Connect with us

Najważniejsze wiadomości

„W zasięgu ręki”: Polska opozycja chce zorganizowania wiecu wyborczego przeciwko rządowi

Published

on

„W zasięgu ręki”: Polska opozycja chce zorganizowania wiecu wyborczego przeciwko rządowi

Liderzy polskiej opozycji mają nadzieję zgromadzić w Warszawie ponad milion ludzi, aby w niedzielę przed wyborami zaplanowanymi na 15 października zaprotestować przeciwko konserwatywnemu rządowi.

Wiec, zwołany przez byłego premiera i przewodniczącego centrowej Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska, ma zmobilizować elektorat do kluczowego głosowania.

„Nie będą nas zastraszać, nie uciszą nam oczu. Ważne, aby cała Polska zdała sobie sprawę, że nikt się już ich nie boi” – powiedział Tusk swoim zwolennikom.

Tusk powiedział, że niedzielny marsz będzie „jednym z największych wydarzeń” we współczesnej historii Polski, która ma na celu obalenie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Lech Wałęsa, były prezydent Polski, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i lider walki z komunizmem, powiedział, że planuje maszerować wraz z przywódcami niektórych innych partii opozycyjnych.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

„Wiemy, czego (partia rządząca) boi się najbardziej – współpracy w ramach opozycji” – powiedział Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy.

Partia rządząca, często popadająca w konflikt z UE i oskarżana o podważanie praworządności, w sondażach prowadzi zdecydowanie z około 35 proc. zamiarów głosowania, jak wynika z badań IBRiS.

Na drugim miejscu od dłuższego czasu znajduje się opozycyjna Koalicja Obywatelska z 27 proc. zamiarów głosowania w badaniu IBRiS.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Jednak zdaniem Tuska, z wewnętrznych sondaży zleconych przez jego własną partię wynika, że ​​przewaga Prawa i Sprawiedliwości skurczyła się do zaledwie dwóch punktów procentowych.

„Szansa jest na wyciągnięcie ręki, nic jeszcze nie zostało przesądzone” – powiedział Tusk zwolennikom, zwracając się do tłumów w Elblągu na północy Polski, obiecując pociągnięcie obecnych władz do odpowiedzialności po głosowaniu.

„Wielu z nich trafi do więzienia za rażącą kradzież, naruszenie prawa i Konstytucji” – powiedział.

W niedzielę w południowych Katowicach przywódcy Prawa i Sprawiedliwości zorganizują swój własny wiec.

mmp/gw/sn

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *