Connect with us

Nauka

Biden nie nałożył sankcji na Rosję, ponieważ ceny gazu w UE rosną pod wpływem gniewu Putina | Nauka | Aktualności

Published

on

Senat nie uchwalił w czwartek ustawy nakładającej sankcje na rosyjski gazociąg Nord Stream 2, sponsorowany przez republikańskiego senatora Teda Cruza. Nord Stream 2 będzie tranzytem gazu z Rosji do Niemiec przez Bałtyk, omijając po drodze Polskę i Ukrainę. Ale gazociąg był opóźniony, a jego certyfikacja została zawieszona przez niemieckie organy regulacyjne. Krytycy twierdzą, że Putin celowo wstrzymał dostawy gazu z Europy, aby przyspieszyć proces certyfikacji.

Niska podaż w Europie doprowadziła do rekordowego wzrostu cen gazu.

Szefowa antymonopolowa UE Margrethe Vestager powiedziała w tym tygodniu, że podaż nie została zwiększona w celu zaspokojenia popytu.

Podobno zapytała Gazprom, rosyjskiego państwowego giganta gazowego, o wysokie ceny energii w UE, które prawdopodobnie były spowodowane ograniczeniem gazu.

Pani Vestager powiedziała na konferencji prasowej: „To ekscytujące, że firma w obliczu rosnącego popytu ogranicza podaż.

„To bardzo rzadkie zachowanie na rynku.

„Wysłaliśmy ankiety do kilku dostawców energii w tym obszarze.

„Otrzymaliśmy wiele odpowiedzi, ale wciąż czekamy na więcej, w tym na Gazprom. Z niecierpliwością czekamy na ich wkład, aby przyspieszyć naszą analizę”.

Ale pomimo tych komentarzy wydaje się, że Biden przyjął bardziej miękkie stanowisko w sprawie Nord Stream 2 niż jego poprzednik Donald Trump.

To dlatego, że zniósł sankcje nałożone na rurociąg w maju.

CZYTAJ WIĘCEJ: Covid zaliczka: Skuteczność maski na twarz wyeksponowana w badaniu

Jednak żadne sankcje dla Nord Stream 2 nie wydają się być kwestionowane.

Dzieje się tak pomimo tego, że Waszyngton wcześniej sprzeciwiał się rurociągowi, a nawet wzywał do jego całkowitego złomowania, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa Bidena, powiedział, że właśnie dlatego Zachód może wykorzystać Nord Stream 2 jako „dźwignię” na Rosję.

Na konferencji prasowej powiedział: „To dźwignia dla Zachodu, ponieważ jeśli Władimir Putin chce widzieć gaz płynący tym rurociągiem, może nie chcieć ryzykować inwazji na Ukrainę”.

Tymczasem ceny energii w UE gwałtownie rosną.

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol powiedział w środę, że Rosja przyczynia się do niedostatecznych dostaw gazu ziemnego do Europy.

Zdał sobie sprawę, że dzieje się tak, gdy Rosja i Zachód blokują rogi nad Ukrainą.

Birol powiedział: „Szacujemy, że Rosja może zwiększyć dostawy do Europy o co najmniej jedną trzecią, czyli ponad 3 miliardy metrów sześciennych miesięcznie.

„Odpowiada to prawie 10 procentom średniego miesięcznego zużycia gazu w UE – i byłoby odpowiednikiem nowego tankowca LNG dostarczającego codziennie pełny ładunek gazu ziemnego do Europy.

„Wraz z obecnym wysokim poziomem wejścia LNG, zapewniłoby to znaczną ulgę europejskim rynkom gazu”

A UE wciąż jest pozbawiona rosyjskiego gazu.

21 grudnia gazociąg Jamał-Europa skierował przepływ gazu na wschód i od tego czasu obowiązuje.

Kreml twierdzi jednak, że Nord Stream 2 rozwiąże kryzys w Europie.

Dmitrij Pieskow, Kreml Pieskow, powiedział dziennikarzom: „Bez wątpienia szybsze uruchomienie Nord Stream 2 znacząco zrównoważyłoby parametry cen gazu ziemnego w Europie, w tym na rynku spot.

– To oczywiste. Popyt jest wysoki.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *