Connect with us

Nauka

orientalne obietnice

Published

on

CZEŃAJ: W zeszłym tygodniu kierowana przez BJP kandydatka na prezydenta NDA Draupadi Murmu spotkała się z posłami i przedstawicielami MLA z AIADMK, BJP i ich sojusznikami podczas swojej wizyty w Tamil Nadu. Dwa tygodnie temu Murmu przedstawił dokumenty nominacyjne w sekretariacie Rajya Sabha w obecności premiera Narendry Modiego i innych wysokich rangą przywódców. Murmu, który wydaje się być w wygodnej pozycji dzięki wsparciu partii regionalnych i solidnemu sojuszowi, szukał również wsparcia u partii opozycyjnych, próbując osiągnąć konsensus w sprawie przyszłego prezydenta Indii. Żaden z liderów opozycji nie zapewnił sobie poparcia, biorąc pod uwagę, że jako kandydata nominowali Yashwant Sinha. Jeśli zostanie wybrana, Murmu będzie pierwszym prezydentem plemienia Indii i dopiero drugą kobietą, która obejmie rolę prezydenta. Może być też najmłodszym prezydentem w kraju, poprzedzonym jedynie przez N Sanjeevę Reddy, która była tylko kilka dni starsza od niej, kiedy objęła stanowisko prezydenta.

Wybierając byłego gubernatora Jharkhand na swojego kandydata na prezydenta, partia rządząca wysłała sygnał polityczny – posunięcie, w którym opozycja poniosła porażkę, jeśli chodzi o reprezentowanie adiwasów w kolegium elektorskim czy polityków ze wschodu. Murmu służyła już jako MLA i minister w Odisha, zanim objęła stanowisko gubernatora Jharkhand, co przykuło jej uwagę na scenie krajowej. Mimo że stanowią 50% populacji Indii, kobiety są niedostatecznie reprezentowane w parlamencie i parlamentach. Tak więc nominacja Murmu jest postrzegana przez członków społeczności adiwasi jako strzał w ramię, aby rozwiązać problemy, takie jak ich społeczna i ekonomiczna marginalizacja.

Jej kandydatura została również wzmocniona w świetle zbliżających się wyborów parlamentarnych w Gujarat i Himachal Pradesh, gdzie jest postrzegana jako katalizator wciągania Adivasis do obozu BJP. BJP mogła być świadkiem utraty plemiennego głosowania podczas wyborów do zgromadzenia, które odbyły się w Jharkhand i Chhattisgarh. Ale dane opublikowane przez Lokniti CSDS National Election Study 2019 mówią również, że 44 proc. Udział Adivasis w wyborach również poprawił się w ostatnich latach, ponieważ około 72% głosowało w wyborach LS 2019 w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą 62%.

READ  Abp Hoser, Wizytator Apostolski w Medziugorju, umiera o 78

Niektórzy obserwatorzy polityczni uważają, że nominacja Murmu jest ciągłym doświadczeniem w kontekście polityki tożsamości, która rozwinęła skrzydła do Rashtrapati Bhavan. Polityczna staranność, jaką obecnie stosuje się w indyjskiej polityce, była świadkiem nominacji KR Narayana (2002) i Rama Natha Kovinda, zarówno ze społeczności Dalitów, jak i najwyższego urzędu konstytucyjnego w kraju.

Eksperci są zdania, że ​​mając na uwadze wybory Lok Sabha w 2024 r., BJP podjęła środki ostrożności, aby skonsolidować swój bank wyborczy we wschodnich Indiach, gdzie jeszcze nie dotarła. Wschodnie stany ze znaczną częścią populacji plemiennej, takie jak Jharkhand (26%) oraz Odisha (24%) i centralny indyjski stan Chhattisgarh (30%) znajdują się obecnie na celowniku partii rządzącej.

Na korzyść Murmu była ostatnio wspierana przez AIADMK, podobnie jak Biju Janata Dal (BJD) z Odishy i YSRCP z Andhra Pradesh. Z całą uczciwością zapewniło to jej płynną żeglugę do bram Rashtrapati Bhavan. To, co pozostaje do sprawdzenia, to czy Murmu może przekroczyć status kolejnego prezydenta znaczków i pionka w rękach BJP w obliczu aspiracji politycznych partii na wschodzie w 2024 roku, czy też zachwieje status quo i utrzyma ją ziemia, broniąc reprezentacji plemiennej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.