Connect with us

Sport

Kylian Mbappé, „gracz spoza planety”, „chce pobić wszystkie rekordy”

Published

on

Kylian Mbappé, „gracz spoza planety”, „chce pobić wszystkie rekordy”

DOHA, Katar – Kiedy Olivier Giroud Kylian Mbappé miał lata – czyli gdy miał 23 lata i nadal jest wygląda chłopięco – Był w większości anonimowym napastnikiem we francuskim klubie drugiej ligi o nazwie Tours.

W pewnym sensie był tam, gdzie wielu młodych 20-latków jest w życiu, robiąc karierę i próbując znaleźć swoją drogę. W końcu dowiedział się, jak wielu, dzięki wytrwałości i wytrwałości. W wieku 25 lat dołączył do męskiej reprezentacji Francji szczyt świata.

W niedzielę on został najlepszym strzelcem zespołu w historii i umieść wisienkę na szczycie historii, która „może być dobrym przykładem dla młodych ludzi”, powiedział w tym tygodniu. To przypomnienie, że „nie możemy mieć wszystkiego naraz”, powiedział, i że życie nagradza cierpliwość.

Giroud wie równie dobrze jak każdy, że jego miejsce we francuskich księgach rekordów będzie niestabilne.

Bo gra obok Mbappé, przyszły król futboluktóry wstąpił na tron ​​Mistrzostw Świata z prędkością warkocza.

„On pobije wszystkie rekordy” – powiedział Giroud między uśmiechem tutaj we wtorek. „Wiem to.”

Mbappé obecnie biegnie w kierunku Złotego Buta i Piłki Mistrzostw Świata 2022. On przejechał Francję obok Polski w zeszły weekend po dwóch efektownych golach i sprytnej asyście. Na mundialu strzelił już więcej goli niż Cristiano Ronaldo, starszy od niego o 14 lat mężczyzna, którego twarz lśniła na plakatach w sypialni Mbappé w Bondy, jednym z osławionych przedmieść Paryża peryferie.

Mniej więcej w czasie, gdy skończył 20 lat, kiedy wygrał już francuską Ligue 1 i mistrzostwo świata, Mbappé zastąpił te plakaty plakatami Kyliana Mbappé. Zdobył niezliczone nagrody za swoje wspaniałe występy jako nastolatek. Ale najbardziej niezwykłe jest to, że nigdy nie zwalniał tempa.

Kylian Mbappé świętuje po zdobyciu trzeciego gola Francji w meczu 1/8 finału mistrzostw świata z Polską na stadionie Al Thumama w Doha w Katarze w niedzielę. (AP Photo/Luca Bruno)

Futbol jest pełen tych, którzy wcześnie i późno kwitną. Zamiast tego Mbappé był ciągłym boomerem, przyspieszając od sukcesu do jeszcze większego sukcesu. Przed swoimi 24. urodzinami strzelił 33 gole dla Francji, w którym to momencie Thierry Henry miał 10 bramek dla reprezentacji, a Giroud zero.

„Jest niesamowity i wciąż jest młody, co jest przerażające” – powiedział Giroud. „Ponieważ wciąż może poprawić swoją grę”.

Oszalał już w 2018 roku. Ale wtedy, jako nastolatek, był super częścią super zespołu, który podbił wszystkich chętnych. Teraz jest gorącą supergwiazdą, wokół której buduje się płodny francuski atak.

Niedawno powiedział trenerom, że francuski asystent Guy Stephan powiedział w tym tygodniu, że „lubi mieć przed sobą głównego gracza, który może wyrazić siebie”, czego nie ma w swoim klubowym PSG. Francja dała mu to w Giroud. „Zdaliśmy sobie sprawę, że potrzebują siebie nawzajem” – powiedział główny trener Didier Deschamps.

A Mbappé z kolei dał Francji więcej niż dwa gole i asysty na 90 minut na tych mistrzostwach świata, co jest absurdalnym wskaźnikiem produkcji.

„Z Kylianem mamy gracza spoza planety” – powiedział Stephan przez tłumacza. „Ma wybuchowość, niesamowitą zdolność techniczną do zdobywania bramek, uderzania piłki i pokazuje to w każdym meczu. I to jest bardzo ważne. W każdym meczu pokazuje swój talent.

Obecnie jest najlepiej opłacanym graczem na świecie, coraz bardziej wszechobecną ikoną. Nauczył się oczywiście, że sława wiąże się z pułapkami. Po tym, jak nie wykorzystał decydującego rzutu karnego w serii rzutów karnych na Euro 2021, spotkał się z rasistowskimi nadużyciami w mediach społecznościowych. Rozważał odejście z reprezentacji. Nie czuł się wspierany przez Francuską Federację Piłki Nożnej, której prezesem dinozaurów był Noel Le Graet kiedyś twierdził że rasizm „nie istnieje” w piłce nożnej.

Ale Mbappé przybył do Kataru z uśmiechem, szczęściem wynikającym z jego entuzjazmu dla sportu, aw szczególności dla tego turnieju.

„Mundial to obsesja” – powiedział w niedzielę.

To etap, o którym marzył i miesiąc, wokół którego zbudował swój sezon 2022-23. „Fizycznie i psychicznie”, powiedział, specjalnie zaplanował swój rok, aby zoptymalizować swoje występy w Katarze.

READ  Polskie media państwowe skrytykowały relację z wielkiego marszu antyrządowego

Będąc tutaj, chronił się przed hałasem z zewnątrz, a nawet wyraził gotowość do zapłacenia grzywny za nierozmawianie z dziennikarzami po meczach. „Nie mam nic przeciwko dziennikarzom” – wyjaśnił – „po prostu musiałem i nadal muszę koncentrować się na turnieju. Jeśli chcę coś zrobić, koncentruję się i unikam marnowania energii na inne rzeczy”.

„Pozwala mówić nogom” – powiedział Deschamps. Giroud zgodził się: „Mówi na boisku”.

Stephan powiedział, że w obozie francuskim i wokół niego Mbappé był „bardzo zrelaksowany” i pełen humoru. Nie jest wokalny, ale „na swój sposób”, powiedział Stephan, „jest liderem. Lider w tym sensie, że potrafi coś zmienić, ale też każdego dnia wnosi do grupy dużo radości.”

„I jest spragniony, głodny rekordów” – powiedział Stephan. „Kylian chce pobić wszelkie rekordy. Uderzył trochę, chce uderzyć jeszcze trochę”.

Wciąż jakoś się poprawia. Nawet po znakomitym występie przeciwko Polsce Deschamps powiedział, że „nie był dziś w najlepszej formie”. Giroud powtórzył mrożącą krew w żyłach przepowiednię dwa dni później: „Myślę, że wciąż nie widzieliśmy tego, co najlepsze w Kylianie”.

W sobotę wywoła strach w Anglii, ćwierćfinałowym przeciwniku Francji. A jeśli Mbappé pokona Brytyjczyków, z pewnością może zrobić więcej miejsca w swojej gablocie z trofeami obok nagrody dla młodego zawodnika Mistrzostw Świata 2018.

Ale nagrody osobiste nie są jego gwiazdą północną.

„Nie przyjechałem tutaj, aby wygrać Złotą Piłkę czy Złotego Buta. Oczywiście cieszę się, gdy wygrywam, ale nie dlatego tu jestem – powiedział Mbappé w niedzielę. „Jedynym celem dla mnie jest tytuł mistrza świata”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *