Connect with us

Gospodarka

Ministerstwo wydaje decyzję w sprawie przepisów przejściowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

Published

on

Ministerstwo wydaje decyzję w sprawie przepisów przejściowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

Obraz służy wyłącznie celom ilustracyjnym.

Ministerstwo Finansów wydało Decyzję Ministerialną nr 120 z 2023 r. w sprawie przepisów przejściowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, która zawiera wytyczne dotyczące korekty bilansu otwarcia podatnika zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Younis Haji Al Khouri, podsekretarz w Ministerstwie Finansów, powiedział: „Przepisy przejściowe dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych dostarczają ważnych wyjaśnień dla firm, które muszą płynnie przejść z okresu przedwdrożeniowego ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do okresu powdrożeniowego okres.”

Celem jest uproszczenie procesu ustalania bilansu otwarcia oraz zapewnienie uczciwego i przejrzystego podejścia do aktywów i pasywów posiadanych przed wprowadzeniem nowego systemu podatku dochodowego od osób prawnych.”

Decyzja dotyczy niektórych aktywów i pasywów, takich jak nieruchomości, wartości niematerialne i prawne, aktywa finansowe i zobowiązania finansowe posiadane przez spółki przed wejściem w życie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Firmy mogą dostosować swoje traktowanie podatkowe takich aktywów i zobowiązań w oparciu o określone zasady i muszą zdecydować, jak to zrobić, składając swoje pierwsze zeznanie podatkowe. Twój wybór byłby trwały, z wyjątkiem szczególnych okoliczności. Decyzja uwzględnia również historię własności aktywów i pasywów, w tym należących do spółki lub innych członków tej samej grupy kapitałowej.

Dodatkowa elastyczność istnieje w sektorze nieruchomości, gdzie jednostki, których nieruchomości są rozliczane na podstawie kosztu historycznego, mają możliwość wyboru podstawy ulgi przy użyciu metody alokacji czasowej lub metody wyceny, co pozwala grupom na określenie najbardziej korzystnego wyniku dla je na nieruchomości na podstawie aktywów.

Weźmy na przykład firmę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która przed wejściem w życie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych była właścicielem nieruchomości o wartości takiej jak budynek lub grunt. Jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana po wejściu w życie ustawy, spółka może wybrać jedną z dwóch metod korekty dochodu podlegającego opodatkowaniu; Możesz albo wyłączyć część zysku na podstawie okresu posiadania nieruchomości, albo użyć ustalonej formuły opartej na wartości nieruchomości (określonej przez odpowiednie organy rządowe odpowiedzialne za wycenę gruntów i nieruchomości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich). ) na początku pierwszego okresu rozliczeniowego.

READ  Polska: Zakupy węgla za pogorszeniem bilansu handlowego w sierpniu | pstryknąć

Zapewnia to rzetelną kalkulację podatku, która uwzględnia historię własności lub wartość nieruchomości i opodatkowuje tylko zyski spółki z tych nieruchomości, które przypadają na okresy po wejściu w życie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Innym możliwym scenariuszem dla aktywów i zobowiązań finansowych byłaby lokalna spółka posiadająca udziały w innej spółce, które były ujmowane według kosztu historycznego przed wejściem w życie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeśli lokalna firma sprzeda te akcje po wejściu w życie ustawy, może skorygować swój dochód podlegający opodatkowaniu poprzez wyłączenie części zysku na podstawie wartości akcji na początku pierwszego okresu rozliczeniowego. Ta regulacja przejściowa zapewnia, że ​​opodatkowaniu podlegają wyłącznie zyski tej spółki z akcji, które można prześledzić wstecz do okresów następujących po wejściu w życie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tymczasem minister stanu ds. finansów Mohamed bin Hadi Al Hussaini spotkał się z ministrem finansów RP Magdaleną Rzeczkowską i towarzyszącą jej delegacją w siedzibie ministerstwa w Abu Dhabi.

Celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji gospodarczej i perspektyw na przyszłość, a także sposobów poprawy współpracy finansowej i gospodarczej między ZEA a Polską.

Al Hussaini podkreślił wagę tego spotkania, które jest ważną okazją do dalszego zacieśniania relacji dwustronnych między ZEA a Rzecząpospolitą Polską m.in. w dziedzinie gospodarki, finansów i inwestycji.

Powiedział: „ZEA są zainteresowane wzmocnieniem więzi i partnerstw gospodarczych i finansowych z Rzecząpospolitą Polską oraz rozszerzeniem obszarów współpracy na kluczowe obszary będące przedmiotem wspólnego zainteresowania”.

Spotkanie obejmowało uroczystość podpisania wspólnej deklaracji Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Polski, której celem jest zacieśnianie współpracy obu krajów oraz dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i najlepszymi praktykami w zakresie polityki podatkowej.

Praktyki te obejmują wymogi dotyczące sprawozdawczości cyfrowej, analizy dużych zbiorów danych, uczenia maszynowego, środków wspierania badań i innowacji, a także wykorzystania nowych technologii w sektorze publicznym, takich jak sztuczna inteligencja (AI).

READ  Fabryki zwalniają od USA do Azji

Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z największych partnerów handlowych Polski w regionie, ponieważ wolumen wymiany handlowej między obydwoma krajami poza ropą naftową wyniósł około 3 mld AED w pierwszej połowie 2022 r., co oznacza wzrost o 22% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2021

Ponadto wielkość wymiany handlowej między obydwoma krajami w zakresie produktów niezwiązanych z ropą naftową wyniosła w 2021 r. około 5,3 mld Dhs, co oznacza wzrost o 12% w porównaniu z 2020 r.

W spotkaniu ze strony Ministerstwa Finansów ZEA udział wzięli Younis Haji Al Khoori, Podsekretarz w Ministerstwie Finansów; Hamad Al Zaabi, Dyrektor Biura Ministra Stanu ds. Finansów; Thuraya Al Hashemi, Dyrektor Departamentu Podatków Międzynarodowych w Ministerstwie Finansów; oraz Joanna Declercq Żelechowska, radca w Ministerstwie Finansów.

WAM

WIĘCEJ: s. 14

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *