Connect with us

Świat

Kanadyjski Trudeau uderza w ostatni dzień kampanii przeciwko COVID-19

Published

on

MONTREAL / OAKVILLE, Ontario, 19 września (Reuters) – premier Kanady Justin Trudeau przemierza kraj, wykonując ostatnie boisko przed elektoratem Wybory w poniedziałek, powiedział w niedzielę, że tylko jego liberałowie mogą zakończyć pandemię COVID-19, oskarżając głównego rywala o niewłaściwe podejście.

Sondaże opinii publicznej pokazują, że Trudeau zyskuje przewagę polityczną w zintensyfikowaniu ataków na liderkę Partii Konserwatywnej Erin O’Toole nad pandemią. Trudeau popiera mandaty na szczepionki odrzucone przez O’Toole, który woli testowanie, aby kontrolować kryzys zdrowia publicznego.

Jeśli Trudeau wygra, najprawdopodobniej będzie to kolejny rząd mniejszościowy, który ponownie uzależni go od innych partii. 49-letni Trudeau przejął władzę w 2015 roku.

48-letni O’Toole jest w defensywie od czasu, gdy jego sojusznik Jason Kenney, konserwatywny premier Alberty, przeprosił W środę za zbyt wczesne poluzowanie kontroli COVID-19 i nieprawidłowe radzenie sobie z pandemią. Wzrosły przypadki w zachodniej prowincji.

„Nie potrzebujemy konserwatywnego rządu, który nie będzie w stanie wykazać się przywództwem w szczepieniach i nauce, że musimy to zakończyć” – powiedział Trudeau dziennikarzom w Montrealu.

Trudeau dodał, że Kanadyjczycy „podejmą naprawdę ważną decyzję, czy chcą, aby Erin O’Toole kontynuowała współpracę z Jasonem Kenneyem, aby nie zakończyć tej pandemii, czy też chcą liberalnego rządu”.

O’Toole ominął pytania dotyczące jego wcześniejszego poparcia dla podejścia Kenneya.

Niedziela była ostatnią szansą na wywarcie wpływu na wyborców. Partie polityczne nie mogą prowadzić kampanii w dniu wyborów. Trudeau zamierza robić międzylądowania w całej Kanadzie o długości około 2800 mil (4500 km). Zamiast tego O’Toole skupił się na okręgach parlamentarnych w pobliżu Toronto, największego miasta Kanady.

Trudeau zwołał głosowanie dwa lata wcześniej, aby uzyskać zgodę dla swojego lewicowego rządu, aby uporał się z pandemią i odzyskał większość parlamentarną, którą stracił w 2019 roku. Jego początkowa zdrowa przewaga w wyścigu zmalała z powodu niezadowolenia z wczesnego wezwania.

Sondaże pokazują, że ani liberałowie, ani prawicowi konserwatyści nie mają 38-procentowego poparcia społecznego wymaganego dla większości.

Rząd Trudeau zgromadził rekordowy dług, by walczyć z pandemią. O’Toole, który powiedział, że Trudeau zgromadzi niezrównoważony dług, jeśli zostanie ponownie wybrany, początkowo objął prowadzenie po tym, jak uderzył premiera w to, co nazwał niepotrzebnym przejęciem władzy podczas czwartej fali COVID-19.

W celu zwiększenia atrakcyjności O’Toole starał się skoncentrować swoją partię, przyjmując bardziej postępowe stanowisko w sprawie praw gejów i zmian klimatycznych niż jego poprzednik.

– Nie jesteśmy partią konserwatywną twojego dziadka. Docieramy do wszystkich – jesteśmy dużym, niebieskim, pozytywnym namiotem ”- powiedział O’Toole kibicom w restauracji w Oakville w Ontario.

Wysoki rangą urzędnik ds. kampanii liberalnej powiedział, że Trudeau późno nabrał rozpędu. Wiele sondaży opinii publicznej z ostatnich kilku dni wykazało, że liberałowie i konserwatyści stanowią około 32%.

Sprzyja to liberałom, których poparcie koncentruje się w dużych, okręgowych metropoliach. Baza poparcia konserwatystów znajduje się na słabo zaludnionych obszarach wiejskich oraz na zachodzie kraju.

Trudeau może ucierpieć, jeśli frekwencja jest niska, co sprzyja konserwatystom.

Jeśli Trudeau zdobędzie kolejną mniejszość, najprawdopodobniej znów będzie zależał od lewicowych Nowych Demokratów Jagmeeta Singha, którzy chcą wyższych wydatków. Singh powiedział w sobotę, że zarówno Trudeau, jak i O’Toole wykazali „rażącą porażkę przywództwa” w radzeniu sobie z pandemią i jednocześnie skrytykowali wezwanie do przedterminowych wyborów.

Reportaż Steve’a Scherera i Tylera Choi; Pisanie przez Davida Ljunggrena; Adaptacja Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Wielka Brytania, Bristol. Wybuch w zakładzie recyklingu na przedmieściach miasta. Są ofiary
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *