Connect with us

Nauka

Meteoryt, który rozbił się w Michigan, zawiera „nieskazitelne” związki organiczne

Published

on

Meteoryt hamburski, odzyskany niecałe dwa dni po upadku na zamarznięte jezioro w Michigan.

Meteoryt hamburski, odzyskany niecałe dwa dni po upadku na zamarznięte jezioro w Michigan.
Wizerunek: Muzeum Polowe

Szybkie odzyskiwanie i analiza świeci meteoryt, który dwa lata temu spadł na zamarznięte jezioro w Michigan kluczową rolę te skały grały w dostarczaniu podstawowych cegiełek do życia na Ziemi.

Gdy meteoryt spadał w kierunku Nasza planeta 16 stycznia 2018 r., z prędkością dochodzącą do 36000 mil na godzinę, jej jasną kulę ognia można było zobaczyć w częściach środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych i części Ontario. Setki świadków było wtajemniczonych w pokaz świateł w zdarzeniu zarejestrowanym przez wiele kamer bezpieczeństwa.

I z tym, wyścig miał jak najszybciej odzyskać meteoryt. Im więcej czasu spędzonego na powierzchni i przy możliwym kontakcie z wodą, tym więcej meteoryt zostałby skażony, uniemożliwiając naukowcom badanie skały istniejącej w kosmosie. Największą nagrodą jest niejako odzyskanie nieskazitelnych, nieskażonych pozaziemskich związków organicznych, to jest na bazie węgla cząsteczki, które utworzyły się w macierzystej asteroidzie skały.

„Gdy tylko dostaniesz wodę, metal zaczyna rdzewieć, a minerały, takie jak oliwin, ulegają zmianie” – wyjaśnił w e-mailu Philipp Heck, kurator w Field Museum w Chicago i główny autor nowego artykułu opisującego meteoryt. „Woda przenosi również zanieczyszczenia przez wiele pęknięć, które zwykle krzyżują się z meteorytami – pęknięć, które powstały, gdy meteoryt został wyrzucony z macierzystej asteroidy podczas poprzedniego uderzenia” – dodał.

Korzystając z radaru pogodowego NASA, łowcy meteorytów śledzili prędkość i trajektorię meteorytu, umożliwiając im wskazanie prawdopodobnej lokalizacji upadłego obiektu. W mniej niż 48 godzin a prywatny łowca meteorytów Robert Ward znalazł 0,8-uncja (22-gram) chunk z meteoryt spoczywający na zamarzniętym Strawberry Lake pod Hamburgiem, Michigan. Ward i prywatny kolekcjoner Terry Boudreaux postanowił szybko podarować i dostarczyć dzieło, nazwane meteorytem hamburskim, do Field Museum w Chicago.

„To badanie jest pięknym przykładem tego, jak naukowcy-obywatele, tacy jak Boudreaux i Ward, mogą wnieść znaczący wkład w naukę we współpracy z instytucjami naukowymi” – powiedział Heck, który jest również profesorem nadzwyczajnym na University of Chicago. „Hamburg jest jednym z nielicznych meteorytów, które szybko wydobyto z zamarzniętej powierzchni i dostarczono do instytucji naukowych i to właśnie sprawia, że ​​ten meteoryt jest niezwykły”.

Prywatny łowca meteorytów Robert Ward wskazuje na swoje odkrycie na Strawberry Lake.

Prywatny łowca meteorytów Robert Ward wskazuje na swoje odkrycie na Strawberry Lake.
Wizerunek: Robert Ward

Kilka innych mniejszych fragmentów należących do tego samego meteorytu zostało odnalezionych tego samego dnia, podczas gdy dodatkowe 13 kawałków zostało znalezionych w ciągu dwóch tygodni od jesieni, zgodnie z nowym artykułem opublikowanym dzisiaj w Meteoritics & Planetary Science.

Będąc teraz w posiadaniu skały, Heck wraz ze studentką Uniwersytetu Chicago Jenniką Greer zaczęli ją studiować. one wykorzystali różnorodne metody, w tym radar pogodowy, mikroskopię, spektroskopię, różne rodzaje spektrometrii mas, magnetometrię i skanowanie CT.

Meteoryt hamburski został sklasyfikowany jako chondryt H4, co jest stosunkowo rzadkie, ponieważ tylko 4% wszystkich meteorytów, które obecnie spadają na Ziemię, należy do tej grupy. Chondryty H4 są interesujące, ponieważ podczas wyrzucania zostały wypalone przez ciepło ich macierzysta asteroida. Oznacza to, że niektóre z oryginalnych składników, takie jak chondry (od których pochodzi nazwa tych skał), są „nadal zachowane i widoczne” – powiedział Heck, dodając, że chondry to zestalone kropelki stopionej skały.

Szybkie odnalezienie meteorytu opłaciło się, ponieważ zespół był w stanie przeanalizować dużą różnorodność nieskażonych związków organicznych. Takie meteoryty mogą pomóc wyjaśnić, w jaki sposób związki te przybyły na Ziemię w jej pierwotnym okresie. Co ważne, związki te nie są formą życia pozaziemskiego, ani też nie są biomarkerami, ale stanowią niektóre podstawowe składniki, z których życie mogło wyłonić się ponad 3 miliardy lat temu.

W sumie zespół znalazł 2600 różnych produktów organicznych związki w meteorycie hamburskim.

„Te związki powstały w macierzystej asteroidzie zaraz po jej utworzeniu, kiedy wciąż był gorący od akrecji i rozpadu pierwiastków radioaktywnych, które wciąż były obecne we wczesnym Układzie Słonecznym ”- wyjaśnił Heck. „Chociaż istnieją pewne meteoryty, takie jak chondryty węglowe, które są tysiąc razy bogatsze w związki organiczne, fakt, że ten zwykły meteoryt chondrytowy był bogaty w związki organiczne, potwierdza hipotezę, że meteoryty odegrały ważną rolę w dostarczaniu związków organicznych na wczesną Ziemię . ”

Ponieważ Meteoryt hamburski został szybko odzyskany, to przeżyło minimalne zanieczyszczenie, ale Heck powiedział, że jedyny naprawdę niezanieczyszczone próbki to te pobrane bezpośrednio z asteroid, takie jak próbki niedawno zebrane przez Statek kosmiczny NASA OSIRIS-REx i Sonda JAXA Hayabusa2.

„Ciekawie będzie porównać meteoryty z próbkami zwróconymi przez misję” – powiedział Heck.

READ  Hrabstwo Santa Barbara odkrywa możliwości rozszerzenia testów na COVID-19; 19 Zgłoszonych nowych przypadków | Kryzys koronawirusowy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *