Connect with us

Świat

Koronawirus w Słowenii. 30-dniowy stan wyjątkowy powraca

Published

on

Władze Słowenii przywróciły 30-dniowy stan wyjątkowy. W ramach tego będzie obowiązywała cisza nocna od 21:00 do 6:00 od wtorku. Wcześniej od 12 marca do końca maja w Słowenii obowiązywał stan wyjątkowy wywołany koronawirusem.

Minister spraw wewnętrznych Alesz Hojs poinformował o porozumieniach rządu. Dodał, że zgromadzenia są również ograniczone do sześciu osób, a przemieszczanie się między regionami jest ogólnie zabronione, z wyjątkiem szczególnych przypadków, takich jak dojazdy.

Minister spraw wewnętrznych Alesz Hojs powiedział, że godzina policyjna zostanie wprowadzona na przykładzie Francji i że ograniczenie to ma zapobiec przenoszeniu koronawirusów podczas wieczornych spotkań towarzyskich, które są jednym z największych źródeł infekcji. Szef słoweńskiego MSW podkreślił również, że wszystkie większe zgromadzenia i imprezy, w tym nabożeństwa i okazjonalne uroczystości, takie jak wesela, są zabronione. Z zakazu zwolnieni są tylko członkowie tego samego gospodarstwa domowego.

Władze Słowenii przywróciły 30-dniowy stan wyjątkowy. W ramach tego będzie obowiązywała cisza nocna od 21:00 do 6:00 od wtorku.Shutterstock

Rząd Słowenii odradził również swoim obywatelom podróżowanie za granicę. – Jeśli masz nieruchomość lub ziemię za granicą, która wymaga pilnego działania, możesz przekroczyć granicę – podkreślił Hojs, dodając, że nie oznacza to jednak zgody na wyjazd wakacyjny. „Leżenie na słońcu nie jest pilnym wymogiem” – powiedział minister.

Szef resortu zapowiedział też, że komunikacja miejska nie zostanie zawieszona, podobnie jak działalność bibliotek, muzeów i galerii. – Należy jednak podkreślić, że dekrety są gotowe na wypadek konieczności zamknięcia muzeów i galerii – wyjaśnił. Dodał, że grzywny za naruszenie ograniczeń wahają się od 400 do 4000 euro.

W poniedziałek wcześniej władze Słowenii ogłosiły przywrócenie 30-dniowego stanu wyjątkowego. Poprzedni obowiązywał w tym kraju od 12 marca do końca maja. W Słowenii, liczącej nieco ponad 2 miliony mieszkańców, zarejestrowano 897 nowych przypadków transmisji koronawirusa w sobotę i kolejne 726 w niedzielę. W porównaniu z początkiem tygodnia oznacza to podwojenie. W okresie od 14 dni do niedzieli odnotowano 317 nowych zakażeń na 100 000. Mieszkańcy.

Według oficjalnych danych 13151 osób zostało zarażonych koronawirusem w Słowenii od początku pandemii, z czego 187 zmarło.

Nagły wypadek

Wprowadzenie stanu wyjątkowego nie będzie miało jeszcze bezpośrednich konsekwencji, ale da władzom podstawę prawną do wprowadzenia lokalnie odmiennych środków zapobiegawczych.

Zgodnie z wcześniejszymi ograniczeniami mieszkańcy 9 z 12 regionów Słowenii otrzymali w piątek zakaz opuszczania kraju. Nie dotyczy to jednak np. Dojazdów do pracy. Ponadto uczniowie od szóstej klasy uczą się zdalnie od poniedziałku.

Główne źródło zdjęć: Shutterstock

READ  Jak ukraińskie kierownictwo reaguje na rosyjskie zagrożenie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *