Connect with us

Świat

„Jestem przyzwyczajony do trzęsień ziemi, ale to było naprawdę przerażające”. Rośnie równowaga ofiar

Published

on

„Jestem przyzwyczajony do trzęsień ziemi, ale to było naprawdę przerażające”.  Rośnie równowaga ofiar

Epicentrum wstrząsów znajduje się około 17 kilometrów od turecko-egejskiego miasta Izmir, poinformowała agencja zarządzania kryzysowego AFAD. Według AFAD trzęsienie ziemi miało siłę 6,6 stopnia. Jednak według danych z amerykańskiego badania geologicznego USGS trzęsienie ziemi miało siłę 7,0 stopni w skali Richtera, a jego epicentrum znajdowało się 33,5 kilometra od wybrzeża.

Najgorsze zniszczenia wystąpiły w mieście i prowincji Izmir na zachodnim wybrzeżu Turcji, ale strefa wstrząsów rozciągnęła się na oddalony o prawie 500 kilometrów Istambuł i obszar wysp greckich. Można było to również poczuć w Atenach.

Silne trzęsienie ziemi w Turcji

Raporty o uszkodzeniach są jak dotąd niejednoznaczne. Turecki minister spraw wewnętrznych Sulejman Soylu poinformował o zawaleniu się sześciu budynków w dwóch dzielnicach Izmiru. Minister urbanizacji Murat Kurum oszacował liczbę zniszczonych budynków na pięć, a burmistrz Izmiru Tunc Soyer określił liczbę na około 20.

Początkowo nie było doniesień o zgonach, następnie tureckie służby zarządzania kryzysowego podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, z których jedna utonęła. Około 120 osób zostaje rannych. Ludzie mogą zostać uwięzieni pod gruzami.

„To było naprawdę przerażające”

Według świadków mieszkańcy Izmiru wyszli na ulice. Jak powiedział Ilke Cide w wywiadzie dla agencji Reuters, doktorant, który przebywał w Guzelbahka na przedmieściach Izmiru, przedostał się w głąb lądu po wysokiej fali powstałej w wyniku trzęsienia ziemi.

„Jestem przyzwyczajony do trzęsień ziemi, więc na początku nie traktowałem tego zbyt poważnie, ale tym razem było to naprawdę przerażające” – powiedział. Opisał wstrząsy trwające co najmniej 25-30 sekund.

W Grecji odczuwano wstrząsy

Wstrząsy odczuli między innymi mieszkańcy greckiej wyspy Samos.

– To było bardzo silne trzęsienie ziemi, cięższe do wyobrażenia – powiedział Eftyhmios Lekkas, szef greckiej organizacji planowania antysejsmicznego.

Mieszkańcom nakazano trzymać się z dala od wybrzeża. Doszło tam do lekkiego tsunami i wiadomo, że doszło do szkód materialnych. Żywioł zawalił ściany wielu budynków i zalał wyspę.

– To był chaos. Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy ”- powiedział George Dionysiou, lokalny zastępca burmistrza. – Ludzie panikują – przyznał.

Rzecznik greckiej policji powiedział, że niektóre ze starych budynków na wyspie, w tym kościół w porcie Karlovas, zostały uszkodzone. Początkowo nie było doniesień o ofiarach. Ratownicy, cytowani przez Reutera, donieśli później, że na wyspie znaleziono dwie nieprzytomne osoby. Okazało się, że nastolatki, dziewczynka i chłopiec, zginęli, gdy w wyniku trzęsienia ziemi w Vathy runął mur.

Kondolencje od Grecji do Turcji

Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis złożył kondolencje prezydentowi Turcji Recep Tayyip Erdoğan. „Niezależnie od różnic, w takich momentach nasze narody muszą trzymać się razem” – napisał na Twitterze szef greckiego rządu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *