Connect with us

Gospodarka

Miękka aneksja: w ramach rosyjskiego przejęcia Białorusi

Published

on

Prezydent Rosji Władimir Putin podaje rękę białoruskiemu odpowiednikowi Aljaksandrowi Łukaszence podczas spotkania w Soczi 22 lutego. (Sputnik / Alexei Druzhinin / Kremlin przez REUTERS)

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w tym tygodniu Nie ma dyskusji o zjednoczeniu Rosji i Białorusi. Uwagi Pieskowa zlały się w jedno Wywiad z Argumenty i Fakty 30 marca był ostatnią próbą podjętą przez wysokiego rangą rosyjskiego urzędnika, aby nalegać, abyśmy wszyscy ruszyli dalej, ponieważ tak naprawdę nie ma tu nic do zobaczenia.

Wcześniej w tym miesiącu Grigorij Rapota, ustępujący sekretarz rosyjsko-białoruskiego państwa związkowego, powiedział, że formalne połączenie obu krajów jest jednym. „daleko idący” Pomysł, którego nie ma w programie. W tym sensie powiedział ustępujący ambasador Rosji w Mińsku Dmitrij Mezentsev w Moskwie nie ma zamiaru stworzyć jedną armię z Białorusią.

Te odrzucenia wskazują, że powinniśmy być coraz bardziej czujni co do tego, co naprawdę robi Moskwa na Białorusi. I to nie tylko dlatego, że stało się czymś w rodzaju Bieganie żartem że nigdy nie powinniśmy wierzyć w Rosję, dopóki Kreml temu nie zaprzeczy.

Oświadczenia Pieskowa, Rapoty i Mezentseva są prawdopodobnie technicznie prawdziwe. Jest mało prawdopodobne, aby doszło do formalnego zjednoczenia Rosji i jej mniejszego zachodniego sąsiada. Nie zobaczymy też pełnego połączenia ich sił zbrojnych. Nie musimy. Strategia Kremla jest znacznie subtelniejsza i skuteczniejsza.

Rosyjskie przejęcie Białorusi nie będzie spektakularnym wydarzeniem, jak aneksja Krymu w 2014 r., Ani operacją „hybrydową”, jak interwencja „zielonych ludzików” w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy.

Nie będzie to też szok i podziw, jak inwazja na Gruzję w 2008 roku. Zamiast tego powinniśmy być przygotowani na powolną, ukradkową i metodyczną operację, która zakończy się, zanim większość ludzi zorientuje się, że ma miejsce. Będzie to aneksja ukryta w zasięgu wzroku. Pomyśl o starej metaforze żaby we wrzącej wodzie.

READ  Retirement Plus - nowe taryfy. Oto, czym będzie trzynasta i czternasta emerytura [28.11.2020]

Subskrybuj najnowsze wiadomości z BelarusAlert

Otrzymuj aktualne informacje o wydarzeniach, wiadomościach i publikacjach na temat Białorusi od Rady Atlantyckiej.

Podobnie jak w przypadku większości operacji Kremla, w przejęciu Białorusi przez Rosję jest wiele ruchomych elementów, w tym elementy gospodarcze, militarne i polityczne, ale kierunek wniosku jest jednoznaczny.

Plik ostatnia wizyta Weteran dyplomatów Jewgienij Łukjanow, z bogatym doświadczeniem w bankowości i finansach oraz oczywistym doświadczeniem jako oficer wywiadu zagranicznego w sowieckim KGB, przybywa jako nowy ambasador Moskwy w Mińsku, gdy wspierani przez Kreml oligarchowie próbują przejąć kontrolę nad klejnotami białoruskiej gospodarki.

Rosyjska gazeta codzienna Raporty Kommiersanta że Lukyanov, który był dyrektorem wyższego szczebla w Dresdner Bank i VTB, „wie, jak liczyć pieniądze”. Z pewnością będzie to przydatna umiejętność w czasach, gdy rosyjska firma Uralkali, należąca do powiązanego z Kremlem oligarchy Sulejmana Kerimowa, jest podobno użyteczną umiejętnością. spróbuj pstryknąć gigant białoruski producent potażu Belaruskali; i rosyjski producent chemiczny Uralkhem, należący do urodzonego na Białorusi obywatela Rosji Dmitrija Mazepina, ma być próbanabyć duża białoruska firma nawozowa Grodna Azot.

W tym tygodniu podjęto również kroki w celu dalszej integracji gospodarek Rosji i Białorusi. Andrey Lavrischev, szef Federalnej Agencji Transportu Morskiego i Rzecznego, powiedział TASS Moskwa i Mińsk rozmawiają obecnie o budowie terminalu w północno-zachodnim rosyjskim porcie Ust-Ługa do eksportu białoruskich produktów nawozowych.

Wcześniej w tym miesiącu Białoruś rozpoczął eksport rafinowanych produktów naftowych przez porty rosyjskie w Ust-Łudze i Sankt Petersburgu. Oba kraje podpisały niedawno trzyletni kontrakt na transport ponad 9,8 mln ton rafinowanych produktów naftowych przez porty rosyjskie.

Skutecznym wsparciem białoruskiej gospodarki jest import silnie dotowanej rosyjskiej ropy oraz eksport rafinowanych produktów naftowych i nawozów potasowych. Chcąc zachować pewien stopień kontroli nad gospodarką swojego kraju, białoruski siłacz miał Alaksandra Łukaszenkę stawiał opór Rosja od lat domaga się eksportu tych produktów przez Rosję. Zamiast tego skierował ich przez porty na Łotwie i Litwie. Akceptacja Łukaszenki jest teraz sygnałem, że Rosja coraz lepiej kontroluje białoruską gospodarkę.

READ  Minister „zszokował” liczbę nielegalnie otwieranych restauracji - The First News

W obliczu starań Kremla o znaczące zwiększenie swojego śladu gospodarczego istnieje wyraźna chęć zwiększenia i rozwoju jego obecności wojskowej na Białorusi. Oba kraje kończą obecnie kolejne ćwiczenia, które trwały przez większą część ostatniego miesiąca. W tym roku zaplanowano rekordową liczbę ćwiczeń, których kulminacją będzie masowy Zapad-2021, który ma się odbyć we wrześniu.

Mów dalej Podcast Power Vertical Analityk wojskowy Michael Kofman, starszy naukowiec z CNA Corporation, zauważył w zeszłym tygodniu, że zwiększenie liczby wspólnych ćwiczeń wydaje się być próbą powtórzenia tego, co NATO zrobiło z rotacją sił do przodu w ramach zwiększonej obecności w Polsce i Kraje bałtyckie.

„To, co Rosja zrobiła w zeszłym roku, to fakt, że dzięki tym ćwiczeniom może ona de facto utrzymać stałą obecność na Białorusi” – powiedział Kofman.

Ponadto ministerstwa obrony obu krajów podpisały jeden 2 marca Pięcioletnie partnerstwo strategiczne Umowa po raz pierwszy. Rosja i Białoruś też ogłoszone plany Utworzenie trzech stałych wspólnych ośrodków szkolenia wojskowego w rosyjskich rejonach Niżnego Nowogrodu i Kaliningradu oraz w zachodnio-białoruskim obwodzie grodzieńskim, graniczącym z członkami NATO, Polską i Litwą. Co znamienne, Łukaszenka wydaje się być teraz gotowy Odrzuć jego wieloletni sprzeciw do nowej rosyjskiej bazy lotniczej na terytorium Białorusi.

„To, co widzieliśmy w zeszłym roku, to nie tylko różnica w stopniu. W istocie widzimy prawdziwą jakościową różnicę pod względem obecności rosyjskich sił zbrojnych na Białorusi. ” Powiedział Kofman.

Ostatnią i istotną częścią strategii Kremla jest zapewnienie jego dominacji nad białoruską polityką po zakończeniu obecnego kryzysu. Rosja naciska na Łukaszenkę do zmiany białoruskiej konstytucji w celu zwiększenia autorytetu parlamentu kosztem prezydencji. Reżim Władimira Putina jest teraz aktywny Umieszczanie części zapewnienie, że Moskwa kontroluje białoruskie ustawodawstwo do końca Imprezy przyjazne Kremlowi.

Protesty wysokich rangą rosyjskich urzędników, że nie ma planów zjednoczenia Rosji i Białorusi, są złudzeniem i celowym odwróceniem uwagi. Oficjalne połączenie lub aneksja nie jest wymagane. Kreml potajemnie, systematycznie i metodycznie realizuje swoje strategiczne cele na Białorusi. A strategiczne konsekwencje tej „miękkiej aneksji” dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników z NATO są ogromne.

READ  Wielkim firmom brakuje tchu. Pekao i Dino odmawiają

Brian Whitmore jest nierezydentem Senior Fellow w Atlantic Council’s Eurasia Center, adiunktem na University of Texas w Arlington i prowadzącym Power Vertical Podcast.

dalsze czytanie

Poglądy wyrażone w serwisie UkraineAlert są wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Rady Atlantyckiej, jej współpracowników lub zwolenników.

Przeczytaj więcej z UkraineAlert

UkraineAlert to obszerna publikacja internetowa, która regularnie dostarcza wiadomości i analiz na temat wydarzeń w polityce, gospodarce, społeczeństwie obywatelskim i kulturze na Ukrainie.

Kontynuuj czytanie

Plik Centrum Eurazji Misją jest wzmocnienie współpracy transatlantyckiej w promowaniu stabilności, wartości demokratycznych i dobrobytu w Eurazji, od Europy Wschodniej i Turcji na zachodzie po Kaukaz, Rosję i Azję Środkową na wschodzie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *