Connect with us

Sport

Ian Nepomniachtchi pretendentem do tytułu mistrza świata

Published

on

Ian Nepomniachtchi pretendentem do tytułu mistrza świata

Po remisie w 13. rundzie z węgierskim arcymistrzem Richardem Rapportem, Nepomniachtchi ma półtora punktu przed resztą stawki, według publikacji FIDE z 13 września. To jego drugie z rzędu zwycięstwo w ośmioosobowym Turnieju Kandydatów.

Zapytany, jak się teraz czuje, Nepomniachni powiedział FIDE w wywiadzie po meczu: „Tradycyjna odpowiedź brzmi: nie wiem… W tym turnieju bardziej starałem się grać w szachy niż grać, aby wygrać. To ważne… Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że nigdy nie miałem tutaj sześciogodzinnego meczu. Miałem szczęście, że nie grałem zbyt długo” – powiedział Nepomniachtchi.

31-letni arcymistrz wziął udział w turnieju wcześnie i jest jedynym graczem, który nie przegrał ani jednej gry. Amerykanin Hikaru Nakamura jest obecnie na drugim miejscu z 7,5 pkt. po pokonaniu polskiego arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy. W finale – 14. rundzie – z siedmioma punktami spotyka Chińczyka Ding Lirena w bezpośrednim pojedynku o drugie miejsce.

Wyścig o drugie miejsce nabiera coraz większego znaczenia, ponieważ pięciokrotny mistrz świata Magnus Carlsen wielokrotnie dawał do zrozumienia, że ​​może nie być gotowy do obrony swojego tytułu. Jeśli Carlsen zdecyduje się nie grać w meczu, który ma się odbyć w przyszłym roku, zostanie zastąpiony przez zdobywcę drugiego miejsca w Turnieju Kandydatów.

W 13 rundzie Ian Nepomniachtchi był biały przeciwko Richardowi Rapportowi, który zdecydował się na ostrą linię w wariacji Richtera-Rauzera z Sycylii. Nepomniachtchi próbował jednak uspokoić grę i wymusił wymianę, co ułatwiło grę na planszy. Rapport w końcu zaczął naciskać swojego króla na środek, ale trzymał się z dala od niebezpiecznych występów, takich jak te w siódmej rundzie przeciwko Nepo, kiedy odrzucił ofertę remisu i przegrał. W pozycji zrównoważonej uzgodniono remis w ruchu 34 po trzech powtórzeniach.

READ  Ranny Monfils wycofuje się z walki Djokovica w Paryżu

To wystarczyło, by Nepomniachtchi zajął pierwsze miejsce i zostało jeszcze jedno okrążenie.

Wraz z debatą na temat tego, czy panujący mistrz świata Magnus Carlsen obroni tytuł, pojawia się jeszcze ważniejsze pytanie, z kim zmierzy się zwycięzca Turnieju Kandydatów. Zapytany, z kim chciałby zagrać w meczu Pucharu Świata, Nepomniachtchi powiedział: „Dosłownie mnie to nie obchodzi. Ale oczywiście ponowne granie przeciwko Magnusowi byłoby nie lada wyzwaniem.

Ian Nepomniachtchi od początku był liderem turnieju i jedynym zawodnikiem w stawce, który nie przegrał w 13 rozegranych rundach. Ma nadzieję, że utrzyma to w ostatniej rundzie 14 rundy i uniknie powtórzenia Turnieju Kandydatów 2020/21 w Jekaterynburgu, gdzie również wygrał przed kolejną rundą, ale potem przegrał ostatnią grę.

Podczas gdy główną historią dnia jest potwierdzenie zwycięstwa Nepomniachtchi w kandydatach, najbardziej ekscytujące pytanie brzmi: kto zajmie drugie miejsce? To pytanie zdominowało dalszą część wydarzenia, gdyż perspektywy zwycięstwa Nepomniaczchiego stały się niemal pewne.

Głównymi pretendentami są Hikaru Nakamura i Ding Liren, którzy weszli do dzisiejszej rundy z 6,5 pkt.

Najbardziej emocjonujący mecz tego dnia rozegrał się między Hikaru Nakamurą a Janem-Krzysztofem Dudą. Młody Polak postawił na Sycylijczyka z Najdorfera – i tym samym wszedł na ostrą linię, w której obie strony musiały dużo kalkulować. W grze pełnej wzlotów i upadków dla obu stron, Nakamura wydawał się przytłoczyć siebie poświęceniem pionka i dał czarnym dobre szanse we wczesnej grze środkowej. Jednak, podobnie jak w poprzednich meczach, Duda nie zdał sobie sprawy z przewagi przesuniętej na środek i stopniowo oddawał inicjatywę Białym. Na pozycji taktycznej Nakamura zdołał ograć przeciwnika w drugiej części gry, a po poważnym błędzie czarnych w ruchu 37, ostatecznie wygrał całkowicie. Z wynikiem 7.5/13 Nakamura jest sam na drugim miejscu.

READ  Seminarium w Polsce ogłasza klasę HOF 2021 | Wiadomości, sport, praca

Ding był czarny przeciwko Alirezie Firouzji, która zdecydowała się na spokojniejszą linię – z Four Knight’s Scotch. W pierwszych dziesięciu ruchach obaj podążali tą samą linią, co w ósmej rundzie między Nepomniachtci i Dingiem, która zakończyła się remisem. Okazało się, że po szybkiej grze i wymianie obaj zmierzali do szybkiego remisu. Jednak w końcówce Ding postanowił zrezygnować z pionka na linii h i urozmaicić pozycję. Firouzja dobrze skontrowała zaloty Blacka, a następnie znalazła ofiarę gońca, która aktywowała jego wieżę i pozwoliła mu na ciągłe sprawdzanie. Ding chciał dzisiaj zaryzykować i naciskał, ale nie mógł i nie przesadzał. Z 7/13, Ding ma dobry strzał na drugie miejsce. W przypadku Firouzji wszystko oprócz porażki jest w tym momencie dobrą wiadomością.

Na ostatnim okrążeniu Hikaru Nakamura spotyka Ding Lirenga w bezpośrednim pojedynku o drugie miejsce.

W dzisiejszym meczu Fabiano Caruana grał z Blackami przeciwko niespokojnemu Teimourowi Radjabovowi. W katalońskim Caruana zaskoczył przeciwnika w debiucie, wybierając rzadszą linię i poświęcając pionka. Czarne miały pewną inicjatywę, ale Radjabov szybko się uprościł i przeszedł na wyrównaną końcówkę, w której obaj szybko zgodzili się na remis. Zarówno Caruana, jak i Radjabov mają 6,5/13 i nie mają szans na drugie miejsce.

RAPORT RUNDY 13:

Ian Nepomniachtchi
½ – ½
Ryszard Rapport
Hikaru Nakamura
1 – 0
Jan Krzysztof Duda
Alireza Firouzja
½ – ½
rzecz Liren
Teimour Radjabov
½ – ½
Fabiano Caruana

STATUS PO 13 RUNDZIE:

1
Nepomniachtchi, Ian
9/13 2766
2
Nakamura, Hikaru
7½/13 2760
3
rzecz, lir
7/13 2806
4
Radjabow, Teimour
6½/13 2753
5
Caruana, Fabiano
6½/13 2783
6
Raport, Richard
5½/13 2764
7
Duda, Jan Krzysztof
5/13 2750
ósmy
Firouzja, Alireza
5/13 2793

Finałowa, czternasta tura kandydatów rozpocznie się w poniedziałek 4 lipca o godzinie 15:00 CEST w Palacio de Santona w Madrycie.

READ  Zapowiedź finałów Ligi Narodów Kobiet FIVB USA-Polska?

Okrągłe czternaście par przedstawia się następująco:

Richard Rapport kontra Teimour Radjabov
Fabiano Caruana kontra Alireza Firouzja
Ding Liren kontra Hikaru Nakamura
Jan Krzysztof Duda vs Ian Nepomniachtchi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *