Connect with us

technologia

Polska pomaga zachować dziedzictwo kulturowe Ukrainy: polski wicepremier

Published

on

Polska pomaga zachować dziedzictwo kulturowe Ukrainy: polski wicepremier

Polska dokłada wszelkich starań, aby zachować dziedzictwo kulturowe Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji – powiedział wicepremier Piotr Gliński, dodając, że „kultura jest głównym motorem twórczości społecznej”.

Oświadczenie złożył w wystąpieniu wideo na międzynarodowej konferencji w stolicy Ukrainy Kijowie – poinformowała w czwartek PAP.

Nazywając kulturę „główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa”, wicepremier Gliński powiedział w środę na Międzynarodowym Forum Kreatywna Ukraina, że ​​„niezbędne jest zapewnienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnej części wspólnej tożsamości i wartościowej dla ułatwienia twórczej ratunek”.

Dodał, że należy to zrobić „najpierw poprzez udostępnianie zbiorów za pomocą technologii cyfrowej, a następnie poprzez digitalizację całego narodowego dziedzictwa kulturowego”.

Gliński powiedział na konferencji w Kijowie, że „polski rząd popiera digitalizację artefaktów ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i stworzenie platformy cyfrowej do ich archiwizacji, ochrony i rozpowszechniania”.

Dodał: „Rozpoczęliśmy katalogowanie strat w architekturze Ukrainy i stanowiskach archeologicznych. Powołaliśmy w Warszawie Centrum Dokumentacji Zbrodni Rosyjskich na Ukrainie im. Rafała Lemkina w celu gromadzenia dowodów rosyjskich zbrodni wojennych”.

Obiecał, że „wielostronna pomoc Polski dla Ukrainy będzie kontynuowana od 24 lutego”.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego „około 8 milionów ludzi przybyło do Polski”, powiedział Gliński, dodając, że w jego kraju „obecnie mieszka ponad 2 miliony Ukraińców”.

Gliński powiedział również, że jego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynuje wsparcie dla ukraińskich instytucji kulturalnych i bezpośrednio pomaga ponad 100 z nich „dostarczając między innymi generatory, gaśnice i worki z piaskiem”.

Dodał, że wiele polskich instytucji oferuje ukraińskim artystom rezydencje i inne formy wsparcia.

„Chcę zapewnić, że polski rząd i naród starają się zaspokoić najpilniejsze potrzeby Ukrainy” – powiedział Gliński.

Konferencja Creative Ukraine International Forum, której gospodarzem jest Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, zgromadziła ponad 100 ekspertów, urzędników i przedsiębiorców z wielu krajów, którzy dyskutowali o wyzwaniach związanych z kształtowaniem polityki w branżach kreatywnych – podała agencja PAP.

READ  MMO New World firmy Amazon trafiło w weekend do 200 000 graczy jednocześnie

Konferencja potrwa do czwartku.

Czwartek to 288 dzień wojny Rosji z Ukrainą.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *