Connect with us

Gospodarka

Litwa zamierza powołać biuro handlowe Tajwanu do jesieni tego roku | Tajwan Wiadomości

Published

on

Litewski Minister Gospodarki i Innowacji Ausrine Armonaite (zdjęcie LRT)

TAIPEI (Taiwan News) – litewski minister gospodarki i innowacji Ausrine Armonaite ogłosił w poniedziałek (5 lipca), że państwo bałtyckie utworzy planowane biuro handlowe na Tajwanie do października lub listopada.

Armonaite powiedział w Deutsche Welle wywiad że biuro to nie tylko bliskie stosunki handlowe z Tajwanem, ale także przyjaźń, która kwitła od początku lat 90. XX wieku. Dodała, że ​​Tajwan pomógł Litwie i jej regionalnym sąsiadom przejść od rządów sowieckich do kwitnących demokracji.

Minister powiedziała, że ​​kiedy w 2018 roku odwiedziła biuro UE na Tajwanie, zauważyła, że ​​Polska również utworzyła biuro w tym kraju. Armonaite była więc przekonana, że ​​Litwa powinna zrobić to samo, a Tajwan ma silną przyjaźń, a firmy po obu stronach starają się budować więcej partnerstw i powiązań, zacytowała słowa Deutsche Welle.

Armonaite wspomniała, że ​​aktywnie tworzyła przedstawicielstwa na nowych rynkach i zwróciła uwagę, że Azja Wschodnia i Azja Południowo-Wschodnia są ważnymi regionami dla Litwy do rozwijania współpracy gospodarczej.

„Jako minister gospodarki ciężko pracuję, aby otworzyć nowe rynki dla litewskich firm. Firmy, które będziemy promować głównie to branże high-tech i branże laserowe ”- powiedziała.

Tymczasem Konstantinas Andrijauskas, docent studiów azjatyckich na Uniwersytecie Wileńskim, stwierdził, że według Deutsche Welle Tajwan to kraj, który oferuje wiele możliwości gospodarczych i jest idealnym partnerem dla litewskiej dyplomacji opartej na wartościach. Ponieważ poziom współpracy gospodarczej między Litwą a Chinami jest stosunkowo niski, Pekinowi trudno byłoby zmusić Litwę do podporządkowania się jej licytacji wobec zagrożeń gospodarczych.

Profesor powiedział, że rząd litewski nie postrzega utworzenia biura na Tajwanie jako tak prowokującego, jak uczyniło to już wiele innych krajów europejskich. Przepowiedział jednak, że Pekin będzie nadal sprzeciwiał się temu posunięciu.

READ  Koronawirus. Centrum handlowe - nowe ograniczenia handlowe od 7 listopada 2020 r

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *