Connect with us

Nauka

Ministerstwo Nauki zostanie utworzone 1 stycznia – mówi nowy minister

Published

on

Ministerstwo Nauki zostanie utworzone 1 stycznia – mówi nowy minister

Nowy minister nauki zapowiedział, że ministerstwo zostanie formalnie utworzone dopiero 1 stycznia.

Dariusz Wieczorek powiedział TVN24: „To nasza świadoma decyzja, którą podjęliśmy wspólnie z Minister Edukacji Barbarą Nowacką. Jest to konieczne ze względów finansowych i rozliczeniowych.

Odnosząc się do trwającego konfliktu pomiędzy nowym rządem a poprzednią partią rządzącą dodał: „…nie chcemy tego podziału zepsuć, lepiej to zrobić po zakończeniu roku”

Minister nauki został także zapytany, czy Premier wyraził zgodę na podporządkowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Ministerstwu Nauki. „Tak, mogę potwierdzić, że otrzymałem zielone światło od Premiera, będziemy je realizować, wszak nie ma nauki bez badań i rozwoju” – odpowiedział. Według niego „jest to naturalne miejsce instytucji w strukturze rządu. Nasi poprzednicy zmienili to, aby kraść fundusze. Nie bójmy się mówić o tym ostro, bo mamy problem, że instytucje unijne prowadzą obecnie śledztwo w sprawie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i wątpliwe jest, czy ośrodek ten w ogóle będzie miał uprawnienia do wydawania środków europejskich. To byłby duży problem” – stwierdził.

Wieczorek zapowiedział reformę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. „Zacznie się od dokładnego audytu, który wykaże, co było nie tak, i oczywiście zgłoszenia organom ścigania, jeśli prawo zostało złamane”.

Minister nauki został zapytany, czy Instytut Badań nad Renesansem i Barokiem oraz Akademia Kopernikańska utworzone przez byłego Ministra Oświaty i Nauki Przemysława Czarneka przetrwają. «Nie chcę wyprzedzać faktów, w tej sprawie również zlecono audyt. Chciałbym wiedzieć, co będzie dalej z tymi instytucjami, jaka będzie ich rola. Chcę wiedzieć np., czym te instytucje powinny się zajmować, kto i na co dostaje te pieniądze, ale też chcę wiedzieć, w jaki sposób można te instytucje rozwiązać – powiedział. Zapytany, czy rozważa ich rozwiązanie, odpowiedział: „Z pewnością tak, nie należy wydawać publicznych pieniędzy na niektóre osoby z kręgu znajomych byłego ministra”. (PAPKA)

READ  Eksperci GW są pod ręką, aby omówić trwający w tym tygodniu szczyt NATO na Litwie

Olga Łozińska

oloz/ pat/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *