Connect with us

technologia

Jak astronauci mogli się rozwijać na Marsie?

Published

on

Dla tych z nas na Ziemi, dostosowanie się do nowej normalności, jak np. dłuższe okresy pracy w domu i zakłócenia ugruntowanych nawyków, stworzyły wrażenie, że czas nie ma znaczenia.

Astronauci doświadczają innego rodzaju zakrzywienia czasu, gdy podróżują w kosmos i spędzają sześć miesięcy lub dłużej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z perspektywy swojej niskiej orbity okołoziemskiej załoga jest świadkiem 16 wschodów i 16 zachodów słońca dziennie.

12-godzinny dzień pracy astronautów jest zaplanowany w odstępach co pięć minut, ponieważ pracują nad eksperymentami, konserwują stację kosmiczną oraz przeprowadzają rutynową konserwację i czyszczenie.

Bijąc rekord najdłuższego pojedynczego lotu kosmicznego przez kobietę, astronauta NASA Christina Koch spędziła 328 dni w kosmosie między marcem 2019 a lutym 2020 roku.

„Mamy powiedzenie podczas długich lotów kosmicznych, że„ to maraton, a nie sprint ”- powiedział Koch w rozmowie z CNN. „Moim zdaniem po prostu zmieniam to na „to ultramaraton, a nie maraton”. I upewniłem się, że ludzie wokół mnie wiedzą, że prawdopodobnie będę potrzebować pomocy w pewnym momencie i prawdopodobnie będę polegał na nich w różnych sprawach i że może to nie być łatwe każdego dnia”.

Przygotowując się do swojej rekordowej misji, Koch rozmawiała z innym astronautą NASA, Scottem Kellym, który wciąż posiada rekord wszech czasów z 340 dniami w kosmosie. Kelly przypomniała Kochowi, że ważne jest, aby zachować tempo i głośno mówić o tym, czego potrzebuje, aby się naładować. Te i następne wskazówki są prawdziwe, niezależnie od tego, czy jesteś w stanie zerowej grawitacji, czy utkniesz na ziemi w globalnej pandemii.

„Mamy na pokładzie wiele psychologicznych programów przeciwdziałania: wideokonferencje z naszymi rodzinami, muzyka i programy telewizyjne, które lubimy być przesyłane, a nawet dzień pracy jest zaprojektowany tak, aby w pewnym sensie podtrzymać sześciomiesięczną misję” – powiedział Koch.

„To naprawdę zależy od nas, czy personel lądowy (załoga) wie, jakie psychologiczne środki zaradcze możemy wykorzystać, aby utrzymać kogoś działającego z najwyższą wydajnością nawet dłużej niż to, co jest typową misją”.

READ  Zmiany Apple w zakresie ochrony danych to łut szczęścia dla ich własnego biznesu reklamowego

Jak czas płynie w przestrzeni?

Dynamiczne wydarzenia, takie jak rozmowy wideo z rodziną, spacery kosmiczne poza stacją kosmiczną, a nawet świętowanie wakacji, pomagają załodze odróżnić dni i uniknąć przesunięcia czasu spowodowanego powtarzaniem, powiedział Koch.

„Nawet jeśli jesteś naprawdę zajęty, tak jak my, fakt, że nie widzieliśmy nowych rzeczy, nie wąchaliśmy nowych rzeczy (i to), że nasze bodźce zmysłowe się nie zmieniały, naprawdę sprawił, że poczuliśmy się trochę jak ta zmiana czasu ,” powiedziała. Brzmi znajomo, prawda?

Koch wraz z astronautką NASA Jessicą Meir przeprowadzili pierwszy spacer kosmiczny dla kobiet w październiku 2019 r. Podczas 11-miesięcznego pobytu na stacji kosmicznej Koch przeprowadziła sześć spacerów kosmicznych i spędziła 42 godziny i 15 minut poza stacją.

Jednak we wspomnieniach Koch z jej służby, spacery kosmiczne odgrywają ogromną rolę w tym, czego doświadczyła. „Kiedy myślę wstecz, przez połowę czasu, kiedy robiłem spacery w kosmosie”, powiedział Koch. „Ale w rzeczywistości to była tak mała część tego, co zrobiliśmy. Wydaje mi się, że jest to tak duża część, jeśli chodzi o moje wspomnienia i doświadczenia, które miałem tam na górze”.

W ten sposób astronauci obchodzą Święto Dziękczynienia i inne święta w kosmosie

Innym wspomnieniem, które wyróżnia Koch, jest specjalne świętowanie Bożego Narodzenia z jej kolegami z załogi. Wyłączyli wszystkie światła na stacji i stworzyli „świece kosmiczne”, nakładając bursztynową taśmę na swoje latarki, rozpraszając je po całej stacji, tak że wydawało się, że błyszczą światłem świec.

„To był jedyny dzień, który wydawał się ucieczką od wszystkiego, nie tylko ze stacji kosmicznej, ale od wszelkich pozorów tego, co reprezentowało normalną rzeczywistość” – powiedział Koch.

Rygory eksploracji

Bezprecedensowe misje wykonane przez Kocha i Kelly to dopiero początek. Rozszerzone misje pomagają NASA planować powrót ludzi na Księżyc i wysłanie ich na pionierskie misje na Marsa.

Misje w dalekim kosmosie dodadzą skrajności, z którymi astronauci nigdy wcześniej nie mieli do czynienia, w tym zmniejszającą się zależność od komunikacji z tymi na Ziemi i sposobów radzenia sobie z izolacja społeczna życia w obcym środowisku.
Astronauci na misji na Marsa będą musieli być „sumieni”  dobrze ze sobą współpracować
Istnieją trzy stanowiska testowe, aby przygotować się na tę nową granicę eksploracji: symulowane misje na Ziemi, przedłużone pobyty na stacji kosmicznej, a ostatecznie pierwsze misje Artemidy to wyląduje na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszą kolorową osobę.

Według NASA podczas wczesnych misji Artemis astronauci będą prowadzić dzienniki, aby rejestrować swoje samopoczucie i nosić urządzenia do śledzenia ich snu i rytmu dobowego.

READ  „Cyberpunk 2077” jest pełen błędów i penisów złoczyńców

Utrzymanie zdrowego cyklu snu, dobra komunikacja z resztą załogi oraz łagodzenie nudy i stagnacji może pomóc podróżnikom kosmicznym w długich misjach na Marsa i zapobiec rozwojowi zaburzeń psychicznych lub problemów poznawczych lub behawioralnych.

Gdy dotrą do Marsa, astronauci będą mieli również trudne, wymagające fizycznie zadania i doświadczą dni, które są o 37 minut dłuższe niż te na Ziemi.

Lekcje samoopieki z kosmosu

Coś, co już pomaga we wspieraniu dobrego samopoczucia psychicznego astronautów na stacji kosmicznej, to ogrodnictwo kosmiczne. Członkowie załogi poinformowali, że lubią przeprowadzać eksperymenty podczas przestojów, oglądać zieleń, a nawet próbować świeżego smaku swoich wysiłków. Zapewnia również namacalne połączenie z ich ojczystą planetą.

Astronauci świętują rekordowe zbiory chili w kosmosie nocą taco
Tom Williams, główny naukowiec zajmujący się czynnikami ludzkimi i elementem behawioralnym Human Research Program NASA, mówi, że jego akronim „POŁĄCZYĆ„może pomóc astronautom w walce z izolacją społeczną.

Litery oznaczają społeczność, otwartość, tworzenie sieci, potrzeby, ekspedycyjne nastawienie, środki zaradcze i szkolenia. Razem te wysiłki mogą pomóc przyszłym odkrywcom kosmosu wpisać dbałość o siebie w ich napięte harmonogramy, dbać o siebie nawzajem, a nawet rozpoznać wpływ ich wysiłków.

„Lądowanie na Księżycu pomogło ludziom na całym świecie poczuć się bardziej zjednoczonymi, ponieważ poczuli poczucie przynależności, jedności, spełnienia wspólnych nadziei i marzeń” – powiedział Williams w oświadczeniu.

Te same lekcje mają zastosowanie do każdego na Ziemi, kto czuje, że doświadcza przesunięcia czasu w miarę trwania pandemii.

Pomagać innym i zapewnij sobie pomoc innych” – powiedział Koch. „Naucz się wygodnie siedzieć z własnym zadowoleniem. Drugą stroną tego jest tworzenie dla siebie kamieni milowych. Myślę, że kiedy spojrzymy wstecz, okaże się, że zrobiliśmy więcej, niż sądziliśmy”.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.