Connect with us

Nauka

Putin jest „absolutnym idiotą”, który złamał kontrakt gazowy, aby wyrządzić „długoterminową szkodę” Rosji | Nauka | Aktualności

Published

on

Gazprom: Ursula von der Leyen prosi o zapłatę w rublach

W styczniu tego roku rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potępił doniesienia brytyjskich mediów, że Rosja może odciąć dostawy gazu, jeśli zostanie ukarana sankcjami za inwazję na Ukrainę, nazywając nawet takie sugestie „fałszywą histerią”. Powiedział, że Rosja pozostaje „niezawodnym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Europy, bezbłędnie wypełniając swoje zobowiązania umowne” nawet w „najtrudniejszych momentach naszych stosunków”. Pieskow powtórzył to twierdzenie 27 kwietnia, tego samego dnia, w którym Putin zadekretował, że Gazprom – rosyjska państwowa spółka energetyczna – przestanie dostarczać gaz do Bułgarii i Polski.

Para odmówiła przyjęcia mandatu, zgodnie z którym „wrogie” kraje, które nakładają sankcje, zaczną płacić za paliwo w rublach od 31 marca, co ma na celu podtrzymanie rosyjskiej waluty, ponieważ deklaruje ona dominację Putina w Europie.

Posunięcie to stanowi jednak bezprecedensowe naruszenie kontraktu handlowego z Rosją, o którym geograf ekonomiczny, profesor John Bryson, powiedział Express.co.uk, że jest to równoznaczne z „odcięciem nosa, aby obrazić twarz” Putina.

Profesor Bryson wyjaśnił: „Kontrakty są naprawdę ważne, ponieważ stanowią podstawę wszystkiego. Jeśli coś się stanie, co może potencjalnie zniszczyć zaufanie, które jest zgodne z prawem umów, masz problem.

„Dlaczego miałbyś chcieć podpisać kolejną umowę z firmą handlową w Rosji, jeśli istnieje niebezpieczeństwo, że rosyjski rząd zmieni warunki?

„Próba narzucenia zmian w warunkach kontraktu, połączona z jednostronnym wycofaniem gazu z Bułgarii i Polski, całkowicie podważyła zaufanie do jakichkolwiek ustaleń umownych między rosyjskimi firmami a ich międzynarodowymi klientami.

„Moja rada, jeśli chcesz kupić rosyjski gaz i ropę, to kupować ją jak najtaniej i starać się nie kupować w kontraktach.

„Bądź bardzo ostrożny wchodząc do rosyjskiej firmy państwowej, ponieważ nigdy nie wiadomo, gdzie skończy się ten kontrakt”.

Podobnie, powiedział, Rosja uczyniła teraz podejrzaną integralność wszystkich umów międzynarodowych, które wynegocjowała.

READ  Rosja Wojna na Ukrainie: przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow wysyła bezpośrednie zagrożenie do Polski w przerażającym wideo

Putin podkopał zaufanie do rosyjskich kontraktów w sposób, który spowoduje „długoterminową szkodę” (Zdjęcie: Getty Images)

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

Na zdjęciu Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja jest „niezawodnym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Europy” (Zdjęcie: Getty Images)

Zdaniem profesora Brysona zerwanie umowy przez Gazprom może – jak na ironię, biorąc pod uwagę intencje Putina – przynieść korzyści Zachodowi.

Powiedział: „Pozytywnym kluczem jest tutaj to, że Europa musi odejść od petrochemii. Rosja wymusza szereg decyzji, których państwa europejskie nie chcą podjąć”.

„Teraz są zmuszeni do ich produkcji, co jest dobrą rzeczą – o ile rozwiązania nie są już petrochemiczne”.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu i paryskiego porozumienia klimatycznego UE postawiła sobie za cel, aby do połowy stulecia stać się gospodarką o zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. Kluczem do osiągnięcia tego będzie przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Porażka Putina: rosyjska propaganda w Donbasie to „porażka”, mówi ekspert

Mapa rosyjskich gazociągów do Europy

Na zdjęciu: mapa rosyjskich gazociągów do Europy (Zdjęcie: express.co.uk)

Infografika o eksporcie rosyjskiego gazu

Rosja była głównym eksporterem gazu (Zdjęcie: express.co.uk)

Jednak w przypadku Rosji – która ma gospodarkę w dużym stopniu uzależnioną od gotówki generowanej ze sprzedaży gazu i ropy – profesor Bryson przewiduje kłopoty.

Dopóki obecny rząd jest u władzy, powiedział, konsumenci powinni unikać rosyjskiego paliwa, „cokolwiek się stanie z wynikiem ukraińskiego kryzysu”.

Dodał, że „będzie to miało długoterminowy negatywny wpływ na przyszłość narodu rosyjskiego”.

„Będziesz świadkiem znaczącej długoterminowej recesji, będziesz miał duże trudności z życiem i stylem życia oraz duże problemy związane z lokalną inflacją, [and] w zakresie dostępu do łańcuchów dostaw z zagranicy, z powiązaniem z sankcjami.

„A wszystko to tylko się nasili. Rosja stanie się trochę jak Korea Północna, izolowana i zmarginalizowana”.

READ  Według CDC, możliwe wydarzenia sportowe w grach halowych po tym, jak większość hokeistów na Florydzie została zarażona Covid-19

W rzeczywistości profesor Bryson powiedział, że nie widzi przywrócenia wizerunku Rosji na arenie światowej, dopóki nie zostanie usunięty Putin – chociaż, jak przyznaje, jego zastąpienie mogłoby być gorsze.

NIE PRZEGAP:
UE upokorzona: dwa wściekłe narody łamią szyki, by walczyć z Putinem [ANALYSIS]
Rosja upokorzona skazą, która może zagrozić Wielkiej Brytanii promieniowaniem [INSIGHT]
Ratownik w kryzysie żywnościowym jako skarb z zapasami cukru [REPORT]

Władimir Putin

prof. Bryson doszedł do wniosku, że tylko „całkowity i absolutny idiota” będzie ingerował w prawo umów. (Zdjęcie: Getty Images)

Jeśli chodzi o to, dlaczego Putin w pierwszej kolejności obrał taki kierunek działań, profesor Bryson zauważa, że ​​rosyjski prezydent ma „długą historię” podejmowania decyzji sprzecznych z interesami narodu rosyjskiego.

Część problemu, jak mówi, polega na tym, że na wybory Putina mają wpływ jego własne uprzedzenia poznawcze – które są wzmacniane przez sposób, w jaki w Rosji czynniki takie jak kontrola mediów służą do izolowania szefa Kremla przed sprzecznymi opiniami lub debatami.

Powiedział, że ten brak kwestionujących punktów widzenia prowadzi do złego procesu decyzyjnego — takiego jak podważanie zaufania za granicą do obsługi kontraktów międzynarodowych.

Profesor Bryson podsumował: „Żaden rząd nie powinien angażować się w działania, które podważają zaufanie, które leży u podstaw kontraktów handlowych.

„Jeśli naruszysz kontrakty i prawa kontraktowe, ma to duże konsekwencje dla bezpieczeństwa ekonomicznego narodu.

„Nigdy nie powinieneś tego robić – chyba że jesteś kompletnym i kompletnym idiotą.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.