Connect with us

Świat

Konferencja w Bagdadzie jako regionalny punkt zwrotny

Published

on

Wyjątkowa konferencja w Bagdadzie w sobotę ma na celu zgromadzenie kluczowych regionalnych urzędników i liderów, w tym Prezydent Francji zwiedzanie stolicy Iraku. Swój udział zapowiedzieli prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi i król Jordanii Abdullah II. Nie było jasne, czy przylecieli tego ranka do Bagdadu, ale samolot Macrona przyleciał w nocy. Ważne jest, aby prasa regionalna postrzegała to jako ważne spotkanie. Gazeta Jordana Al Ghad nazwała to punktem zwrotnym.

Jeden z urzędników powiedział, że „szczyt łączy sąsiadów regionalnych, a także inne kraje” i stwierdził, że „Irak odgrywał szczególną rolę regionalną”. Celem spotkania jest „wsparcie Iraku i narodu irackiego”, powiedział inny urzędnik. „Ten okres jest bardzo ważny dla Iraku, ponieważ zbliżamy się do październikowych wyborów.” Macron „chce wyrazić swoje poparcie dla Iraku, procesu politycznego i demokracji”, czytamy w raporcie The National.

Bagdad będzie gospodarzem Szczyt Sąsiedztwa Iraku z szerokim udziałem międzynarodowym i regionalnym oraz dużymi nadziejami na przywrócenie historycznej roli Iraku w regionie, mówią lokalne media.

„Od ostatniego czwartku iracka stolica, Bagdad, doświadczyła zwiększonego bezpieczeństwa i rozmieszczenia wojsk w pobliżu wrażliwych instytucji rządowych i dyplomatycznych w tym samym czasie, w którym zwołano szczyt”, napisano w raporcie.

Według irackiego ministra spraw zagranicznych Fuada Husajna zaproszenia zostały wysłane do pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz do sąsiednich i regionalnych krajów w Iraku.

READ  Rozmowa telefoniczna Putina z Łukaszenką. Planują spotkanie w Moskwie

„Dwa dni temu delegacje arabskie i zagraniczne przygotowujące się do udziału w szczycie dialogu regionalnego przybyły do ​​Bagdadu na podstawie zaproszeń z Iraku do szefów państw regionalnych i arabskich oraz krajów europejskich i zachodnich, podczas gdy większość krajów biorących udział w szczycie , naprzemiennie według przecieków i niepotwierdzonych wiadomości ”- mówi Al-Ain.

W czwartek wieczorem Komitet Przygotowawczy Konferencji Bagdadzkiej poinformował o krajach i organizacjach międzynarodowych, które potwierdziły swój udział w konferencji i podał powód, dla którego nie podał jeszcze nazwisk obecnych szefów państw lub rządów. Najwyraźniej tajemnicza natura może pozwolić na spotkanie urzędników irańskich, tureckich, a nawet saudyjskich. Mogą też być urzędnicy z Zatoki Perskiej.

„Kraje uczestniczące to Turcja, Iran, Arabia Saudyjska, Egipt, Kuwejt, Jordania, Katar, [United Arab] Emiraty i Francja, oprócz Ligi Arabskiej, Rady Współpracy Zatoki Perskiej i Organizacji Współpracy Islamskiej – powiedział podczas rozmowy z wieloma organizacjami medialnymi przewodniczący komisji, rzecznik konferencji w Bagdadzie Nizar Al-Khairallah. śledzone przez Al-Ain News.

Prezydent Iraku Barham Salih idzie z nowym prezydentem Iranu Ebrahimem Raisi podczas spotkania w Teheranie (Zdj .: REUTERS)
Irak nie chce być strefą konfliktu. Cierpiała od proirańskich milicji JEST oraz z tureckich nalotów w ostatnich latach. Konferencja ma na celu pokazanie, że Bagdad może teraz zjednoczyć region. Urzędnik dodał: „Konferencja wysyła pozytywne wiadomości do instytucji zajmujących się rozwojem gospodarczym i przyciąganiem kapitału.” Szczyt ma na celu nadanie Irakowi „konstruktywnej i integracyjnej roli w zarządzaniu kryzysami w regionie”, mówi Al-Ain.

Jeśli Irak będzie w stanie to zrobić, skupiając urzędników z krajów tak różnych, jak Iran, Turcja i Arabia Saudyjska, a także z Francji, Egiptu, Jordanii i innych głównych państw Zatoki Perskiej, wyśle ​​bezprecedensową wiadomość.

Pokaże również, w jaki sposób przywództwo USA w regionie zostało odsunięte na bok. Ameryka opuszcza Afganistan i wielu postrzega USA jako wycofanie się z regionu. Waszyngton porzucił wiele obiektów w Iraku w ostatnich latach, gdy proirańskie milicje zaatakowały siły amerykańskie. Turcja zbombardowała w Syrii wspieranych przez USA bojowników SDF i jest zaniepokojona, że ​​kierowana przez USA koalicja anty-IS już się nimi nie przejmuje. Z drugiej strony posuwa się Irak – podobnie jak Francja.

READ  Perdue wspiera innych senatorów GOP w trudnych wyborach i wyjaśnia, dlaczego do nich nie dołączy

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *