Connect with us

Gospodarka

Lekcje z kryzysu gospodarczego na Sri Lance

Published

on

Lekcje z kryzysu gospodarczego na Sri Lance

Bliźniacze deficyty – deficyt budżetowy i deficyt na rachunku bieżącym – doprowadziły do ​​kryzysu gospodarczego Sri Lanki. Wydajność rolnictwa spadła, szczególnie w przypadku herbaty, która jest kołem ratunkowym kraju. Sri Lanka produkuje 300 mln kg herbaty rocznie, eksportuje jej 97% i odpowiada za 50% całkowitego światowego handlu ortodoksyjną herbatą. Tymczasem sektor turystyczny został poważnie uszkodzony przez pandemię Covid-19. Wojna na Ukrainie zwiększyła koszt importu ropy i doprowadziła do dalszego spadku przychodów z turystyki; 30% turystów w tym roku pochodziło z Rosji, Ukrainy, Polski i Białorusi. Krytycy obwiniają również reformy podatkowe za spadek dochodów.

Czy można winić politykę rządu?

Dążenie Sri Lanki do rolnictwa ekologicznego mogło doprowadzić do spadku wydajności rolnictwa; Niemniej jednak w dłuższej perspektywie był to krok we właściwym kierunku, aby utrzymać żyzność gleby. Jak pokazuje krzywa Laffera, reformy podatkowe powinny przynieść nieoczekiwane dochody, chyba że implementacja była błędna. Międzynarodowe stosunki handlowe to ruch dwukierunkowy – nie można oczekiwać wzrostu eksportu po prostu przez obniżenie ceł eksportowych przy jednoczesnym nałożeniu całkowitego zakazu importu. (Ograniczenia importowe dotyczące 369 pozycji zostały zniesione 1 czerwca). Uwięzienie w infrakredytach Chin było poważnym błędem politycznym.

Jakie jest wyjście?

Indie przyznały prawie 3,5 miliarda dolarów w liniach kredytowych na żywność, lekarstwa, paliwo i inne artykuły pierwszej potrzeby oraz przyznały odroczenia pożyczek itp. Ostatecznie jednak Sri Lanka będzie musiała polegać na pakiecie MFW, aby poradzić sobie z kryzysem bilansu płatniczego. Oczywiście MFW mógłby nalegać na zdrowe reformy gospodarcze, tak jak zrobił to w przypadku Indii w 1991 roku. Ostatecznie jednak ułatwiłoby to ożywienie gospodarki.

Jaka jest jego gospodarka dzisiaj?

Sri Lanka boryka się z niedoborami leków, benzyny, gazu do gotowania, artykułów pierwszej potrzeby i innych artykułów pierwszej potrzeby, a także z najgorszym kryzysem politycznym, finansowym i gospodarczym. Przy skumulowanym deficycie handlowym w okresie styczeń-marzec 2022 r. wynoszącym 2,4 miliarda dolarów, kryzysie bilansu płatniczego i możliwym do wykorzystania rezerwach walutowych do mniej niż 50 milionów dolarów w pierwszym tygodniu maja, kraj był zmuszony zawiesić płatności w celu zawieszenia pożyczek zagranicznych. około 7 miliardów dolarów przypada na ten rok.

READ  „Zbrojny Marian” - człowiek, który atakuje polskie Prawo i Sprawiedliwość - POLITICO

Czy są lekcje dla Indii?

Pod względem podstaw ekonomicznych nie ma porównania. Jednak Indie powinny dążyć do niezależności, szczególnie w produkcji podstawowych produktów podstawowych, takich jak nasiona oleiste, nawozy i energia odnawialna, których import może okazać się drenażem rezerw walutowych. Również Indie muszą poważnie rozważyć rolnictwo ekologiczne w dłuższej perspektywie. Indie również podjęły właściwy krok, nie wpadając w chińską pułapkę.

Jagadish Shettigar i Pooja Misra są wykładowcami BIMTECH

Zasubskrybuj coś Biuletyn miętowy

* Wpisz poprawny adres e-mail

* Dziękujemy za subskrypcję naszego newslettera.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *