Connect with us

Nauka

„Lodowiec Doomsday” Antarktydy jest w poważnym niebezpieczeństwie, nowe badania potwierdzają

Published

on

Naukowcy nazywają to lodowcem zagłady.

Częściowo dlatego, że Thwaites, lodowiec wielkości Wielkiej Brytanii na zachodniej Antarktydzie, topi się w zastraszającym tempie: cofa się o około pół mili (2625 stóp) rocznie. Naukowcy szacują, że lodowiec straci cały lód za około 200 do 600 lat. Kiedy to się stanie, będzie podnieść poziom morza o około 1,6-2 stopy (0,5 metra).

Ale wzrost poziomu morza na tym się nie kończył. Przydomek Thwaites wywodzi się głównie z tego, co stałoby się po stopieniu.

Obecnie lodowiec działa jako bufor między ocieplającym się morzem a innymi lodowcami. Jego zawalenie się może spowodować zniszczenie sąsiednich mas lodu w zachodniej Antarktydzie. Podsumowując, proces ten podniósłby poziom morza o prawie 10 stóp, trwale zatapiając wiele obszarów przybrzeżnych, w tym części Nowego Jorku, Miami i Holandii.

„To poważna zmiana, przepisanie linii brzegowej” – powiedział David Holland, profesor nauk o atmosferze na Uniwersytecie Nowojorskim, który uczestniczy w badaniach w ramach International Thwaites Glacier Collaboration, powiedział PBS NewsHour w lutym.

Ta ćma, dwa nowe badania, dodały szczegółów do niepokojącego obrazu. Badania opublikowane w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Kriosfera znalazłem to ciepłe prądy oceaniczne mogą pożerać podbrzusze lodowca Thwaites.

Tymczasem badanie opublikowane w poniedziałek używane zdjęcia satelitarne pokazać, że fragmenty Thwaites i ich sąsiada, lodowiec Pine Island, rozpadają się szybciej niż wcześniej sądzono. Ta praca została opublikowana w Materiały z National Academy of Sciences.

Poniższe zdjęcia pokazują, co dzieje się z Thwaites i pobliskimi lodowcami, a także co może się wydarzyć w przyszłości.

Topnienie lodowców Thwaites i Pine Island już teraz odpowiada za około 5% wzrostu poziomu mórz na świecie.

(Lhermitte i in., PNAS, 2020)

Powyżej: Zdjęcia satelitarne między październikiem 2014 a majem 2019 pokazują rozległe zniszczenia lodowców Thwaites i Pine Island.

READ  Na granicy polsko-białoruskiej ludzie krytykują reprezentację „broni” | Wiadomości dla uchodźców

To nie tylko Thwaites: pokrywa lodowa Antarktydy jest topi się sześć razy szybciej niż w latach 80. Zrzuca 252 miliardy ton rocznie, w porównaniu z 40 miliardami ton rocznie 40 lat temu.

Jeśli cała pokrywa lodowa Antarktydy stopi się, naukowcy szacują poziom mórz wzrośnie o 200 stóp (60 metrów).

Zdjęcia wykonane z kosmosu przed i po pokazują, jak lodowiec Thwaites rozpuszcza się w morzu.

„To, co pokazują nam satelity, to lodowiec rozpadający się w szwach”, Ted Scambos, starszy naukowiec z University of Colorado, powiedział NASA w lutym.

Zgodnie z nowymi badaniami, to szybkie topnienie następuje po części dlatego, że naturalne bufory utrzymujące lodowce Thwaites i Pine w miejscu rozpadają się.

thwaites 2(Ian Joughin / University of Washington)

Powyżej: Szczeliny w pobliżu linii uziemiającej lodowca Pine Island na Antarktydzie.

Szczeliny, takie jak te na obrazie lodowca Pine Island powyżej, tworzą się w pobliżu krawędzi ścinania lodowców: obszary, w których szybko poruszający się lód lodowcowy spotyka się z wolniej poruszającym się lodem lub skałą, co utrzymuje go w zamknięciu.

Nowa PNAS badanie odkryli, że brzegi ścinania na Pine Island i lodowcach Thwaites słabną i rozpadają się, co może powodować przedostawanie się lodu do oceanu.

Zbliżająca się utrata lodowca Thwaites jest tak niepokojąca, że ​​Stany Zjednoczone i Wielka Brytania utworzyły międzynarodową agencję do jej zbadania.

Ta organizacja Międzynarodowa współpraca na lodowcu Thwaites, bada lodowiec za pomocą lodołamaczy, które mogą przebić się przez grube pokrywy lodowe.

W lutym naukowcy odkryli ubytek wielkości niemal Manhattanu na spodniej stronie Thwaites.

thwaites 3(NASA / OIB / Jeremy Harbeck)

Powyżej: Na dnie lodowca Thwaites na Antarktydzie Zachodniej rośnie wnęka wysoka na prawie 1000 stóp.

Wnęka, która Naukowcy z NASA odkryli przy użyciu radaru do penetracji lodu w 2019 roku mogło pomieścić 14 miliardów ton lodu.

READ  Badanie głodu w getcie warszawskim nie ma sobie równych w historii – Pierwsze wiadomości

Poniższy diagram pokazuje, jak ciepłe prądy podwodne poruszają się pod lodowcem, powoli topiąc go od dołu do góry.

(Międzynarodowa współpraca na lodowcu Thwaites)(Międzynarodowa współpraca na lodowcu Thwaites)

Powyżej: Diagram 3D lodowca Thwaites, ilustrujący kanały dna morskiego, które mogą przenosić ciepłą wodę do spodu lodowca i powodować topnienie.

Kiedy lodowce topnieją od dołu, mogą stracić swoją strukturę, powodując, że topią się jeszcze szybciej i rozpadają się w oceanie, tak jak robi to Thwaites.

Naukowcy obliczyli, że lodowiec Pine Island stracił obszar wielkości Los Angeles w ciągu ostatnich sześciu lat.

„To pierwsze oznaki, że szelf lodowy Pine Island zanika” – mówi Stef Lhermitte, ekspert satelitarny i główny autor PNAS badanie, powiedział Washington Post.

„To uszkodzenie jest trudne do wyleczenia”.

Według raportu z 2018 roku, wzrost poziomu mórz może dotknąć nawet 800 milionów ludzi do 2050 roku.

thwaites 5(Klimat centralny)

Powyżej: Projekcja tego, jak wyglądałby poziom mórz w Nowym Jorku przy wzroście poziomu morza o 10 stóp.

Raport z C40 Miejska sieć klimatyczna, odkryli, że podnoszenie się poziomu morza może zagrozić dostawom energii dla 470 milionów ludzi i regularnie naraża 1,6 miliarda ludzi na ekstremalnie wysokie temperatury.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Business Insider.

Więcej od Business Insider:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.