Connect with us

Sport

Łotwa, Litwa i Polska rapowały o metodach na granicy z Białorusią | Wiadomości, sport, praca

Published

on

Kobieta pierze pranie, podczas gdy migranci osiedlają się w punkcie kontrolnym centrum logistycznym „Bruzgi” na granicy białorusko-polskiej pod Grodnem na Białorusi, czwartek, 23 grudnia 2021 r. Duża grupa migrantów, głównie Kurdów irackich, przebywa tam od 8 listopada. utknął na przejściu granicznym z Polską. Większość z nich ucieka przed konfliktem lub beznadziejnością w kraju i zmierza do krajów Europy Zachodniej. Ale gdy temperatury spadają poniżej zera, życie na granicy staje się trudniejsze. (Zdjęcie AP / Pavel Golovkin)

BRUKSELA (AP) – Łotwa, Litwa i Polska nadal stosują wątpliwe metody odstraszania migrantów próbujących przedostać się z Białorusi i odmawiać dostępu grupom pomocy próbującym pomóc ludziom utkniętym na obszarach przygranicznych, poinformowali w czwartek wysocy urzędnicy Agencji ONZ ds. Uchodźców i Unii Europejskiej .

Około 8000 osób ubiegających się o azyl, wielu z Iraku, przybyło w zeszłym roku na Łotwę, Litwę i Polskę. Tysiące więcej utknęło na granicach na Białorusi, gdy pogoda się ochłodziła. Niektórzy zginęli. Ale liczba prób wprowadzania danych spadła do względnego strumyka.

„Nawet w tej niebezpiecznej i trudnej sytuacji, w której znajdują się te trzy państwa członkowskie (UE), muszą mieć przepisy, w których sprzeciwy nie są akceptowane i nie są legalizowane”. Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała unijnemu prawodawcy.

Słowo „Odrzut” Stosowany głównie w Europie w odniesieniu do przymusowego powrotu migrantów przez granicę międzynarodową przy jednoczesnym odmawianiu im prawa do ubiegania się o azyl. Odmowy są nielegalne na mocy międzynarodowych umów dotyczących uchodźców i prawa UE.

Johansson nie powiedział, dlaczego Komisja Europejska, która proponuje i nadzoruje prawa bloku, nie podejmuje działań przeciwko tym krajom z powodu tych naruszeń.

Powiedziała, że ​​ograniczają napięcia „Znacznie deeskaluje” oraz że UE pomogła w repatriacji prawie 5000 migrantów ze stolicy Białorusi Mińska, ale ludzie wciąż pozostają w zawieszeniu w lasach wokół obszaru przygranicznego.

READ  Barbara H. Rasmussen 1929-2021 | Wiadomości, sport, praca

„Ludzie nadal mają prawo ubiegać się o azyl, nadal mają prawo dostępu do procedury azylowej. Musimy pozostać wierni naszym wartościom i naszej umowie.” powiedział Johansson.

UE oskarżyła prezydenta Aleksandra Łukaszenkę o migrantów w postaci: „Atak hybrydowy” przeciwko blokowi 27 krajów po tym, jak narzucił rządowi domniemane oszustwa w wyborach w 2020 r., które przywróciły go do władzy i zastosowane środki bezpieczeństwa.

W szczególności Litwa i Polska ogłosiły stan wyjątkowy na swoich granicach z Białorusią i zmieniły swoje przepisy azylowe, aby utrudnić tym, którym udało się pozostać. Polska wykorzystała także nowe przepisy, aby zamknąć swój obszar przygraniczny dla tych, którzy tam nie mieszkają, nie pracują ani nie studiują.

„Kontynuowane są odsunięcia i inne naruszenia praw człowieka na granicach UE z Białorusią” Sophie Magennis, szefowa Wysokiego Komisarza ONZ ds. Polityki Uchodźczej i Departamentu Prawnego ds. UE.

Magennis powiedział, że UNHCR i inne agencje pomocowe nadal nie mają wstępu na obszary po europejskiej stronie granicy białoruskiej, aby pomóc tamtejszym ludziom. „To pomimo wielokrotnych próśb o taki dostęp. Należy temu zaradzić i przyznać dostęp.” Powiedziała.

Według Magennisa, według polskich statystyk granicznych, 200 osobom odmówiono wstępu do jej białoruskiej strefy przygranicznej w zeszłym tygodniu, a łącznie ponad 3000 osób. Powiedziała, że ​​pracownicy organizacji pozarządowych i dziennikarze, którzy próbowali włamać się w ciągu ostatnich kilku dni, zostali aresztowani, ich telefony skradzione i eksmitowane z okolicy.

„Kilku ministrów z tych krajów wspomniało w ciągu ostatnich kilku dni, że zamierzają kontynuować obecne praktyki, w tym to, co określimy jako praktyki odpychania”. Powiedziała. „Mamy powszechne obawy”.

Dodała, że ​​systemy azylowe się zmieniają „nie są zgodne z międzynarodowym prawem dotyczącym uchodźców”.

W zeszłym tygodniu międzynarodowa grupa humanitarna Lekarze bez Granic poinformowała, że ​​jej zespoły stacjonujące na granicy polsko-białoruskiej opuściły kraj po wielokrotnym odmówieniu dostępu migrantom i uchodźcom, którym chcieli pomóc.

READ  Buksa dołącza do reprezentacji Polski na decydujący mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata ze Szwecją lub Czechami

Lekarze bez Granic, znani również jako Medecins Sans Frontieres, powiedzieli, że spędziła trzy miesiące, prosząc swoich ratowników o pozwolenie na wejście do zalesionego obszaru przygranicznego, gdzie setki ludzi utknęło w mroźnej zimowej pogodzie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.