Connect with us

Świat

Miliony ludzi zostały wezwane do szukania schronienia, gdy powodzie i osuwiska nawiedziły Japonię | Japonia

Published

on

Ponad milion osób zostało poproszonych o szukanie schronienia, ponieważ ulewne deszcze spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na zachodzie Japoniaz co najmniej jednym martwym i dwoma zaginionymi.

Władze w Hiroszimie i północnym Kiusiu wydały najwyższe ostrzeżenie o ewakuacji, gdy departament pogody poinformował w sobotę o bezprecedensowych opadach deszczu na tym obszarze.

W ramach nieobowiązkowego ostrzeżenia około 1,4 miliona mieszkańców zostało poproszonych o natychmiastowe opuszczenie domu, poinformował publiczny nadawca NHK.

Nagrania telewizyjne pokazują ratowników ciągnących mieszkańców miasta Kurume w Fukuoce łodzią ratunkową przez zatopione ulice, podczas gdy błotnisty strumień przelewał się w sąsiedniej prefekturze Saga.

59-letnia kobieta zmarła, a dwóch członków jej rodziny zaginęło po tym, jak osuwisko zniszczyło dwa domy w Unzen w prefekturze Nagasaki, powiedział lokalny urzędnik.

„Ponad 150 żołnierzy, policji i strażaków zostało wysłanych na miejsce akcji ratunkowych” – powiedział AFP Takumi Kumasaki. „Uważnie szukają zaginionych mieszkańców i szukają kolejnych lawin błotnych, gdy ulewny deszcz trwa”.

W dużej części kraju deszcz prognozowany jest przez kilka dni. Naukowcy twierdzą, że Kryzys klimatyczny zwiększa ryzyko ulewnych deszczy w Japonii i gdzie indziej, ponieważ cieplejsza atmosfera zawiera więcej wody.

„Zaobserwowano bezprecedensowe ulewne deszcze” – powiedział dziennikarzom w Tokio Yushi Adachi, urzędnik z Biura Meteorologicznego. „Jest bardzo prawdopodobne, że nastąpiła już jakaś katastrofa. Maksymalna czujność jest również wymagana na obszarach, na których ryzyko osuwisk i powodzi zwykle nie jest tak wysokie.”

Opady deszczu w zeszłym miesiącu spowodowały niszczycielskie osunięcie się ziemi w centralnym kurorcie Atami, zabijając 23 osoby, a cztery wciąż zaginęły.

W 2018 r. ponad 200 osób zginęło podczas corocznej pory deszczowej w tym kraju, gdy powodzie zalały zachodnią Japonię.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *