Connect with us

Nauka

Mikołaj Kopernik jest nieustanną inspiracją: kolega naukowiec

Published

on

W 550. rocznicę urodzin wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika kilka polskich uczelni i Polska Akademia Nauk zorganizowały w Krakowie Światowy Kongres Kopernika. Do rozmowy o dokonaniach Kopernika TVP World zaprosiła profesora Bartosza Brożka z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.

Zdaniem profesora Mikołaj Kopernik żyje dzięki swojej twórczości jako źródło inspiracji dla wielu pokoleń naukowców.

„Okazuje się, że suma „wglądu kopernikańskiego”, jego podejście do pewnych spraw, jest nadal aktualna w toczących się dyskusjach [COVID-19, Russian invasion of Ukraine]– powiedział Brożek.

Stwierdził ponadto, że Kopernik interesował się astronomią jedynie jako zainteresowanie poboczne. „Głównym zajęciem Kopernika było bycie administratorem, był prawnikiem, był lekarzem, zresztą napisał kilka traktatów ekonomicznych i robił też wiele innych rzeczy” – podkreślił Brożek.

Głównym celem Światowego Kongresu Kopernikowskiego w Krakowie, zgodnie z wydarzeniem oficjalna strona internetowa„ma na celu przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością wielkiego uczonego i astronoma oraz jego wpływu na rozwój nauki, kultury i sztuki”. Organizatorami wydarzenia byli Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

źródło:

READ  Iraccy iraccy migranci złapani w napięciach na białoruskich granicach wracają do domu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *