Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kaczyński mówi, że prymat prawa unijnego podważa suwerenność

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Naleganie Unii Europejskiej na prymat prawa unijnego nad ustawodawstwem krajowym podważa suwerenność Polski – powiedział premier Jarosław Kaczyński w liście cytowanym przez państwową agencję informacyjną PAP.

Komisja Europejska, strażniczka traktatów unijnych, wezwała w czerwcu Warszawę do wycofania wniosku do polskiego Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy ważniejsza jest konstytucja kraju, czy traktaty unijne.

„To niewiarygodne żądanie, które podważa same fundamenty naszej suwerenności, naszego porządku konstytucyjnego, prawa Rzeczypospolitej do sukcesu” – powiedział Kaczyński w liście odczytanym na konferencji dla czytelników prawicowej Gazety Polskiej. Raporty PAP.

Kaczyński, lider nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i wicepremier, powiedział, że żądanie Komisji było częścią „walki opozycji o obalenie demokratycznie wybranego rządu” i „instrumentem wdrażania nowego, rewolucyjnego porządku w kraju”. “. Europa”.

Prymat prawa unijnego nad prawem krajowym jest podstawową zasadą integracji europejskiej.

Politycy opozycji twierdzą, że kwestionowanie przez Polskę prymatu prawa unijnego zagraża nie tylko przyszłości kraju w UE, ale także stabilności samego bloku.

Rozprawa w polskim sądzie konstytucyjnym, pierwotnie wyznaczona na lipiec, została przesunięta na 22 września.

Komisarz UE Paolo Gentiloni powiedział na początku września, że ​​wyzwanie prawne Polski było powodem wstrzymania dla Warszawy 57 mld euro z unijnych funduszy naprawczych.

Większość z 27 krajów bloku uzyskała już zgodę Komisji Europejskiej na krajowe plany wydatków, otwierając dostęp do dziesiątek miliardów euro z bloku w funduszach odzyskiwania COVID-19.

(Sprawozdanie Alicji Ptak; montaż: Christina Fincher)

READ  Polski rząd traci impet i gra w kartę imigracyjną
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *