Connect with us

Świat

Izraelski prokurator generalny krytykuje dyplomację szczepień Netanjahu

Published

on

JEROZOLIMA (AP) – izraelski prokurator generalny ostrzegł Benjamina Netanjahu, że nie może w pojedynkę dzielić się nadmiarem szczepionek kraju z rozległymi sojusznikami w Afryce, Europie i Ameryce Łacińskiej i że tak ważna decyzja nie może zostać podjęta przez samego premiera.

W oficjalnym piśmie prokurator generalny Avichai Mandelblit twierdzi, że Netanjahu powinien był skonsultować się z rządem w sprawie takiego planu. Departament Sprawiedliwości przekazał w poniedziałek list doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego Meirowi Benowi Szabatowi.

Ogłoszenie Netanjahu w zeszłym tygodniu, że podzieli część izraelskich zapasów szczepionek, wywołało zamieszanie i zostało później zamrożone z powodu problemów prawnych w Izraelu. ale dopiero po wysłaniu tysięcy dawek szczepionki do Hondurasu i rzekomo także do Czech.

Netanjahu nie zidentyfikował krajów, w których szukał izraelskich szczepionek, ale izraelski nadawca telewizyjny powiedział, że obejmują one szereg krajów popierających roszczenia Izraela do kontrowersyjnego miasta Jerozolimy jako stolicy.

Izrael zaszczepił ponad połowę swojej populacji przeciwko koronawirusowi w jednej z najbardziej udanych kampanii szczepień na świecie od końca grudnia. Netanjahu opisuje sukces szczepień w tym kraju jako osobiste osiągnięcie w swojej kampanii przed zbliżającymi się wyborami 23 marca.

Premier podpisał umowy z producentami leków Pfizer i Moderna na dostawy dla 9,3 mln mieszkańców Izraela.

Jednak jego kontrowersyjny plan wzbudził w domu pytania dotyczące decyzji Netanjahu, a także jego decyzji o pomocy narodom w Afryce i Ameryce Łacińskiej w czasach globalnych ograniczeń i gdy sąsiednie terytoria palestyńskie walczą o zabezpieczenie własnych zapasów szczepionek.

Krytycy twierdzą, że plan Netanjahu pokazuje, jak premier traktuje szczepionkę jako zasób, który można wykorzystać do celów dyplomatycznych.

W niedzielę Izrael ogłosił plany zaszczepienia dziesiątek tysięcy Palestyńczyków pracujących w Izraelu i jego osadach na Zachodnim Brzegu. Izrael udostępnił wcześniej 2000 szczepionek Autonomii Palestyńskiej, aby chronić pracowników medycznych pierwszej linii na Zachodnim Brzegu.

READ  W ramach programu „Aid on the Line” urzędnicy Bidena debatują nad wynikiem „zamachu stanu” w Nigrze

W swoim liście Mandelblit zaleca, aby w celu „należytego i kompletnego procesu rządowego” wszystkie decyzje dotyczące transferu izraelskich szczepionek za granicę muszą być podejmowane przez odpowiednie władze.

Biorąc pod uwagę znaczenie i konsekwencje dyplomatyczne takiej decyzji, Mandelblit powiedział, że „właściwe jest poddanie tej kwestii dyskusji w rządzie, rządzie lub na innym forum, na którym reprezentowani są wszyscy ministrowie zajmujący się tą sprawą”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *