Connect with us

Nauka

JAEA do współpracy przy projekcie polskiego reaktora eksperymentalnego

Published

on

Yomiuri Shimbun
Masanori Koguchi (po prawej), prezes Japońskiej Agencji Energii Atomowej i Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, podpisują we wtorek w Tokio porozumienie.

Japońska Agencja Energii Atomowej (JAEA) podpisała we wtorek umowę z Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) na udział w programie rozwojowym budowy eksperymentalnego reaktora wysokotemperaturowego nowej generacji (HTGR) z Polski.

JAEA pomoże Polsce w podstawowym projekcie eksperymentalnego reaktora o mocy cieplnej 30 tys. kilowatów, który powstanie w NCBJ pod Warszawą.

Reaktor ma zostać ukończony w drugiej połowie lat 20. JAEA planuje dostarczyć technologie związane między innymi z produkcją paliwa i środkami bezpieczeństwa za łączną kwotę około 400 mln jenów do 2024 roku.

Używając helu jako chłodziwa reaktora, HTGR wykorzystują paliwo jądrowe do wytwarzania ciepła w rdzeniu reaktora. Oprócz wytwarzania energii ciepło powyżej 700°C może być wykorzystywane do celów przemysłowych, takich jak produkcja wodoru.

JAEA ma na swoim koncie osiągnięcia w zakresie doskonałości badawczej w swoim High Temperature Engineering Test Reactor (HTTR), chłodzonym gazem eksperymentalnym reaktorze w mieście Oarai w prefekturze Ibaraki.

Koncentrując się na HTGR, Polska, która opiera energię elektryczną na węglu i innych paliwach kopalnych, współpracuje z Japonią od 2019 roku.

READ  Bułgaria poprosi Polskę o remont silników MiG-29 – The Sofia Globe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.