Connect with us

Gospodarka

Korea współpracuje z ZEA w zakresie gospodarki wodorowej

Published

on

Korea Południowa podpisała w czwartek porozumienie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o współpracy w gospodarce wodorowej, tym samym dalej rozszerzając partnerstwo, które obecnie koncentruje się na energii jądrowej, ropie i gazie.

Podczas internetowego forum współpracy przemysłowo-energetycznej Korei Południowej minister handlu, przemysłu i energii Sung Yun-mo oraz minister przemysłu i zaawansowanych technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich Al Jaber przyjęli protokół ustaleń podpisany w celu podzielenia się zasadami i wytyczne dotyczące handlu wodorem oraz ustanowienie kanału współpracy między agencjami promocji gospodarki wodorowej dwóch stron – H2Korea i Hydrogen Alliance.

„Korea naciska na inicjatywę Green New Deal i niedawno wprowadziła mapę drogową dotyczącą wodoru oraz pierwsze na świecie prawo dotyczące wodoru. Ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie realizują „Strategię energetyczną 2050” (porozumienie), obie strony mogą wzmocnić partnerstwo w nowym sektorze energetycznym, w tym wodoru ”- powiedział Sung.

Według koreańskiego Ministerstwa Przemysłu obaj ministrowie przemysłu omówili również dalsze partnerstwa w dziedzinie zdrowia cyfrowego i bioprzemysłu, a także inteligentnej produkcji, handlu elektronicznego i sztucznej inteligencji. Ministrowie będą również spotykać się na przemian co dwa lata.

Szefowie ośmiu koreańskich firm – GS Caltex, GS Energy, Hanwha Solutions, Samsung Engineering, SK Engineering & Construction, Lotte Chemical, Korea National Oil Corp. i H2Korea – wzięli udział w spotkaniu okrągłego stołu CEO forum. Omówili zrównoważony rozwój wodorowych ogniw paliwowych z Abu Dhabi National Oil Company i wymienili pomysły na temat energii odnawialnej i zmian klimatycznych z Masdar Clean Energy, globalnym deweloperem i operatorem projektów energii odnawialnej na skalę dostaw.

Według Ministerstwa Przemysłu, handel towarami i usługami Korei ze ZEA w zeszłym roku wyniósł 9,4 miliarda dolarów. Zjednoczone Emiraty Arabskie są 21. największym partnerem handlowym Korei.

Aby uczcić ukończenie budowy elektrowni jądrowej Barakah w tym roku – pierwszej elektrowni jądrowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i pierwszego w Korei przypadku eksportu energii jądrowej – Sun Yun-mo powołał Radę Doradczą ds. Eksportu Jądrowego, aby podwoić działalność eksportową w krajach takich jak Republika Czeska i Polska.

READ  Cieplejsza pogoda pomoże Europie zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu

„Ponieważ Korea zbliża się do realizacji zamówień na elektrownie jądrowe za granicą, w tym w Czechach, i reaguje na rosnące zainteresowanie małych i średnich elektrowni jądrowych na rynku zagranicznym, komitet został utworzony w celu wzmocnienia systemu eksportu elektrowni jądrowych i działalność eksportową firm produkujących na wsparcie części elektrowni jądrowych ”- powiedział urzędnik z Ministerstwa Przemysłu.

Ministerstwo Przemysłu wraz z komisją uruchomiło stronę internetową (www.k-next.kr), na której zagraniczni klienci i nabywcy mogą uzyskać dostęp do informacji o elementach elektrowni jądrowych produkowanych przez firmy koreańskie.

„Po utworzeniu komitetu sektor publiczny i prywatny mogą w pełni współpracować w zakresie eksportu koreańskich elektrowni jądrowych” – powiedział Joo Young-joon, wiceminister ds. Energii i zasobów.

Autor: Kim Byung-wook ([email protected])

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.