Connect with us

Gospodarka

Koniec kryzysu politycznego: Polska ogłasza powrót polskiego posła do Izraela

Published

on

Koniec kryzysu politycznego: Polska ogłasza powrót polskiego posła do Izraela

„Ta decyzja stanowi pozytywny krok w naszych stosunkach dyplomatycznych i jestem pewien, że doprowadzi do jeszcze bliższej współpracy między naszymi krajami”.

Izrael i Polska ogłosiły w środę koniec kryzysu politycznego między obydwoma krajami i zapowiedziały powrót ambasadora Polski do państwa żydowskiego po pogorszeniu stosunków między obydwoma rządami.

Ogłoszenie nastąpiło po spotkaniu izraelskiego ministra spraw zagranicznych Eli Cohena ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rao w kraju europejskim i wznowieniu delegacji młodzieżowych do Polski, których Jerozolima zakazała w związku z próbami manipulowania treściami edukacyjnymi prezentowanymi izraelskim grupom.

„Gratuluję polskiemu rządowi decyzji o odesłaniu swojego ambasadora z powrotem do Izraela. Ta decyzja stanowi pozytywny krok w naszych stosunkach dyplomatycznych i jestem pewien, że doprowadzi do jeszcze bliższej współpracy między naszymi dwoma krajami” – powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w oświadczeniu. „Nie mogę się doczekać kontynuacji dialogu i wzmocnienia naszych relacji”.

W lipcu ubiegłego roku Polska i Izrael zobowiązały się do naprawienia więzi, które rozpadły się po tym, jak Warszawa wprowadziła w 2021 r. ustawę ograniczającą Żydom możliwość odzyskania mienia z czasów II wojny światowej.

„Otwieramy nową kartę w stosunkach z Polską. Powrót polskiego ambasadora do Izraela, a także powrót delegacji młodzieżowych do Polski, to ważne kroki w umacnianiu więzi między krajami” – powiedział Cohen.

„Dzisiaj Polska jest bardzo ważnym czynnikiem w Europie i razem będziemy nadal rozwijać kwestie o znaczeniu politycznym” – kontynuował – „takie jak najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z zagrożeniem ze strony Iranu, którego terrorystyczne przerzuty w Europie są już widoczne” . „

„Podkreśliłem moim kolegom, że tylko kontynuacja ciężkich sankcji gospodarczych i politycznych wraz z wiarygodną groźbą militarną przyniesie pożądane rezultaty przeciwko terrorystycznemu reżimowi w Teheranie” – podsumował Cohen.

Komunikat pojawił się przy okazji wizyty dyplomatycznej izraelskiego ministra w Polsce, podczas której spodziewane było spotkanie z przywódcami społeczności żydowskiej w kraju oraz wizyta w Muzeum i Miejscu Pamięci Holokaustu w Warszawie.

READ  UPDATE 1 - szef polskiego banku twierdzi, że ujemne stopy procentowe są możliwe, jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *