Connect with us

Świat

Jake Sullivan po raz pierwszy rozmawia z doradcą ds. Bezpieczeństwa narodowego Izraela

Published

on

Amerykański doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał w sobotę ze swoim izraelskim odpowiednikiem Meirem Ben Shabbatem przez telefon, poinformowali izraelscy przedstawiciele Axiosa.

Dlaczego jest to ważne: To pierwszy kontakt Białego Domu Bidena z biurem premiera Izraela. W okresie przejściowym zespół Biden powstrzymywał się od rozmów z obcymi rządami.

Wiadomości dotyczące jazdy: Przedstawiciele izraelscy powiedzieli, że wezwanie to miało na celu przede wszystkim wprowadzenie i rozpoczęcie dialogu.

  • Jednym z omawianych tematów był Iran.
  • Dwaj doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego donosili również o Porozumieniach Abrahama – biblijnym znaku rozpoznawczym, jaki rząd nadał indywidualnym porozumieniom normalizacyjnym między Izraelem a Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
  • Od kilku dni Sullivan dzwoni do kolegów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii i Korei Południowej.
  • Biały Dom nie skomentował wezwania do izraelskiego doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego.

Wielkie zdjęcie: Premier Izraela Benjamin Netanjahu jest zaniepokojony Zadeklarowany cel prezydenta Bidena spróbować wznowić umowę nuklearną z Iranem. Takie posunięcie mogłoby wywołać napięcie między rządem Bidena a rządem izraelskim.

  • Desygnowany na sekretarza spraw zagranicznych Tony Blinken powiedział podczas przesłuchania potwierdzającego w tym tygodniu, że „jest jeszcze długa droga”, zanim umowa z Iranem będzie mogła zostać wznowiona.
  • Podkreślił, że Stany Zjednoczone skonsultują się z Izraelem i państwami Zatoki Perskiej przed podjęciem jakichkolwiek decyzji
READ  Koronawirus w Japonii. Rekordowy bilans w Tokio
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *