Connect with us

Świat

Kanada i Arabia Saudyjska normalizują stosunki dyplomatyczne po rozstaniu w 2018 roku

Published

on

Kanada i Arabia Saudyjska normalizują stosunki dyplomatyczne po rozstaniu w 2018 roku

OTTAWA, 24 maja (Reuters) – Kanada i Arabia Saudyjska zgodziły się przywrócić pełne stosunki dyplomatyczne i mianować nowych ambasadorów, poinformowały oba kraje w środę, kończąc spór z 2018 r. o stosunki i szkody w handlu.

Decyzja jest następstwem rozmów między premierem Kanady Justinem Trudeau a saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem na marginesie szczytu Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Bangkoku w listopadzie ubiegłego roku, zgodnie z oświadczeniami Kanady i Arabii Saudyjskiej.

Decyzja wynika z „pragnienia obu stron przywrócenia stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami w oparciu o wzajemny szacunek i wspólne interesy” – czytamy w oświadczeniu.

Spór z 2018 r. wynikał z zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggiego w tym samym roku, co potępiła Kanada i wszystkie kraje zachodnie. Zaczęło się, gdy ambasada kanadyjska w Rijadzie opublikowała tweet po arabsku wzywający do natychmiastowego uwolnienia działaczy na rzecz praw kobiet przetrzymywanych przez Arabię ​​​​Saudyjską.

To skłoniło Rijad do odwołania swojego ambasadora, zakazania wysłannikowi powrotu i wprowadzenia zakazu nowego handlu.

„Kary handlowe zostaną zniesione” – powiedział przedstawiciel kanadyjskiego rządu zaznajomiony z umową, ale nieupoważniony do publicznego komentowania. Nie jest jasne, jaki wpływ spór miał na handel.

Według oficjalnych danych Arabia Saudyjska była największym rynkiem eksportowym Kanady w regionie w 2021 roku, o łącznej wartości 2,2 mld CA $ (1,65 mld USD). Import wyniósł 2,4 miliarda dolarów. Prawie cały import z Kanady to ropa naftowa i produkty petrochemiczne. Ponad 80% eksportu do Arabii Saudyjskiej stanowił sprzęt transportowy.

„Ostatecznie puste krzesła nie sprzyjają naszym interesom ani takim rzeczom, jak prawa człowieka” – dodało źródło.

READ  Dwóch zabitych po zawaleniu się budynku w środkowych Chinach Aktualności

Normalizacja następuje, gdy saudyjski książę, znany jako MbS, stara się przywrócić Arabię ​​​​Saudyjską jako regionalne mocarstwo, wykorzystując swoje miejsce u steru giganta energetycznego w świecie uzależnionym od ropy naftowej, wyniszczonym przez wojnę na Ukrainie.

„Arabia Saudyjska odgrywa centralną rolę w swoim regionie. To kluczowy gracz” – powiedział Roland Paris, były doradca Trudeau ds. polityki zagranicznej i profesor spraw międzynarodowych na Uniwersytecie w Ottawie. „Ponowne posiadanie ambasadorów ma sens tylko po to, aby kanały komunikacji były otwarte”.

Kanada mianuje Jean-Philippe Linteau nowym ambasadorem w Rijadzie.

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly powiedziała: „Musimy rozmawiać z ludźmi, z którymi nie zawsze zgadzamy się we wszystkim, aby znaleźć globalne rozwiązania globalnych problemów” – dodało źródło.

(1 USD = 1,3372 dolarów kanadyjskich)

Raportowanie Steve’a Scherera; Pod redakcją Kirsten Donovan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *