Connect with us

Gospodarka

Japoński Daikin zbuduje fabrykę pomp ciepła w Polsce – źródła

Published

on

WARSZAWA, 6 lipca (Reuters) – Polska jednostka japońskiego producenta klimatyzatorów i pomp ciepła Daikin (6367.T) zainwestuje ponad 1 miliard złotych w budowę fabryki pomp ciepła pod Łodzią w centralnej Polsce, podało źródło, które zna z tą sprawą. Popyt na pompy ciepła, które wykorzystują energię elektryczną do przesyłania ciepła, kwitnie w Europie w związku z rosnącymi cenami gazu, a konsumenci od miesięcy czekają na ich instalację.

W Polsce liczba urządzeń pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania domów prawie podwoiła się w ubiegłym roku do ponad 79 000 sztuk.

Japońska firma planuje budowę fabryki pomp ciepła, poinformowały Reuters dwa źródła zaznajomione z tą sprawą. Jedna osoba powiedziała, że ​​inwestorem jest Daikin, podczas gdy prorządowe źródło powiedziało, że inwestycja przekroczy 1 miliard złotych (213,13 milionów dolarów).

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Poza godzinami pracy nie można było uzyskać komentarza do lokalnej siedziby Daikin w Polsce. Rzecznik prasowy polskiego rządu i przedstawiciel Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE) nie mógł od razu uzyskać komentarza.

W maju Komisja Europejska przedstawiła plan o wartości 210 miliardów euro (213,86 miliarda dolarów) mający na celu zakończenie uzależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 r. i wykorzystanie odejścia z Moskwy do uczynienia bardziej ekologicznej transformacji energetycznej.

Obejmuje to 56 miliardów euro na oszczędności energii i pompy ciepła.

Pompy ciepła, czasami nazywane klimatyzatorami rewersyjnymi, wykorzystują energię elektryczną do koncentracji potencjału cieplnego i są stosunkowo bardziej energooszczędne niż kotły gazowe. Premier Mateusz Morawiecki zorganizuje w czwartek konferencję prasową z okazji inauguracji największej inwestycji zagranicznej ostatnich lat na LSSE. Nie podano żadnych informacji o zaangażowanym inwestorze. Według Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła około 20 mln pomp ciepła musiałoby zostać zainstalowanych w UE do 2026 r. i prawie 60 mln pomp ciepła do 2030 r., aby osiągnąć cele RepowerEU – plan przedstawiony przez UE w maju.

READ  Wielka Brytania przekazuje 10 milionów funtów na ukraińskie koleje, aby przewozić zboże pociągiem

(1 USD = 4,6919 zł)

(1 USD = 0,9819 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Marka Strzeleckiego i Anny Koper; Montaż przez Deepę Babington

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.