Connect with us

Świat

Pilot ląduje na lądowisku dla helikopterów Burj Al Arab po raz pierwszy

Published

on

Pilot ląduje na lądowisku dla helikopterów Burj Al Arab po raz pierwszy

Uwaga redaktora: (Ta seria podróżnicza CNN jest lub była sponsorowana przez kraj, w którym jest prezentowana. CNN zachowuje pełną kontrolę redakcyjną nad tematyką, zasięgiem oraz częstotliwością artykułów i filmów w ramach sponsorowania. zgodnie z naszą polityką.)

(CNN) Polski pilot Łukasz Czepiela przeszedł we wtorek do historii lotnictwa, kiedy jako pierwszy wylądował samolotem na lądowisku dla helikopterów kultowego hotelu Burj Al Arab Jumeirah w Dubaju.

Czepiela był w stanie zatrzymać swój specjalnie dostosowany lekki samolot na zaledwie 21 metrach (68 stóp), lądując na platformie o szerokości zaledwie 27 metrów (89 stóp), 212 metrów (696 stóp) nad ziemią na 56. piętrze konstrukcja.

„Największym wyzwaniem był brak jakichkolwiek zewnętrznych punktów odniesienia, które zwykle znajdują się na lotnisku, gdzie są setki metrów pasów startowych” – powiedział sponsorowi Red Bull.

Według Red Bulla wyczyn był planowany od 2021 roku i wymagał 650 próbnych lądowań.

Głównym zajęciem Czepieli jest pilotowanie Airbusa A320, ale ma na swoim koncie kilka imponujących osiągnięć lotniczych, w tym zdobycie tytułu mistrza świata w klasie Challenger 2018 podczas zawodów Red Bull Air Race i lądowanie samolotem na drewnianym molo w Sopocie w Polsce.

Czepiela zdołał wylądować lekkim samolotem na platformie o szerokości zaledwie 27 metrów (89 stóp), na wysokości 212 metrów (696 stóp) nad ziemią.

Czepiela dołącza do elitarnego grona legend sportu, które gościły na hotelowym lądowisku w kształcie żagla, w tym mistrzów tenisa Rogera Federera i Andre Agassiego, którzy rozegrali tam mecz w 2005 roku, oraz byłego zdobywcy Grand Prix F1 Davida Coultharda, który wykonywał tam pączki w 2013 roku .

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *