Connect with us

Świat

„Jestem przyzwyczajony do trzęsień ziemi, ale to było naprawdę przerażające”. Rośnie równowaga ofiar

Published

on

Epicentrum wstrząsów znajduje się około 17 kilometrów od turecko-egejskiego miasta Izmir, poinformowała agencja zarządzania kryzysowego AFAD. Według AFAD trzęsienie ziemi miało siłę 6,6 stopnia. Jednak według danych z amerykańskiego badania geologicznego USGS trzęsienie ziemi miało siłę 7,0 stopni w skali Richtera, a jego epicentrum znajdowało się 33,5 kilometra od wybrzeża.

Najgorsze zniszczenia wystąpiły w mieście i prowincji Izmir na zachodnim wybrzeżu Turcji, ale strefa wstrząsów rozciągnęła się na oddalony o prawie 500 kilometrów Istambuł i obszar wysp greckich. Można było to również poczuć w Atenach.

Silne trzęsienie ziemi w Turcji

Raporty o uszkodzeniach są jak dotąd niejednoznaczne. Turecki minister spraw wewnętrznych Sulejman Soylu poinformował o zawaleniu się sześciu budynków w dwóch dzielnicach Izmiru. Minister urbanizacji Murat Kurum oszacował liczbę zniszczonych budynków na pięć, a burmistrz Izmiru Tunc Soyer określił liczbę na około 20.

Początkowo nie było doniesień o zgonach, następnie tureckie służby zarządzania kryzysowego podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, z których jedna utonęła. Około 120 osób zostaje rannych. Ludzie mogą zostać uwięzieni pod gruzami.

„To było naprawdę przerażające”

Według świadków mieszkańcy Izmiru wyszli na ulice. Jak powiedział Ilke Cide w wywiadzie dla agencji Reuters, doktorant, który przebywał w Guzelbahka na przedmieściach Izmiru, przedostał się w głąb lądu po wysokiej fali powstałej w wyniku trzęsienia ziemi.

„Jestem przyzwyczajony do trzęsień ziemi, więc na początku nie traktowałem tego zbyt poważnie, ale tym razem było to naprawdę przerażające” – powiedział. Opisał wstrząsy trwające co najmniej 25-30 sekund.

W Grecji odczuwano wstrząsy

Wstrząsy odczuli między innymi mieszkańcy greckiej wyspy Samos.

READ  Koronawirus w Niemczech. Rząd chce ceremonii upamiętniającej tych, którzy przegrali walkę z COVID-19

– To było bardzo silne trzęsienie ziemi, cięższe do wyobrażenia – powiedział Eftyhmios Lekkas, szef greckiej organizacji planowania antysejsmicznego.

Mieszkańcom nakazano trzymać się z dala od wybrzeża. Doszło tam do lekkiego tsunami i wiadomo, że doszło do szkód materialnych. Żywioł zawalił ściany wielu budynków i zalał wyspę.

– To był chaos. Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy ”- powiedział George Dionysiou, lokalny zastępca burmistrza. – Ludzie panikują – przyznał.

Rzecznik greckiej policji powiedział, że niektóre ze starych budynków na wyspie, w tym kościół w porcie Karlovas, zostały uszkodzone. Początkowo nie było doniesień o ofiarach. Ratownicy, cytowani przez Reutera, donieśli później, że na wyspie znaleziono dwie nieprzytomne osoby. Okazało się, że nastolatki, dziewczynka i chłopiec, zginęli, gdy w wyniku trzęsienia ziemi w Vathy runął mur.

Kondolencje od Grecji do Turcji

Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis złożył kondolencje prezydentowi Turcji Recep Tayyip Erdoğan. „Niezależnie od różnic, w takich momentach nasze narody muszą trzymać się razem” – napisał na Twitterze szef greckiego rządu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *