Connect with us

Zabawa

Katolik jako przedstawiciel Kościoła w Polsce na otwarciu procesu synodalnego w Rzymie | Krajowy Rejestr Katolicki

Published

on

Katolik jako przedstawiciel Kościoła w Polsce na otwarciu procesu synodalnego w Rzymie |  Krajowy Rejestr Katolicki

Kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, powiedział, że Synod zmienił się „z wydarzenia w proces”.

WARSZAWA, Polska – Świecki katolik będzie reprezentował Kościół w Polsce podczas oficjalnego otwarcia procesu synodalnego prowadzącego do Synodu Biskupów w 2023 r. w Rzymie.

Aleksander Bańka, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, został mianowany delegatem kościelnym w Polsce przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego.

Bańka będzie częścią kontyngentu 10 europejskich przedstawicieli, w tym kardynała Angelo Bagnasco, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CEE), dwóch biskupów i siedmiu świeckich.

O nominacji po raz pierwszy wspomniano publicznie 25 sierpnia, jako biskupi polscy ogłoszony że „po raz pierwszy świecki będzie reprezentował Kościół w Polsce na sesji inauguracyjnej” procesu synodalnego.

Bańka został powołany na przedstawiciela 30 sierpnia Komunikat prasowy na stronie Biskupów Polskich.

Watykan nazywa Niech Synod Biskupów rozpocznie się w 2023 roku dwuletnią fazą konsultacji z udziałem diecezji katolickich na całym świecie.

Proces synodalny rozpocznie się oficjalnie „fazą diecezjalną” w październiku 2021 r. i 16 października 2023 r.

Kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, powiedział, że Synod zmienił się „z wydarzenia w proces”.

Dwuletnia „Ścieżka Synodalna” zostanie otwarta od 9 do 10 października w Rzymie. Po początkowej fazie diecezjalnej następują zgromadzenia kontynentalne, a kulminacją jest zgromadzenie biskupów z całego świata w Rzymie.

Bańka, mąż i ojciec, Funkcje w Instytucie Filozofii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Śląskiego.

Jako autor licznych książek i artykułów specjalizował się w historii filozofii, filozofii religii oraz na przecięciu filozofii i psychologii z duchowością chrześcijańską.

Był przewodniczącym komisji świeckich podczas II synodu Archidiecezji Katowickiej i jest związany z Centrum Duchowości Św. Ruch światła-życie w Archidiecezji Katowickiej.

W 2017 roku rzeczy, „Młodość i doświadczenie żywej wiary: istotne aspekty drogi do chrześcijańskiej dojrzałości”, Bańka zastanawiał się nad spadkiem uczestnictwa młodych ludzi w Kościele w Polsce.

READ  Czy 365 Days Part 3 został już potwierdzony przez Netflix?

„Często działania podejmowane w ramach nowej ewangelizacji są odbierane z przymrużeniem oka, a nawet wrogością, jako dziwactwo, nieporządek lub tania rozrywka” – napisał.

„Wiąże się to często z pewną niechęcią do nowych wspólnot i ruchów odnowy kościoła, które w niektórych zgromadzeniach – szczerze mówiąc – są niemile widziane lub traktowane jako element kolorytu lokalnego kościoła”.

„Potencjał drzemiący w tych społecznościach pozostaje nieodkryty i niewykorzystany; zdarza się nawet, że świeccy organizujący się w określonej społeczności – głównie ludzie młodzi – są zdani na siebie.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *