Connect with us

Świat

Chiny twierdzą, że grupa przewoźników trenuje w pobliżu Tajwanu i ćwiczenia stają się regularne

Published

on

SZANGHAJ (Reuters) – Chińska grupa lotniskowców trenuje w pobliżu Tajwanu i takie ćwiczenia są regularnie przeprowadzane, jak poinformowała chińska marynarka wojenna późnym poniedziałek, w celu dalszej eskalacji napięć w pobliżu wyspy, którą Pekin uważa za swoje terytorium.

Tajwan skarżył się na wzrost chińskiej aktywności wojskowej na tym obszarze w ostatnich miesiącach, ponieważ Chiny zintensyfikowały swoje wysiłki na rzecz wyegzekwowania swojej suwerenności na rządzonej demokratycznie wyspie.

Chińska marynarka wojenna poinformowała, że ​​grupa lotniskowców, kierowana przez Liaoninga, pierwszego lotniskowca w kraju, który wszedł do czynnej służby, prowadzi „rutynowe” wiercenia na wodach w pobliżu Tajwanu.

Celem jest „zwiększenie jego zdolności do ochrony suwerenności narodowej, interesów bezpieczeństwa i rozwoju” – powiedział.

„Podobne ćwiczenia będą przeprowadzane regularnie w przyszłości” – dodała marynarka wojenna, nie wdając się w szczegóły.

Oświadczenie Chin nastąpiło po Ministerstwie Obrony Tajwanu, które w poniedziałek poinformowało o kolejnym wtargnięciu chińskich sił powietrznych do strefy obrony powietrznej wyspy.

Tajwańskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że „w pełni zrozumiało” sytuację w powietrzu i na morzu wokół Tajwanu i „właściwie załatwiło sprawę”.

Japońskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w niedzielę, że Liaoning w towarzystwie pięciu statków eskortujących przekroczył cieśninę Miyako w drodze na Pacyfik.

W poczytnym chińskim czasopiśmie Global Times, opublikowanym przez Dziennik Ludowy rządzącej Partii Komunistycznej, odnotowano, że Nanchang, pierwszy z potężnej nowej floty niszczycieli Typ 055, który wszedł do służby w zeszłym roku, był częścią grupy lotniskowców.

„Połączenie lotniskowców i dużych niszczycieli Typ 055 stanie się w przyszłości standardową konfiguracją dla grup zadaniowych chińskich lotniskowców” – dodał.

Liaoning i jej siostrzany statek Shandong wcześniej przeprowadzały ćwiczenia lub żeglowały w pobliżu Tajwanu.

W grudniu 2019 roku, na krótko przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi na Tajwanie, Szantung przepłynął wrażliwą cieśninę, co Tajwan potępił jako próbę zastraszenia.

READ  Najlepsza rozstawiona Ashleigh Barty została wyeliminowana w pierwszej rundzie Igrzysk Olimpijskich

Tajwan jest najbardziej wrażliwym problemem terytorialnym Chin i potencjalnym punktem zapalnym. Chiny nigdy nie zrezygnowały z użycia siły, by przejąć kontrolę nad wyspą.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen nadzoruje remont armii wyspy i wprowadza nowe urządzenia, takie jak niewidzialne korwety zwane „Carrier Killer”.

(Zgłoszenie Andrew Galbraitha; Dodatkowe raporty Bena Blancharda w Tajpej; Montaż: Michael Perry i Edwina Gibbs)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *