Connect with us

Gospodarka

MinFin mówi, że Polska ma fundusze na złagodzenie strajków firmy Omicron – pierwsze wiadomości

Published

on

MinFin mówi, że Polska ma fundusze na złagodzenie strajków firmy Omicron – pierwsze wiadomości
Paweł Supernak /PAP

Minister finansów Polski powiedział we wtorek, że finanse publiczne kraju są w dobrej kondycji i że ma środki na stworzenie poduszek finansowych, gdyby wariant koronawirusa Omicron zagroził gospodarce.

Tadeusz Kościński wyraził również zaniepokojenie w prywatnej telewizji Polsat News wprowadzeniem zakazów w innych krajach, co może zakłócić handel i zlecenia podwykonawstwa w tych krajach, a także polski eksport.

„Na razie jesteśmy zadowoleni z wielkości nadwyżki budżetowej” – powiedział. „Oczywiście nie wiemy, co tak naprawdę oznacza Omicron, czy jest to Delta, czy bardziej zaraźliwy. Istnieją obawy, że teraz może być gorzej”.

Kościński powiedział, że Polska ma wystarczające środki, aby złagodzić zagrożenia dla gospodarki, jakie stwarza ten wariant.

„Finanse publiczne i gospodarka w Polsce działają dobrze, oczywiście są obawy o nową mutację koronawirusa, ale mamy środki na stworzenie poduszek finansowych” – powiedział.

Powiedział też, że celem rządowej tak zwanej „tarczy antyinflacyjnej” nie jest obniżenie inflacji, ale raczej zapewnienie bufora, który pomoże Polakom poradzić sobie z prognozowanym szczytem inflacji w okresie styczeń-luty 2022 r., powinien chronić oczekiwania inflacyjne zwilżać.

„Oczywiście, zaczynają zanikać czynniki zewnętrzne, które powodują inflację w Polsce: podaż i popyt zaczynają się wyrównywać, mam nadzieję, że cena ropy nie wzrośnie tak bardzo. Wtedy oczekiwania inflacyjne ostygną i możemy wrócić do normalnych poziomów. ” powiedział.

READ  Czy globalne autokracje tu zostaną?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *