynkiem do tego”, powiedział Joseph.

Ten artykuł jest częścią POLITYCZNYpolisa premium od: Pro Energy and Climate. Od zmian klimatycznych, celów emisyjnych, paliw alternatywnych i nie tylko, nasi dziennikarze-eksperci na bieżąco informują Cię o tematach będących podstawą agendy polityki energetycznej i klimatycznej. E-mail [email protected] na bezpłatny okres próbny.

READ  Obchody Święta Dziękczynienia w tym roku - The New York Times

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *