Connect with us

Świat

Kaczyński chce uderzyć w branżę futrzarską. Wraz z PO i lewicą broni się przed ruchem prezydenta

Published

on

Kaczyński chce uderzyć w branżę futrzarską.  Wraz z PO i lewicą broni się przed ruchem prezydenta

Jarosław Kaczyński obawia się, że prezydent Andrzej Duda może skierować sprawę do Trybunału Konstytucyjnego z ustawą zakazującą hodowli zwierząt futerkowych, aw najgorszym przypadku do weta. Dlatego Prezydent PiS zamierza zbudować dla tego projektu większość konstytucyjną z politykami opozycji w Sejmie.

– Nie wiemy, co zrobi prezydent, ale możemy założyć, że nie zniechęci rolników, hodowców ani ojca Tadeusza – mówi polityk PiS, gdy zapytaliśmy go o ewentualne posunięcie Andrzeja Dudy na emocjonalny projekt Zapytaj o dobrostan zwierząt.

Nasz rozmówca dodaje, że Prezydent ma dobre relacje z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, który zdecydowanie sprzeciwia się przepisom zakazującym hodowli zwierząt futerkowych. Ardanowski toczy spór z Jarosławem Kaczyńskim (o co napisaliśmy TUTAJ).

Jak słyszeliśmy w ostatnich dniach, prezes PiS jest dziś niezwykle zdeterminowany do likwidacji branży futrzarskiej. Ardanowski nie chce pomóc.

d2ry5zp

– Czy Prezydent popiera ustawę o dobrostanie zwierząt PiS i czy planuje podpisać ustawę, gdy przejdzie ona przez parlament? – Pytamy rzecznika o głowę państwa. Minister Błażej Spychalski odpowiada tylko: „Jeśli projekt ustawy trafi na biurko prezydenta, to zostanie rozpatrzony”.

– Myślę, że Duda celowo nie komentuje na tym etapie tego projektu, ponieważ jest to trudny temat dla niego, ale nie tylko dla niego. Wielu z naszych „pęknięć” przed Toruniem, posłów i działaczy nie chce walczyć z kuśnierzami i błyszczeć przed zdezorientowanymi prawicowymi wyborcami – mówi polityk PiS.

– Kwestia ewentualnego zakazu chowu zwierząt i tym samym wojny z futrzarstwem to konflikt z Rydzykiem, hodowcami, rolnikami, ale też z jego własnym środowiskiem politycznym, bo w PiS jest wielu, którzy wierzą w pomysł Kaczyńskiego całkowitej likwidacji gospodarstw hodowców. być absurdalnym. Wydaje się, że Prezydent nie chce się angażować – przekonuje rozmówca z Wirtualnej Polski.

READ  Książę Harry w nadchodzących dniach odwiedzi króla Karola

Jaka jest szkoda? – Zdziwił się inny polityk PiS. – Wreszcie Duda nie będzie już uczestniczył w wyborach, może robić, co chce i w co wierzy. Większość młodych ludzi biorących udział w kampanii prezydenckiej odwróciła się od niego plecami, a brak poparcia dla prawa zwierząt całkowicie zrujnowałby wizerunek prezydenta wśród młodych ludzi. Nie wyobrażam sobie, żeby Duda tego nie podpisał.

d2ry5zp

Przeczytaj także:(U) Rytualna walka w obozie władzy. Jarosław Kaczyński chce zlikwidować branżę futrzarską, a koalicjanci PiS powstrzymują prezydenta

Kaczyński nie pozwoli na blokowanie projektu dobrostanu zwierząt

Politycy PiS pod Kaczyńskim przyznają, że tym projektem zajmą się na najbliższym posiedzeniu Sejmu. – Mamy nadzieję, że głosów będzie ponad 300 – mówi nam mężczyzna z siedziby PiS na Nowogrodzkiej.

Inny rozmówca wyjaśnia: – Nawet gdyby Solidarna Polska i Alliance (łącznie 37 posłów) nie poparły projektu PiS, to mamy sprzeciw. Lewica to blisko 50 posłów, a Koalicja Obywatelska ponad stu, choć część z nich łamie. Chcemy większości, która na wszelki wypadek odrzuci weto prezydenta.

d2ry5zp

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych. „Prezydent działa tak, jak chce”

Zgodnie z zapisami konstytucji, Sejm może odrzucić weto prezydenta większością 3/5 w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku obecności pełnego składu posłów na sali obrad, d. H. 460 członków, większość będzie liczyła 276 członków. – Zbudujemy taką większość – zapewnia polityk PiS.

Choć dodaje, że nie spodziewa się weta Dudy, przyznaje, że liczy się z tym, iż prezydent prześle ustawę zakazującą hodowli futer do Trybunału Konstytucyjnego.

d2ry5zp

Więc co? Wszystko w rękach Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. – Projekt odesłany do CT może tam utknąć, ale zapewniam cię, że tak się nie stanie. Prezydent Kaczyński na to nie pozwoli – uśmiecha się jeden z polityków PiS. Nikt w partii rządzącej nie ukrywa, że ​​Julia Przyłębska zgodzi się na rozkaz przywódcy obozu rządzącego.

READ  Największa góra lodowa na świecie odrywa się od szelfu Antarktyki

Prezydent nie przegra po raz drugi

Co według opozycji zrobi prezydent? – Jego pozycja będzie elementem taktycznym, a nie prawdziwym punktem widzenia. Tak czy inaczej Andrzej Duda zachowuje się tak, jak chce prezydent Kaczyński. Nie pamiętam, może poza drobiazgami, kiedy Duda zwrócił się przeciwko PiS. Zwykle druga kadencja służy niepodległości, ale nie jestem przekonany, że tak będzie teraz – mówi wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

W PiS pamiętają, że kilka lat temu Kaczyński przegrał walkę o zakaz hodowli na futra. W tym momencie został zatrzymany przez otoczenie o. Rydzyka, a projekt eliminacji przemysłu futrzarskiego został zamrożony m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

d2ry5zp

– Teraz to się więcej nie powtórzy. Gdyby prezydent ponownie przegrał w tej dziedzinie, jego autorytet nie byłby taki sam. Kaczyński za dużo zainwestował w ten projekt – przekonywali pracownicy Kaczyńskiego.

Wirtualna Polska jako pierwsza ogłosiła na początku wrześniaże projekt podpisany przez lidera PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych – co wiąże się z likwidacją przemysłu futrzarskiego – w celu ograniczenia uboju rytualnego, zakaz zakładania więzi, większą kontrolę nad schroniskami czy zakaz ich wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Nasz portal również napisał jako pierwszyPartnerzy koalicyjni PiS – Polska Solidarność Zbigniewa Ziobry i Sojusz Jarosława Gowina – mają poważne wątpliwości co do projektu Kaczyńskiego.

Czy masz jakieś wiadomości, zdjęcia lub filmy? Wyślij nas dziejesie.wp.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *