Connect with us

Świat

Lekarz, który uratował życie senatorowi Duckworthowi, twierdzi, że jest on uwięziony w Gazie, ale nadal pomaga pacjentom

Published

on

Lekarz, który uratował życie senatorowi Duckworthowi, twierdzi, że jest on uwięziony w Gazie, ale nadal pomaga pacjentom

Amerykański lekarz, który 20 lat temu pomógł uratować życie senator Tammy Duckworth, powiedział ze Strefy Gazy, że jego życie i życie innych lekarzy jest w niebezpieczeństwie, gdy próbują uciec z kompleksu, w którym są uwięzieni.

„Nie możemy iść. Jeśli wyjdziemy, w zasadzie powiedziano nam, że robimy to na własne ryzyko” – powiedział dr. Adam Hamawy, który przebywa w mieście Rafah w południowej Strefie Gazy, przeprowadził rozmowę wideo. „Jeśli więc opuścimy teren szpitala, staniemy się legalnymi celami”.

Podczas rozmowy z NBC News Hamawy powiedział, że słyszał nocne naloty wokół szpitala w Gazie. Po atakach okaże się, ile będzie ofiar.

Dr. Adam Hamawy przeprowadza zabieg chirurgiczny w Szpitalu Europejskim w dzielnicy Khan Younis w Gazie.Za uprzejmą zgodą dr. Adam Hamawy

„Jesteśmy zmęczeni, ale nadal pracujemy w ciągu dnia. „Robimy, co w naszej mocy, korzystając z dostępnych nam zasobów, aby kontynuować misję, dla której tu jesteśmy – czyli opiekę nad ludnością Gazy oraz rannymi i chorymi” – powiedział Hamawy.

Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wrócić do domu i zostać zastąpionym przez inny zespół” – powiedział.

Hamawy z Princeton w stanie New Jersey jest jednym z 10 amerykańskich lekarzy należących do zespołu 19 ekspertów w dziedzinie zdrowia z Palestyńsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego, który w tym miesiącu udał się do Gazy, aby udzielić pomocy w Szpitalu Europejskim w rejonie Khan Younis w Gazie.

W poniedziałek odmówiono im pozwolenia na opuszczenie kraju, ponieważ przejście graniczne w Rafah z Egiptem było zamknięte.

Izraelskie wojsko zajęło 7 maja granicę z Rafah po stronie Gazy, przygotowując w mieście ofensywę mającą na celu atak na Hamas, zgodnie z obietnicą premiera Benjamina Netanjahu.

„Intensywna część walk, czyli rozbicie batalionów, nastąpi już za kilka tygodni”. – powiedział Netanjahu w wywiadzie dla CNBC.

READ  Aleksei Navalny, arcywróg Putina, kończy strajk głodowy w Rosji

Stany Zjednoczone odrzucają operację wojskową na dużą skalę w Rafah, powołując się na kryzys humanitarny.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Türk, powiedział w tym tygodniu że około miliona zdesperowanych mieszkańców Gazy nie ma bezpiecznego miejsca do ewakuacji i że „nie można przeprowadzić ofensywy na pełną skalę przeciwko Rafah”.

Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy rządzonej przez Hamas w wojnie, która rozpoczęła się po przeprowadzeniu przez Hamas ataków terrorystycznych na Izrael, w wyniku których zginęło ponad 1200 osób, zginęło w Strefie Gazy ponad 35 000 osób.

Miejscowi spacerują przed izbą przyjęć Szpitala Europejskiego w dzielnicy Khan Younis w Gazie.Za uprzejmą zgodą dr. Adam Hamawy

W tym sensie, że Hamawy i inni lekarze nie mogą opuścić szpitala, nie stając się celem wojny, „tak, jesteśmy w pułapce” – powiedział.

„W tym sensie pomaga to, że mamy coś do zrobienia” – powiedział Hamawy, w tym obsługę ludzi i opiekę nad nimi. „Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, że możemy coś zrobić, a nie tylko patrzymy przez okno i mamy nadzieję, że wszystko będzie najlepsze”.

Duckworth w stanie Illinois twierdzi, że Hamawy zapewniła jej krytyczną opiekę chirurgiczną i uratowała jej życie po tym, jak w 2004 roku została poważnie ranna w wyniku zestrzelenia jej helikoptera w Iraku. Duckworth, pilot helikoptera Black Hawk Gwardii Narodowej stanu Illinois, stracił obie nogi.

Duckworth powiedziała, że ​​ona i inne osoby „potrząsają każdym drzewem i wzywają wszystkich, aby dołożyli wszelkich starań, aby lekarze bezpiecznie dotarli na każde skrzyżowanie, na które możemy ich zabrać”.

Hamawy powiedział, że nie mają pojęcia, kiedy będą mogli wyjechać.

Życie przeciętnego obywatela Gazy jest „absolutnie okropne” – stwierdził. Zacytował pielęgniarkę, która poszła do pracy na krótko przed zasłabnięciem.

READ  Sytuacja w oblężonej hucie jest „poza katastrofą humanitarną”, powiedział CNN dowódca w środku

Hamawy powiedział, że zabrał żonę i dwójkę dzieci z Rafah do „bezpiecznego obszaru” – pustynnego obszaru bez schronienia, jedzenia i prądu, gdzie czekali osiem godzin na dzbanek wody nieprzeznaczony do użytku. że i tak nie mieli innego wyjścia, jak tylko to wypić.

„Tak było przez ostatnie siedem dni” – powiedział.

Hamawy jest wdzięczny, że decyzja nie oznacza opuszczenia Gazy bez zastępstwa w celu zapewnienia podstawowych usług.

„Mam nadzieję, że nie zostanie to uznane za ofertę” – powiedział. „Zawsze martwiliśmy się tym, że pozwolono nam wyjść bez przeszkód i aby inni pomocnicy mogli wejść bez przeszkód”.

Na razie czekają i pracują w trudnych warunkach, korzystając z dostępnych im zasobów.

„Wszyscy ciągle pytają: czy wiemy, kiedy jedziemy, czy mamy jakieś wieści, czy mamy pomysł – i szczerze mówiąc, nie mamy żadnego pojęcia” – powiedział Hamawy.

„To może być jutro; może to nastąpić za dwa tygodnie” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *