Connect with us

Gospodarka

Miedź osiągnęła najwyższy poziom od 2011 r., Ponieważ globalne ożywienie gospodarcze napędza metale

Published

on

Miedź osiągnęła najwyższy poziom od prawie dekady, ponieważ globalne ożywienie po pandemii przedłużyło wzrosty na rynkach metali.
Wahania aluminium i rudy żelaza wzrosły do ​​nowych szczytów, gdy towary zbliżały się do maksimów ostatniego supercyklu. Metale czerpią korzyści z ogłaszania przez największe gospodarki świata programów mających na celu uczynienie wstrząsu koronawirusem bardziej ekologicznym.
Ożywienie w USA nabiera tempa, a plan infrastrukturalny prezydenta Joe Bidena o wartości 2,25 miliarda dolarów zwróci uwagę na sektory takie jak samochody elektryczne i wygeneruje dalsze zyski towarowe, które mają kluczowe znaczenie dla przejścia na zieloną energię. Idzie to w parze z trwałym ożywieniem gospodarczym w Chinach, gdzie dążenie do ograniczenia emisji prowadzi do cięć w dostawach niektórych metali przy wzroście popytu.
„Znakomita część supercyklu miedzi ma miejsce właśnie teraz” – powiedział przez telefon Max Layton, dyrektor ds. Badań towarowych w Citigroup Global Markets. „Bycze prognozy zależą od dekarbonizacji i całkowicie się zgadzam na najbliższe trzy do czterech lat, ale większa część tego cyklu jest w rzeczywistości bardziej związana z wielkością globalnych zachęt”.
Miedź – kluczowy czynnik napędzający globalną gospodarkę – wzrosła w Londynie o 2,1% do 9 750 USD za tonę, czyli do najwyższego poziomu od 2011 r. Metal zyskał w tym roku 25% na Londyńskiej Giełdzie Metali. Ruda żelaza w Singapurze osiągnęła najwyższy poziom od czasu rozpoczęcia kontraktów w 2013 r., Podczas gdy chińskie kontrakty terminowe na stal osiągnęły nowe szczyty.
Integralna rola miedzi we wszystkim, od okablowania elektrycznego po silniki, zwiększa oczekiwanie na dalsze korzyści, ponieważ narody wprowadzają bardziej agresywne cele klimatyczne. Goldman Sachs Group Inc i dystrybutor Trafigura Group oczekują, że metal pobije rekord w 2011 roku wynoszący 10 190 USD i osiągnie 15 000 USD w ciągu następnej dekady, ponieważ popyt przewyższy podaż.
„Miedź ledwo była w stanie osiągnąć szczyt i cofnąć się na tym tle” – powiedział Harry Jiang, dyrektor ds. Handlu i badań w Yonggang Resources Co. żądanie.
Niemniej jednak ryzyko dla wzrostu przemysłowego rośnie w perspektywie krótkoterminowej. Wzrost liczby przypadków koronawirusa i nowych wariantów grozi wykolejeniem planów ponownego otwarcia w niektórych regionach, takich jak Indie, podczas gdy inwestorzy obawiają się, że chińskie zachęty mogą zostać wycofane. Xiao Fu, szef strategii surowcowej w BOCI Global Commodities, powiedział, że ceny mogą zostać nadmiernie rozszerzone do celów przemysłowych.
„Nie jestem w magazynie miedzi za 15 000 dolarów. Zanim zbliżymy się do tych poziomów, pojawią się pewne automatyczne stabilizatory i będą pewne korekty popytu ”- powiedział Xiao w rozmowie telefonicznej z Londynu. „I nie zapominajmy: pandemia jeszcze się nie skończyła, a przypadki nadal toczą się w wielu częściach świata”.
Kolejny nacisk położono na możliwość dalszej interwencji władz chińskich, które twierdzą, że ustabilizują ceny surowców i wprowadziły już szereg ograniczeń produkcyjnych w różnych branżach. Mongolia Wewnętrzna ogłosiła, że ​​nie będzie już zatwierdzać żadnych nowych projektów aluminiowych w ramach zielonego impulsu kraju, a spekulacje na temat krawężników w Xinjiangu nadal podtrzymują ceny na najwyższym od trzech lat.
Stal mocniej zaatakowała obietnica Chin dotycząca ograniczenia produkcji, chociaż dotychczasowe środki doprowadziły do ​​wzrostu produkcji, ponieważ huty odcięły podaż przed potencjalnie szerszymi ograniczeniami. Jednocześnie maleją zapasy prętów zbrojeniowych, co wskazuje na silny popyt.
Nie można wykluczyć problemów z zaopatrzeniem. Pracownicy doków w Chile, które stanowią około jednej czwartej światowej podaży miedzi, wezwali do strajku w poniedziałek w odpowiedzi na posunięcie prezydenta Sebastiana Pinery, aby zablokować ustawę, która pozwoliłaby ludziom na trzecią rundę wcześniejszych wypłat z ich własnych funduszy emerytalnych .
Zagrożenie Covid-19 w krajach Ameryki Południowej może utrudnić eksport kluczowych towarów przemysłowych, takich jak ruda żelaza i miedź, powiedział Gavin Wendt, starszy analityk ds. Zasobów w MineLife Pty.
Europejscy górnicy zwyżkowali w poniedziałek, na czele z tymi z wysokim ryzykiem miedzi, jak Lundin Mining Corp i Antofagasta. Analitycy Citigroup, w tym Ephrem Ravi, zalecali kupowanie spadków, spodziewając się, że wzrost cen miedzi może mieć potencjalny wpływ tego lata.
Pomimo ryzyka, że ​​rajd może się utknąć w krótkim okresie, inwestorzy sygnalizują apetyt na kontrakty terminowe na metale. Ogólne otwarte zainteresowanie miedzią SHFE jest największe od ponad roku, a pozycje w aluminium wzrosły. W tygodniu kończącym się 20 kwietnia zarządzający funduszami hedgingowymi wzmocnili bycze zakłady na miedź na Comex.

READ  Polska odsuwa koszty celów klimatycznych UE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.