Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Merkel mówi, że UE musi rozwiązać polski problem w rozmowach, a nie w sądach

Published

on

BRUKSELA (Reuters) – Unia Europejska powinna rozstrzygać swoje spory poprzez rozmowy, a nie decyzje sądowe – powiedziała w piątek kanclerz Angela Merkel zapytana o spór prawny z Polską.

„Wszyscy jesteśmy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, co oznacza, że ​​mamy obowiązek zawsze szukać kompromisów – oczywiście nie rezygnując z naszych zasad” – powiedziała Merkel po spotkaniu z premierem Belgii Alexandrem De Croo w Brukseli.

Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym tygodniu, że część prawa UE jest niezgodna z konstytucją kraju, podważając główną zasadę Unii Europejskiej i podsycając dyskusję, że Polska może pewnego dnia opuścić blok 27 państw.

Prawicowy, populistyczny rząd w Polsce regularnie kłócił się z Komisją Europejską w kwestiach od praw LGBT po niezależność sędziów, co doprowadziło do wielu spraw przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

„Myślę, że nadszedł czas, aby bardziej intensywnie porozmawiać z polskim rządem o przezwyciężeniu problemów” – powiedziała Merkel. „Z pewnością prawdą jest, że sprawy muszą od czasu do czasu rozstrzygać Europejski Trybunał Sprawiedliwości”.

Kanclerz, który odejdzie z urzędu po utworzeniu nowej koalicji niemieckiej, wyraziła zaniepokojenie liczbą spraw trafiających do najwyższego sądu UE.

De Croo powiedział, że był po tej samej stronie co Merkel

„To może stać się dużym problemem, ale możemy temu zapobiec, jeśli się w to zaangażujemy… Myślę, że zewnętrzna krytyka i wskazywanie niczego nas nie zaprowadzą” – powiedział.

Sprawozdania Sabine Siebold i Zuzanny Szymańskiej w Berlinie, Philipa Blenkinsopa w Brukseli; Redakcja Gilesa Elgooda

READ  Ktoś w Polsce pogratulował Łukaszence zwycięstwa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.