Connect with us

Zabawa

Lala Grska nie żyje. Aktorka dziecięca została nazwana „Polish Shirley Temple”

Published

on

Nie żyje Lala Górska, znana polska aktorka dziecięca dwudziestolecia międzywojennego, o jej śmierci poinformował Marek Teler, dziennikarz i autor książki „Zapomniani artyści II RP”.

Obejrzyj wideo
Śmierć Ledgera była związana z rolą „Jokera”. Jakubik miał koszmary po „Wołyniu”. Granie w tych filmach opłaciło się zdrowiem

Zwycięzca „The Voice of Poland” nie odrzucił propozycji TVP, bo go tam nie było? Stacja odrzuca zarzuty

Lala Górska nie żyje

Marek Teler zamieścił na Facebooku post, w którym przekazał smutną wiadomość.

Wiesława z domu Górskie Grajczonki, zm. H. Przedwojenna polska aktorka dziecięca Lala Górska, lat 89, chora na raka. […] Bardzo żałuję, że skontaktowałem się z Lalą Górską kilka miesięcy później, bo być może będę miał okazję usłyszeć jej wspomnienia z przedwojennego polskiego kina. Myślę, że wkrótce napiszę dłuższy artykuł, w którym dokładniej przedstawię niezwykłą historię jej życia – czytamy.

Lala Górska po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w wieku czterech lat. Następnie zagrała chłopca w filmie „Rapsodia Bałtyku”. Po wielkim sukcesie i zachwytach krytyków Lala Górska wystąpiła w dwóch innych produkcjach: „Jego wielka miłość”, „Bohaterowie Syberii”. Potem nagle zniknęła i nigdy się nie pojawiła KinoChociaż porównywano ją do samej Shirley Temple, obie grały bardzo małe dziewczynki w tych samych latach.

Według Marka Telera po wybuchu powstania warszawskiego Lala Górska wraz z matką trafiła do obozu pracy w Niemczech, a następnie do obozu dla uchodźców. Tam odnalazła swojego brata, zaginionego podczas wojny.

W obozie Wiesława „Lala” Górska poznała starszego o siedem lat Stanisława Grajczonka i wyszła za niego w 1948 roku. Para miała troje dzieci – córkę Reginę oraz dwóch synów Ryszarda i Jerzego. W styczniu 1951 roku Wiesława wyemigrowała z mężem i córką Reginą do Australii (Richard i George urodzili się już w Australii) i osiedliła się w Brisbane, gdzie spędziła resztę życia. Do końca życia była aktywna pomimo różnych chorób i pięknie mówiła po polsku. W czasach internetu mogła oglądać filmy ze swoim udziałem na YouTube.

Żużel Josh Grajczonek to wnuk Lali.

READ  Przywróć wojnę idei
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *