Connect with us

Świat

Łaźnia z XII wieku znaleziona w hiszpańskim barze

Published

on

Łaźnia z XII wieku znaleziona w hiszpańskim barze

Archeolodzy odkryli pozostałości XII-wiecznej łaźni w popularnym barze w Sewilli w południowej Hiszpanii.

Cerveceria Giralda znajduje się w sercu miasta od 1923 roku. Jednak bar znajduje się w budynku o znacznie dłuższej historii.

Podczas gdy sklepione sufity sugerowały, że może to być łaźnia, a zapisy historyczne mówią, że w okolicy była taka, nikt nie znalazł konkretnych dowodów na jej istnienie, powiedział w czwartek CNN archeolog z Uniwersytetu Sewilli, Fernando Amores.

Teraz ostatnie renowacje odsłoniły świetliki i czerwone geometryczne obrazy z XII wieku.

Renowacja świetlików i malowanie pod dekorację zainstalowaną w latach dwudziestych XX wieku. Uznanie: Fernando Amores

W XII wieku Sewilla była rządzona przez Kalifat Almohadów, północnoafrykańskie imperium berberyjsko-muzułmańskie, które w tamtym czasie kontrolowało większość Półwyspu Iberyjskiego – dzisiejszą Hiszpanię i Portugalię.

Amores był członkiem zespołu ekspertów, którzy pomogli przywrócić to, co opisał jako „bardzo niezwykłe” znalezisko.

Świetliki składają się z ośmioramiennych gwiazd, a czerwone i ochry malowidła tworzą połączone geometryczne wzory.

Dach w zimnej łazience z nowym oświetleniem.

Istnieją cztery rodzaje świetlików o różnych rozmiarach. Uznanie: Fernando Amores

Amores powiedział, że okna w kształcie gwiazdy są typowe dla hammamów i są cztery różne typy różnych rozmiarów. Jednak fakt, że obrazy całkowicie zakryły ściany i sufit, był niezwykły – dodał.

„Tworzy piękne niebo” – powiedział Amores, a przez okna wpadało światło, które wyglądało jak gwiazdy w nocy.

Powiedział, że zawiłe rzemiosło pokazuje znaczenie łaźni, która znajdowała się w pobliżu głównego meczetu w mieście, kiedy został zbudowany.

Amores powiedział, że nadal trzeba wykonać więcej prac konserwatorskich, ale potrzebne są dodatkowe fundusze.

Archeolodzy wykonują również datowanie węglem na stiuku – drobnym kawałku gipsu paryskiego – dla dokładniejszej daty budowy, dodał Amores.

Projekt polegał na współpracy właścicieli budynku, właścicieli baru i zespołu archeologów, Amores wyjaśnił, że cały proces był triumfem współpracy.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi” – powiedział.

Właściciele zdecydowali się na remont latem ubiegłego roku, powiedział CNN rzecznik baru. Do tego czasu oryginalne elementy były ukrywane pod warstwą dekoracyjną zainstalowaną na początku XX wieku.

Kiedy prace ujawniły ślady istnienia łaźni, wezwano archeologów, aby ją monitorowali – dodał rzecznik. Łazienki miały co najmniej trzy pokoje, które są obecnie używane jako kuchnia i dwie jadalnie.

Architekt Francisco Diaz powiedział lokalnej stacji telewizyjnej Canal Sur, że archeolodzy początkowo nie znaleźli nic interesującego, ale potem w suficie znaleziono świetlik. „Stamtąd było jak odsunięcie zasłony i pojawiły się wszystkie świetliki” – powiedział Diaz.

Cerveceria Giralda serwuje tapas i piwo i jest dobrze znana w Sewilli.

„Uważamy, że to (bar) może być otwarte dla publiczności za miesiąc, łącząc działalność restauracji z możliwymi wizytami w określonych godzinach” – powiedział rzecznik.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *