Connect with us

Nauka

Jak niebezpieczny jest nowy wariant Delta Plus? Oto, co wiemy.

Published

on

Pojawił się nowy wariant koronawirusa, a naukowcy pracują nad ustaleniem, czy jest bardziej niebezpieczny niż jego niesławny kuzyn, wariant Delta, który zabił setki tysięcy ludzi w Indiach i jest szybko stając się dominującym wariantem na całym świecie..

Stan Maharashtra w Indiach, który został mocno dotknięty przez niszczycielską drugą falę COVID-19, teraz ponownie nałożone zamki ze względu na rosnące obawy dotyczące nowego wariantu, nazwanego Delta Plus (co nie jest oficjalnym oznaczeniem).

Delta Plus różni się tylko nieznacznie od Delta – dominującego szczepu w Indiach i Wielkiej Brytanii – który jest bardziej zakaźny i wydaje się powodować więcej. hospitalizacjas niż poprzednie szczepy. Istniejące szczepionki są skuteczne wobec Delta, ale tylko wtedy, gdy ludzie są w pełni zaszczepieni.

Jako środek ostrożności Światowa Organizacja Zdrowia wezwała w pełni zaszczepione osoby do dalszego noszenia masek. „Po pełnym zaszczepieniu zachowaj ostrożność, ponieważ możesz skończyć jako część łańcucha transmisji. Możesz nie być w pełni chroniony. Czasami szczepionki nie działają”, Bruce Aylward, starszy doradca WHO, powiedziany na konferencji prasowej.

Wariant Delta Plus zaczął pojawiać się w globalnych bazach danych po: w połowie marcai przez 26 kwietnia przypadki zostały znalezione w Anglii, co skłoniło Wielką Brytanię do zakazu podróży międzynarodowych w 4 czerwca. Jeszcze, kilku pacjentów bez historii podróży lub kontaktu z podróżnymi zostały zakażone Delta Plus, co sugeruje, że wariant ten zaczął krążyć w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem propagacja społeczności. Chociaż wariant nie jest jeszcze powszechny, Indyjskie Ministerstwo Zdrowia wyznaczony Delta Plus do Wariant obawy (VOC) w dniu 22 czerwca, powołując się na jego większą postrzeganą zdolność przenoszenia, zdolność do ściślejszego wiązania się z receptorami na komórkach płuc i możliwość uniknięcia odpowiedzi przeciwciał.

Nie jest jednak jasne, czy Delta Plus spełnia limit przydziału LZO. „Indie nazwały to LZO jako środek ostrożności, a nie dla jakichkolwiek twardych danych”, mówi Ravindra Gupta, immunolog i specjalista chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Cambridge.

READ  Polska dąży do pozyskania skroplonego gazu ziemnego z Portugalii poprzez Naukę

Czy Delta Plus jest wariantem obaw?

Gdy wariant staje się częsty i ma niepokojące cechy, organy ds. zdrowia publicznego inicjują formalne dochodzenie, określając go jako wariant objęty dochodzeniem (VUI). Jeśli uważa się, że jest bardziej transmisyjny, bardziej odporny na przeciwciała lub poważnie chory, wariant ten nazywa się VOC.

O Indyjskie konsorcjum genomowe SARS-CoV-2 (INSACOG), krajowa sieć laboratoriów i agencji rządowych, które monitorują zmiany w kodzie genetycznym koronawirusa, faktycznie opisane Delta Plus jako interesujący wariant, a nie LZO, mówi wirusolog Shahid Jameel, który do niedawna kierował naukową grupą doradczą INSACOG. Ale, przekonuje Jameel, nowa mutacja nie sprawiłaby, że Delta Plus byłaby mniej przenośna niż Delta, ani nie zmniejszyła zdolności wirusa do unikania odpowiedzi immunologicznej. „Więc nie ma nic złego w oznaczeniu Delta Plus jako wariantu budzącego obawy”, mówi.

przynajmniej teraz dwie wersje wariant Delta Plus powoli rozprzestrzenia się na całym świecie. Wariant został wykryty w Kanadzie, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Polsce, Portugalii, Nepalu, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Najbardziej rozpowszechniona wersja na świecie jest oznaczona jako „AY.1”, podczas gdy „AY.2” jest głównie ograniczona do USA Delta Plus została już wykryta 150 razy w my

Istniejące szczepionki nadal działają przeciwko oryginalnemu wariantowi Delta, ale są mniej skuteczne, szczególnie wśród osób, które mogą nie uzyskać skutecznej odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu. starsze lub których ochrona może słabnąć szybciej. Pojedyncza dawka szczepionki Pfizer lub AstraZeneca była tylko 33 procent skuteczny przeciwko chorobie objawowej wywołanej przez wariant Delta. Po obu dawkach szczepionka AstraZeneca była 60 procent skuteczności, a skuteczność ciosów Pfizera wzrosła do 88 procent. Nowe wstępne badania sugerują, że Szczepionka Moderny jest mniej skuteczna przeciwko odmianie Delta a Johnson & Johnson – szczepionka wszczepiana w USA – ma tylko około 60 procent skuteczności.

READ  Putin jest „absolutnym idiotą”, który złamał kontrakt gazowy, aby wyrządzić „długoterminową szkodę” Rosji | Nauka | Aktualności

Ale w Izraelu, gdzie 57,1 procent populacji jest w pełni zaszczepionychokoło połowa zakażeń wariantem Delta wystąpiła wśród osób w pełni zaszczepionych zastrzykami firmy Pfizer. To jest doprowadził Izrael do przywrócenia używania masek w domu.

„Jeśli chodzi o warianty… wiemy, że szczepionki działają; wiemy, że maskowanie i dystans społeczny działają. Choć brzmi to przerażająco, wciąż mamy środki, aby z tym walczyć” – mówi Priyamvada Acharya, immunolog z Duke Human Vaccine Institute.

Co wiemy do tej pory?

Delta Plus różni się od Delta dodatkową mutacją – K417N – zlokalizowaną w in białko szczytowe, które pokrywa powierzchnię wirusa SARS-CoV-2. To samo miejsce jest zmutowane w innych LZO: Beta (pierwszy zidentyfikowany w Afryce Południowej) i Gamma (pierwszy zidentyfikowany w Brazylii). Mutację K417 wykryto również w niektórych próbkach Alpha (po raz pierwszy zidentyfikowanych w Wielkiej Brytanii).

O Pozycja K417 jest w region białka kolca, które oddziałuje z białkiem receptora ACE2 i pozwala wirusowi infekować komórki – w tym te w płucach, sercu, nerkach i jelitach. Kiedy szczytowe białko napotyka ACE2, przekształca się ze stanu „zamkniętego” w „otwarty” wiązać się z receptorem i infekować komórkę. Na podstawie badań wariantu Beta, który niesie tę samą mutację, K417N może pomóc szczyt osiąga stan całkowicie „otwarty”, co prawdopodobne wzrosty jego zdolność do infekowania. Zwiększone wiązanie z receptorem ACE2 to jest bardziej otwarty stan są charakterystyczne dla innych wariantów wysoce transmisyjnych i opornych na przeciwciała.

Badania pokazują, że mutacje w lokalizacji K417 pomóż uciec wariantowi beta przeciwciała, więc może to oznaczać, że Delta Plus potrafi unikać szczepionek i przeciwciał nawet lepiej niż Delta.

„W odmianie szczepu Delta obecność mutacji K417N wykryta w niektórych przypadkach jest silnym wskaźnikiem, że wariant może ewoluować, aby stać się bardziej odpornym na przeciwciała neutralizujące” – spekulował Olivier Schwartz, kierownik Działu ds. Wirusów i Odporności w Instytucie Pasteura. we Francji. Wczesne badania Schwartza wykazały (w badaniach, które nie zostały jeszcze zrecenzowane), że Delta jest mniej wrażliwa na przeciwciała wyekstrahowane z krwi osób rekonwalescencyjnych i zaszczepionych.

READ  Niemiecki Nord Stream pogłębia kryzys cen paliw w Europie

Jednak przyrostowy wpływ K417N na białko szczytowe wirusa, który odróżnia Delta Plus od Delta, nie jest łatwy do przewidzenia ze względu na wpływ poszczególnych mutacji na białek nie można po prostu dodać.

„Mutacje mają sposób na działanie [together] przez szczyt, aby mieć większy efekt niż każdy z nich z osobna” – wyjaśnia Acharya. Oprócz K417N Delta Plus dziedziczy również kolekcja mutacji od swojego ojca Delty.

„Ważną częścią jest tutaj nie tylko pojedyncza mutacja, ale to, jak wszystkie te mutacje razem zmieniają szczyt” – mówi Sophie Gobeil, biochemik z Duke Human Vaccine Institute.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.