Connect with us

Sport

Kylian Mbappé, „zagraniczny” książę mundialu, „chce pobić wszystkie rekordy”

Published

on

Kylian Mbappé, „zagraniczny” książę mundialu, „chce pobić wszystkie rekordy”

DOHA, Katar – Kiedy Olivier Giroud Kylian Mbappé miał lata – czyli gdy miał 23 lata i nadal jest wygląda chłopięco – Był w większości anonimowym napastnikiem we francuskim klubie drugiej ligi o nazwie Tours.

W pewnym sensie był tam, gdzie wielu młodych ludzi po dwudziestce jest w życiu, robiąc karierę i próbując znaleźć swoją drogę. W końcu dowiedział się, jak wielu, dzięki wytrwałości i wytrwałości. W wieku 25 lat dołączył do męskiej reprezentacji Francji szczyt świata. W niedzielę on został najlepszym strzelcem zespołu w historiii umieść wisienkę na szczycie historii, która „może być dobrym przykładem dla młodych ludzi”, powiedział w tym tygodniu. To przypomnienie, że „nie możemy mieć wszystkiego naraz”, powiedział, i że życie nagradza cierpliwość.

Ale Giroud wie równie dobrze jak każdy, że jego miejsce we francuskiej księdze rekordów będzie ulotne.

Bo gra obok Mbappé, przyszły król futboluktóry wstąpił na tron ​​Mistrzostw Świata z prędkością warkocza.

„On pobije wszystkie rekordy” – powiedział Giroud między uśmiechem tutaj we wtorek. „Wiem to.”

Mbappé obecnie biegnie w kierunku Złotego Buta i Piłki Mistrzostw Świata 2022. On przejechał Francję obok Polski w zeszły weekend po dwóch efektownych golach i sprytnej asyście. Zdobył już więcej bramek na mundialu niż Cristiano Ronaldo, starszy od niego o 14 lat mężczyzna, którego twarz lśniła na plakatach w sypialni Mbappé w Bondy, jednym z osławionych przedmieść Paryża peryferie.

Mniej więcej w czasie, gdy skończył 20 lat, kiedy wygrał już francuską Ligue 1 i mistrzostwo świata, Mbappé zastąpił te plakaty plakatami Kyliana Mbappé. Zdobył niezliczone nagrody za swoje wspaniałe występy jako nastolatek. Ale najbardziej niezwykłe jest to, że nigdy nie zwalniał tempa.

Kylian Mbappe (z lewej) świętuje zdobycie trzeciego gola dla swojej drużyny podczas meczu piłki nożnej 1/8 finału Mistrzostw Świata pomiędzy Francją a Polską na stadionie Al Thumama w Doha, Katar, niedziela, 4 grudnia 2022 r. (Zdjęcie AP / Luca Bruno)

Futbol jest pełen tych, którzy wcześnie i późno kwitną. Zamiast tego Mbappe był ciągłym boomerem, przyspieszając od sukcesu do jeszcze większego sukcesu. Przed swoimi 24. urodzinami strzelił 33 gole dla Francji, w którym to momencie Thierry Henry miał 10 bramek dla reprezentacji, a Giroud zero.

„Jest niesamowity i wciąż jest młody, co jest przerażające” – powiedział Giroud. „Ponieważ wciąż może poprawić swoją grę”.

Oszalał już w 2018 roku. Ale wtedy, jako nastolatek, był super częścią super zespołu, który podbił wszystkich chętnych. Teraz jest gorącą supergwiazdą, wokół której buduje się płodny francuski atak.

Niedawno powiedział trenerom, że, jak powiedział francuski asystent Guy Stephan w tym tygodniu, „lubi mieć przed sobą kluczowego gracza, aby mógł wyrazić siebie” – coś, czego nie ma w swoim klubowym PSG. Francja dała mu to w Giroud. „Zdaliśmy sobie sprawę, że potrzebują siebie nawzajem” – powiedział główny trener Didier Deschamps.

A Mbappe z kolei dał im więcej niż dwa gole plus asysty na 90 minut na tych Mistrzostwach Świata, absurdalny wskaźnik produkcji.

„Z Kylianem mamy gracza spoza planety” – powiedział Stephan przez tłumacza. „Ma wybuchowość, niesamowitą zdolność techniczną do zdobywania bramek, uderzania piłki i pokazuje to w każdym meczu. I to jest bardzo ważne. W każdym meczu pokazuje swój talent.

Obecnie jest najlepiej opłacanym graczem na świecie, coraz bardziej wszechobecną ikoną. Nauczył się oczywiście, że sława wiąże się z pułapkami. Po tym, jak nie wykorzystał decydującego rzutu karnego w serii rzutów karnych na Euro 2021, spotkał się z rasistowskimi nadużyciami w mediach społecznościowych. Rozważał odejście z reprezentacji. Nie czuł się wspierany przez Francuski Związek Piłki Nożnej, którego prezes-dinozaur Noel Le Graet kiedyś twierdził że rasizm „nie istnieje” w piłce nożnej.

Ale Mbappé przybył do Kataru z uśmiechem, szczęściem wynikającym z jego entuzjazmu dla sportu, aw szczególności dla tego turnieju.

„Mundial to obsesja” – powiedział w niedzielę.

To etap, o którym marzył i miesiąc, wokół którego zbudował swój sezon 2022-23. „Fizycznie i psychicznie”, powiedział, w swoim roku skupił się szczególnie na optymalizacji swoich występów tutaj, w Katarze.

READ  Polska: 2023 – „Rok Stadionów” – StadiumDB.com

Będąc tutaj, chronił się przed hałasem z zewnątrz, a nawet wyraził gotowość do zapłacenia grzywny, jeśli nie rozmawia z dziennikarzami po meczach. „Nie mam nic przeciwko dziennikarzom” – wyjaśnił – „po prostu musiałem i nadal muszę koncentrować się na turnieju. Jeśli chcę coś zrobić, koncentruję się i unikam marnowania energii na inne rzeczy”.

„Pozwala mówić nogom” – powiedział Deschamps. Giroud zgodził się: „Mówi na boisku”.

Stephan powiedział, że w obozie francuskim i wokół niego Mbappé był „bardzo zrelaksowany” i pełen humoru. Nie jest wokalny, ale „na swój sposób”, powiedział Stephan, „jest liderem. Lider w tym sensie, że potrafi coś zmienić, ale też każdego dnia wnosi do grupy dużo radości.”

„I jest spragniony, głodny rekordów” – powiedział Stephan. „Kylian chce pobić wszelkie rekordy. Uderzył trochę, chce uderzyć jeszcze trochę”.

Wciąż jakoś się poprawia. Nawet po znakomitym występie przeciwko Polsce Deschamps powiedział, że „nie był dziś w najlepszej formie”. Giroud powtórzył mrożącą krew w żyłach przepowiednię dwa dni później: „Myślę, że wciąż nie widzieliśmy tego, co najlepsze w Kylianie”.

W sobotę wywoła strach w Anglii, ćwierćfinałowym przeciwniku Francji. A jeśli Mbappé pokona Brytyjczyków, z pewnością może zrobić więcej miejsca w swojej gablocie z trofeami obok nagrody dla młodego zawodnika Mistrzostw Świata 2018.

Ale nagrody osobiste nie są jego gwiazdą północną.

„Nie przyjechałem tutaj, aby wygrać Złotą Piłkę czy Złotego Buta. Oczywiście, jeśli wygram, będę szczęśliwy, ale nie dlatego tu jestem – powiedział Mbappe w niedzielę. „Jedynym celem dla mnie jest tytuł mistrza świata”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *