Connect with us

Nauka

Jak oglądać Marsa jasno świecącego podczas opozycji we wtorkowy wieczór

Published

on

Mars będzie jasny i piękny na nocnym niebie w październiku 2020 roku.

NASA

Zapomnieć Halloween. Październik 2020 roku upływa pod znakiem chwały Marsa, gdy migocząca czerwona planeta prezentuje się na nocnym niebie. Minęliśmy bliskie zbliżenie Marsa do Ziemi 6 października, a teraz jesteśmy napompowani na 13 października, kiedy to będzie w opozycji.

Dostrzeganie Marsa

Mars ma reputację „czerwonej” planety, ale jego kolor na nocnym niebie jest nieco bardziej podobny do Halloweenowej strony widma. Gołym okiem wygląda jak jasna pomarańczowo-czerwona kropka, jak mała plamka błyszczącej rdzy.

Charakterystyczny kolor Marsa to jedna wskazówka, że ​​znalazłeś go w ciemności. Spójrz na wschodnie niebo, aby zobaczyć, jak wschodzi w nocy. To świetny czas na oglądanie planety, częściowo dlatego, że dostrzeżenie jej jest tak proste. Powinien być widoczny przez większość nocy. Jak mówi NASA„Po prostu wyjdź na zewnątrz i spójrz w górę, a w zależności od lokalnych warunków pogodowych i oświetlenia powinieneś być w stanie zobaczyć Marsa”.

Sprawdź nasze lista aplikacji do obserwacji gwiazd jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w zlokalizowaniu planety.

Sprzeciw: 13 października

Kiedy Mars i Słońce ustawiają się w jednej linii z Ziemią pośrodku, mówi się, że czerwona planeta jest w opozycji. To idealny czas na śledzenie ruchu Marsa po niebie. Wzejdzie na wschodzie, gdy słońce zajdzie, przesunie się po niebie, a następnie zachodzi na zachodzie, gdy słońce wzejdzie.

NASA opisuje opozycję jako „w rzeczywistości„ pełny ”Mars”. Wtorek, 13 października to czas na cieszenie się sprzeciwem. Będziesz musiał poczekać ponad dwa lata, aż to się powtórzy.

Projekt Virtual Telescope, który dostarcza nam informacje o wydarzeniach na żywo, będzie strumieniować oglądanie opozycji na Marsie od 13:00 PT. 13 października. To doskonały sposób na cieszenie się akcją bez zmartwień pogodowych. Mieszkańcom USA daje podgląd tego, na co zwrócić uwagę po zachodzie słońca.

Projekt przewiduje, że będą to „najlepsze warunki obserwacyjne od lipca 2018 roku”.

„Model toru wyścigowego orbit planetarnych wyjaśnia dlaczego. Ziemia i Mars są jak biegacze na torze. Ziemia jest wewnątrz, Mars jest na zewnątrz”. NASA podała na swoim blogu What’s Up w październiku. „Co 26 miesięcy szybka Ziemia dogania wolniejszego Marsa i omija go. Sprzeciw pojawia się w momencie, gdy Ziemia przejmuje inicjatywę”.

Mars to nie jedyny pokaz na niebie w październiku. Możesz też czekamy na rzadki niebieski księżyc Halloween kiedy nasz księżycowy sąsiad jest pełny 31 października. To nie jest straszne; jest piękny.

Cofnij się do bliskiego podejścia 6 października

Wtorek, 6 października, oznaczał bliskie zbliżenie Marsa do Ziemi, ale cały ten miesiąc to wciąż dobry czas, aby chwycić teleskop i trochę lepiej się przyjrzeć. Pomachaj Łazik Wytrwałości NASA kiedy jesteś na tym. Pojazd jest na dobrej drodze, by dotrzeć na planetę w lutym 2021 roku.

NASA podzieliła się poglądem artysty na temat zbliżającego się wtorku 6 października w porównaniu z ostatnim razem, kiedy przytulał się do siebie w lipcu 2018 r. Pozorne rozmiary wyglądają bardzo podobnie. W tym roku Mars miał minimalną odległość 38,6 miliona mil (62 miliony kilometrów), czyli około 3 miliony mil dalej niż w 2018 roku.

Widok tego artysty pokazuje pozorne rozmiary Marsa podczas bliskich podejść w 2018 i 2020 roku.

NASA

Bliskie podejście może się skończyć, ale planeta jest nadal bardzo jasna w nocy, więc wyjdź i rozejrzyj się lub włącz transmisję na żywo projektu Virtual Telescope Project w zaciszu swojego komputera.

READ  Jak pogodzić ambicje klimatyczne UE i konkurencyjność - czy CBAM rozwiąże problem? - EURACTIV.com
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *