Connect with us

Nauka

Jak erupcja wulkanu zaskoczyła sejsmologów | mądre wiadomości

Published

on

Jak erupcja wulkanu zaskoczyła sejsmologów |  mądre wiadomości

Jezioro lawy, które znajduje się na szczycie góry Nyiragongo w Demokratycznej Republice Konga, jest największe na świecie.
Stocktrek Images / Richard Roscoe przez Getty Images

W maju ubiegłego roku chmury popiołu zostały wyrzucone kilometrami w powietrze nad miastem Goma w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Pęknięcia przedzierały się przez ziemię na setki metrów, uwalniając gorący gaz lub płomienie. Według raportu, wybuch wulkanu Nyiragongo w pobliżu miasta zniszczył około 3600 domów i budynków, zmusił do ewakuacji 400 000 mieszkańców i zabił co najmniej 32 osoby. raport z programu Smithsonian’s Global Volcanism Program i zranili setki innych.

Nikt jednak nie przewidział nadchodzącego zniszczenia – w rzeczywistości erupcja zaskoczyła zarówno mieszkańców, jak i sejsmologów.

W tym czasie pobliskie obserwatorium wulkanu Goma nie zauważyło żadnych wczesnych oznak, że wulkan miał wyrzucić lawę. Ale teraz, w badaniu opublikowanym w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Naturanaukowcy dzielą się, w jaki sposób zbliżająca się erupcja zdołała uniknąć wykrycia.

Góra Nyiragongo znajduje się blisko wschodniej granicy DRK z Rwandą. Zagraża zarówno kongijskiemu miastu Goma, jak i rwandyjskiemu miastu Gisenyi, które zamieszkuje odpowiednio 700 000 i 83 000 osób na wiadomości naukoweCarolyn Gramling.

„Nyiragongo jest wyjątkowe, ponieważ u podnóża samego wulkanu mieszka milion ludzi” – mówi Delphine Smittarello, pierwsza autorka artykułu i wulkanolog z Europejskiego Centrum Geodynamiki i Sejsmologii. wiadomości naukowe. „W pobliżu bardzo niebezpiecznego miejsca jest tak wielu ludzi”.

W latach 1977 i 2002 erupcje z góry zabiły setki ludzi. Ale te katastrofy były poprzedzone poważnymi trzęsieniami ziemi, erupcją pobliskiego wulkanu i innymi oznakami zbliżającej się eksplozji. New York TimesRobin George Andrews. Według tych wydarzeń ludzie w okolicy odczuli prekursorskie trzęsienia ziemi z kilkudniowym wyprzedzeniem, zgodnie z wiadomości naukowe.

Według raportu, oprócz trzęsień ziemi, inne oznaki zbliżającej się erupcji obejmują deformacje terenu i uwolnienie szkodliwych gazów. Harmonogramy. Ale kiedy naukowcy przeczesywali obserwacje poczynione przed wybuchem góry Nyiragongo, nie znaleźli takich ostrzeżeń. „Nie byliśmy w stanie wykryć żadnych dramatycznych zmian, które mogłyby nam powiedzieć, że nastąpi erupcja”, powiedział Smittarello Harmonogramy.

Ale naukowcy odkryli subtelne zmiany: donoszą, że małe trzęsienia ziemi rozpoczęły się 40 minut przed erupcją, a niektóre sygnały akustyczne pojawiły się zaledwie 10 minut wcześniej. Magma, która już uniosła się w pobliżu powierzchni krateru wulkanu, prawdopodobnie spowodowała pęknięcie w stożek wulkaniczny i zwymiotował. Ponieważ magma nie musiała podróżować daleko, aby wybuchnąć, znaki ostrzegawcze pojawiły się w ostatniej chwili, zgodnie z wiadomości naukowe.

Góra Nyiragongo jest nieco niezwykła, ponieważ znajduje się na niej jezioro lawy, a jej magma nie jest dobrze uwięziona w środku, pisze Alison Snyder dla aksjos. Nie było więc narastania ciśnienia, które w innym typie wulkanu normalnie prowadziłoby do oznak nadchodzącej erupcji.

„To dziwny wulkan” – powiedział współautor badania Benoît Smets, specjalista od zagrożeń geograficznych z Królewskiego Muzeum Afryki Środkowej w Belgii, kiedy Harmonogramy. „Nie będziesz w stanie wykryć tego typu erupcji”, jeśli ten wulkan będzie traktowany jak typowy wulkan.

Na całym świecie istnieje około 100 obserwatoriów monitorujących około 1350 wulkanów, m.in aksjos— co oznacza, że ​​nie ma szczegółowych danych na temat większości z nich, a wiele z nich pozostaje niemonitorowanych. Zrozumienie tych wulkanów przez naukowców opiera się na jednej z najlepiej zbadanych grup, podczas gdy wiele innych wciąż owiana jest niewiadomymi.

Sejsmolodzy muszą lepiej zrozumieć Nyiragongo, aby lepiej monitorować jego erupcje, mówi Michael Poland, geofizyk z US Geological Survey, który nie brał udziału w badaniach. wiadomości naukowe. „Tradycyjne podejście jest mniej wiarygodne na Nyiragongo”, mówi publikacji.

READ  szpitalom może zabraknąć tlenu w ciągu 24 godzin, mówi WHO
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *