Connect with us

Świat

Liberałowie prowadzą w wyborach na Słowacji, wynika z sondażu exit poll – POLITICO

Published

on

Liberałowie prowadzą w wyborach na Słowacji, wynika z sondażu exit poll – POLITICO

Sondaże wyborcze wykazały, że w sobotnich wyborach na Słowacji przewodziła liberalna, zorientowana na Zachód Postępowa Słowacja, a za nią lewicowo-populistyczna opozycyjna partia Smer.

Postępowa Słowacja, na której czele stoi były dziennikarz i absolwent Oksfordu Michal Šimečka, uzyskała 23,5% głosów, a za nią uplasowała się Smer byłego premiera Roberta Fico z 21,9% – wynika z sondażu wyborczego przeprowadzonego przez agencję Focus i kanał telewizyjny Markíza wkrótce po zakończeniu wyborów. Głosowanie odbyło się o godzinie 22:45 czasu środkowoeuropejskiego.

Ze względu na zwyczaje polityczne panujące na Słowacji, najwyższy kandydat jako pierwszy ma szansę na utworzenie większości w 150-osobowym parlamencie.

Przy głębokiej polaryzacji kraju zasada ta teoretycznie stawia Šimečkę na dobrej pozycji do utworzenia koalicji na swoją pierwszą kadencję na stanowisku premiera, jeśli znajdzie w konserwatywnej Słowacji wystarczającą liczbę sojuszników chętnych do współpracy z nim i jego platformą LGBT+.

Sobotnie głosowanie jest postrzegane jako kluczowe dla przyszłości Słowacji, ponieważ Fico obiecał zaprzestać wysyłania broni na Ukrainę, zablokować potencjalne członkostwo Kijowa w NATO i „przyjąć pieniądze od banków, [who] mieć miliardy.”

Znany ze swoich promoskiewskich sympatii Fico powiedział 30 sierpnia na wiecu przedwyborczym w swoich rodzinnych Topoľčanach: „Wojna na Ukrainie zaczęła się nie rok temu, ale w 2014 roku, kiedy ukraińscy naziści i faszyści zaczęli „mordować Rosjanie.” Obywatele Donbasu i Ługańska”.

W międzyczasie Šimečka powiedział zgromadzonym w siedzibie Postępowej Słowacji, że wyborcy jego partii chcą „godnej europejskiej przyszłości dla swoich rodzin i narodu, przyszłości, w którą możemy inwestować w naszych nauczycieli i nasze szkoły, naszych pracowników służby zdrowia i nasze szpitale”.

Potencjalnymi partnerami partii Šimečki są partia OĽaNO, która w sondażach wyborczych uzyskała 8 proc.; liberał Sloboda a solidarita (Wolność i Solidarność) z 6,4 proc.; i chadeków z 5,3 proc. Razem z Postępową Słowacją uzyskaliby 43,2 proc. głosów, co dałoby im 85 mandatów i większość 10 mandatów.

Naturalnymi partnerami Smeru są natomiast Socjaldemokraci Hlasu (Głosuj), oderwana od partii Fico w 2021 roku, która na trzecim miejscu będzie rozczarowana wynikiem 12,2 proc. Inne możliwości obejmują prawicowo-ekstremistyczną Republikę z 6 proc.

Żadna inna partia nie osiągnęła w sondażu wyborczym więcej niż 5 procent, co stanowi minimalną wartość dla reprezentacji parlamentarnej.

Niepowodzenie nacjonalistów SNS w przekroczeniu progu 5 procent – ​​zdobyli jedynie 4,4 procent – ​​może wykoleić kandydaturę Fico na kolejną kadencję na stanowisku premiera.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *