Connect with us

Gospodarka

Media – Lockheed Martin – Publikacje

Published

on

Media – Lockheed Martin – Publikacje

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisuje umowę ramową z Lockheed Martin na program systemu artylerii rakietowej Homar-A

Toruń, Polska, 11 września 2023 r – Agencja Uzbrojenia MON podpisała umowę ramową z firmą Lockheed Martin na system rakiet wielokrotnego startu Homar-A (MLRS). W ramach programu polski przemysł będzie współpracował z firmą Lockheed Martin przy integracji kluczowych podzespołów wyrzutni rakiet HIMARS z ciężarówką Jelcz 6×6. Umowa opiera się na rozwijającym się ekosystemie partnerskim Lockheed Martin w Polsce. Obejmuje kontrakty na transfer technologii i produkcję amunicji HIMARS. Głównymi uczestnikami polskiego przemysłu są Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Huta Stalowa Wola (HSW), WZU i MESKO.

Zgodnie z warunkami umowy ramowej w Polsce zmontowanych zostanie 486 pojazdów Homar-A, a pierwsze dostawy rozpoczną się w 2026 roku. Ponadto wyprodukowanych zostanie kilkadziesiąt tysięcy rakiet z amunicją rakietową.

„Rozwój naszego programu Homar-A stanowi kolejny ważny krok we wzmacnianiu wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa Polski poprzez partnerstwo z lokalną bazą przemysłową. Nie możemy się doczekać wspólnej pracy, aby zapewnić, że Polska i cały region pozostaną odporne na pojawiające się zagrożenia bezpieczeństwa ” jesteśmy o krok do przodu” – powiedziała Paula Hartley, wiceprezes i dyrektor generalny ds. rakiet taktycznych w Lockheed Martin.

Podpisanie nastąpiło po Międzynarodowych Targach Przemysłu Obronnego (MSPO), podczas których partnerzy zaprezentowali pierwszy pełnowymiarowy prototyp rakiety nośnej Homar-A MLRS, wyposażonej w zasobnik z amunicją mieszczący 6 rakiet GMLRS, z których każdy jest w stanie razić cele z dużej odległości. dystanse ponad 70 km. Homar-A będzie mógł także strzelać amunicją ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów.

Na początku tego roku do Polski dotarła także pierwsza dostawa HIMARS-ów zakupionych w ramach kontraktu Foreign Military Sale (FMS) rządu USA. Wyrzutnie te są gotowe do natychmiastowego użycia i są kompatybilne z innymi systemami obronnymi Sił Zbrojnych RP i sojuszników regionalnych.

READ  Kursy walut: złoty może się osłabić

Jako zaufany partner polskiej obronności, przemysłu i gospodarki, Lockheed Martin zainwestował w Polsce 1,8 miliarda dolarów w ciągu ostatnich 10 lat. Dziś jej działalność krajowa zapewnia 6700 wysokiej jakości polskich stanowisk pracy, w tym 1500 w PZL Mielec, firmie Lockheed Martin i jednym z wiodących polskich eksporterów obronności.

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.lockheedmartin.com.

O Lockheed Martinie
Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland to globalna firma z branży bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 116 000 osób na całym świecie i zajmująca się głównie badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i konserwacją zaawansowanych systemów, produktów i usług technologicznych.

Podążaj proszę @LMNews Odwiedź X, aby uzyskać najnowsze ogłoszenia i aktualności z całej firmy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *