Connect with us

Świat

Kara śmierci w USA. Lisa Montgomery będzie pierwszą kobietą straconą przez rząd amerykański od 70 lat

Published

on

Departament Sprawiedliwości poinformował, że pierwsza egzekucja kobiety w USA od prawie 70 lat odbędzie się w grudniu. Lisa Montgomery, skazana 16 lat temu za zabójstwo kobiety w ciąży i porwanie jej dziecka, otrzymała zastrzyk z trucizną.

Lisa Montgomery, lat 52, ma zostać stracona 8 grudnia w więzieniu federalnym Terre Haute w stanie Indiana. Ostatnią kobietą, która otrzymała karę śmierci w USA, była Bonnie Heady, skazana za porwanie i zabójstwo sześcioletniego chłopca. Została stracona w komorze gazowej Missourii w 1953 roku.

Departament Sprawiedliwości ogłosił również, że Brandon Bernard, który wraz ze swoim personelem zamordował dwóch młodych akolitów w 1999 roku, zostanie stracony 10 grudnia.

Do tej pory rząd USA wykonał siedem wyroków śmierci w 2020 roku. Administracja prezydenta Donalda Trumpa w lipcu zarządziła wznowienie więźniów federalnych po 17-letniej przerwie.

Lisa Montgomery została stracona 8 grudnia DEPAR SZERYFA HRABSTWA WYANDOTTE / PAP

Morderstwo Bobbie Jo Stinnett

Zbrodnia Lisy Montgomery została popełniona 16 grudnia 2004 roku w Skidmore w stanie Missouri. Kobieta weszła do domu 23-letniej Bobbie Jo Stinnett, która była w ósmym miesiącu ciąży, rzekomo po to, by kupić od niej szczeniaka.

W środku 36-latka zaatakowała Stinnett i dusiła ją, aż straciła przytomność. Następnie nożem kuchennym rozcięła brzuch ciężarnej kobiecie, która na chwilę odzyskała przytomność. Wywiązała się walka, w której Montgomery udusił Stinnetta. Potem wyjęła dziecko z brzucha i zabrała ze sobą. Matka ofiary znalazła ciało godzinę później w kałuży krwi.

Zabójca został aresztowany dzień później na rodzinnej farmie w Melvern w stanie Kansas. Policja znalazła noworodka, które cudem przeżyło. 36-latka powiedziała, że ​​urodziła go, mimo że miała podwiązanie jajowodów w 1990 roku. Po wykonaniu testów DNA dziecko zostało oddane pod opiekę ojca.

W 2007 roku jury uznało Lisę Montgomery za winną porwania i morderstwa i jednogłośnie skazało ją na śmierć.

„Lisa Montgomery od dawna bierze na siebie pełną odpowiedzialność za swoje przestępstwo i nigdy nie zostanie zwolniona z więzienia, ale jej ciężka choroba psychiczna i niszczące skutki traumy z dzieciństwa sprawiają, że jej egzekucja jest głęboką niesprawiedliwością” – powiedział prawnik Kelley Henry. Montgomery dorastał w patologicznej rodzinie. Jako mała dziewczynka została zgwałcona przez swojego ojczyma.

Przywrócono federalną karę śmierci

14 lipca Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zatwierdził wznowienie federalnych egzekucji po 17-letniej przerwie, unieważniając odroczenie czterech egzekucji. Tego samego dnia został stracony przez śmiertelny zastrzyk, również w Terre Haute, Daniel Lee skazany za wielokrotne morderstwa.

Daniel Lewis LeeDepartament Policji Spokane

W 2003 r. Spory prawne dotyczące dopuszczalności wstrzyknięcia trucizny doprowadziły do ​​uchylenia federalnych wyroków śmierci. Obecnie ponad 50 więźniów znajduje się w federalnych celach śmierci.

Główne źródło zdjęć: DEPAR SZERYFA HRABSTWA WYANDOTTE / PAP

READ  Koronawirus na Słowacji. Pierwszego dnia masowych testów przeprowadzono wywiady z 2,6 mln osób
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *