Connect with us

Gospodarka

Łotewski rynek energii dość zróżnicowany według norm/artykułów UE

Published

on

Łotewski rynek energii dość zróżnicowany według norm/artykułów UE

Udziały rynkowe największych producentów energii elektrycznej i gazu w woj UE zmniejszyła się w większości krajów od 2013 r., kiedy to Eurostat zaczął gromadzić te dane.

Wskaźnik udziału w rynku opisuje, ile energii największa firma w sieci dostarcza na rynek. Większe udziały w rynku wskazują na rynek monopolistyczny lub oligopolistyczny.

W 2021 r. udział rynkowy największego producenta energii elektrycznej na rynku energii elektrycznej był zróżnicowany w krajach UE. Najwyższy odsetek odnotowano na Cyprze (88%), a następnie we Francji (79%), Chorwacji (76%) i Estonii (64%).

Rynek energii elektrycznej 2021

Zdjęcie: Eurostat

Na drugim końcu skali udział największego wytwórcy w rynku energii elektrycznej wynosił poniżej 20% w czterech krajach UE: Polsce, Litwie i Włoszech (po 17%) oraz Szwecji (19%).

Z wynikiem 62% Łotwa znajduje się poniżej wielu krajów zbliżonych do 60%. To znacznie mniej niż 79% w 2013 roku, ale wzrost w stosunku do najniższego poziomu z 2017 roku wynoszącego 47%.

W przypadku importu i produkcji gazu ziemnego największy udział w rynku wynosił 100% w Estonii, Malcie i Szwecji, gdzie tylko jeden podmiot dominował w krajowej produkcji i imporcie. W 2021 roku dostępna energia brutto z gazu ziemnego stanowiła zaledwie 2,3% całkowitej energii w Szwecji. Malta jest małym rynkiem, więc oczekuje się, że jedna jednostka mogłaby zaspokoić potrzeby rynku.

Z kolei największy importer i producent gazu ziemnego miał najniższą penetrację rynku w Irlandii (22%) i Czechach (23%).

Rynek gazu 2021

Zdjęcie: Eurostat

Odsetek Łotwy wynoszący 45% pokazuje, że według statystyk dotychczasowy monopolistyczny rynek został skutecznie załamany. Od 2013 do 2016 roku było to 100%. W 2016 roku weszły w życie ustawy liberalizujące rynek gazu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *